Diffüz Nedir?  Diffüz Ne Anlama gelir?

Yazar 1 Yorum 33.282
Diffüz Nedir?  Diffüz Ne Anlama gelir?


Sponsorlu Bağlantılar

Diffüz Nedir

Hastalıkların etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için tanı doğru konulmalıdır. Birçok durumda tanı için sadece hastaların şikâyetlerini dile getirmesi yetmeyecektir. İç organların, dokuların, gözle görülmesi mümkün olmayan alanların görüntülenmesi tanıyı kolaylaştırır. Görüntü alabilmek için de ultrasonografi, tomografi ve MR gibi çeşitli yöntemlerden yararlanılır. Görüntüler elde edildikten sonra işin uzmanları tarafından raporlanması gerekir. Bu tür raporlarda görüntülerin tanımı için bazı tıp terimlerinden yararlanılır. Diffüz kelimesi bu terimlerden sadece bir tanesidir.  Tıpta birçok farklı organdan elde edilen görüntüleri açıklamak için diffüz terimi sık kullanılmaktadır.  Diffüz teriminin ne anlama geldiğini aşağıda örneklerle açıklamaya çalıştık.

Diffüz teriminin tıpta kullanımı

Diffüz tıpta patoloji ve ultrasonografi görüntülerinin yorumlanabilmesini kolaylaştırır. Yaygın ya da yayılım gösteren anlamına gelen diffüz veterinerlikte de kullanılan temel terimlerdendir. Patolojik bir tetkik sonucunda raporda bir oluşumun bütün vücuda ya da organlara yayılmış olduğu ifade edebilmek için diffüz kelimesi kullanılır. Yani yayılımı kısaca ifade eden terim diffüz terimidir. Karaciğer yağlanmasının varlığı durumunda ultrasonografik görüntüleme sonucunda oluşturulan raporda “Diffüz steatozis” şeklinde bir ifade yer alıyorsa karaciğer yağlanmasının geniş bir alana yayılmış olduğu anlamı çıkarılmalıdır. Steatozis yağlanma anlamındadır. Deri rengiyle ilgili olarak da” pigmentleşmenin gitgide diffüz bir hale gelmesi” şeklindeki bir ifade renk değişiminin giderek daha da yaygınlaşması demektir.


Sponsorlu Bağlantılar

Diffüz yaygınlığı açıklayan bir tıp terimidir

Hastalığın geniş alanlara yayıldığı ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemleriyle anlaşıldığında durumun açıklanması için rapora geçen kelime “diffüz” olacaktır. Raporlarda yayılımın arttığını açıklayan diffüz kelimesi omurga, tiroit bezi, pankreas, böbrek, damarlar, akciğer gibi birçok organ ve doku için aynı anlama gelmektedir. Mesela “diffüz intravasküler koagülasyon” damar içinde yaygın bir pıhtılaşma olduğunu ifade eder. Diffüz terleme denildiğinde terlemenin yaygın olduğu, diffüz stomatitis denildiğinde de ağız içini kaplayan mukozada yaygınlaşmış bir yangı olduğu anlaşılır.

 

Bir önceki yazımız olan Kalsiyum Yüksekliği Neden Olur ve Nasıl Düşürülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Sponsorlu Bağlantılar


Etiketler

1 Yorum

  1. L5 s1 diskinde ılımlı diffüz taşima anterior epidural yağlı mesafeyi idende etmiştir hocam bunun anlamını aciklarmisiniz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Dr. Serkan ERTAN