DİFTERİ (KUŞPALAZI)

Yazar Yorum Yap 1.480
DİFTERİ (KUŞPALAZI)

Difteri Difteria bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Difteri hastalığının halk arasındaki adı kuşpalazıdır. 100 yıl öncesinde oldukça yaygın bir hastalıktı. Uygun tedavi yöntemlerinin ve aşının geliştirilmesi ile hastalığın yaygın görülmesi ortadan kaldırıldı. Difteriye karşı geliştirilen aşı çocukluk çağında hatta doğumdan 2 ay sonra yaptırılması gereken bir aşıdır. Doğumdan sonra yapılan bir dizi aşı uygulaması ile bu hastalığın oluşmasının önüne geçilmiş olur.

Ülkemizde de çeşitli hastalıklara karşı aşı uygulamaları uzun yıllardır yapılmaktadır ve difteri aşısı da yapılan aşılar arasındadır. Bu dedenle difteri vakalarına çok az rastlanmaktadır. Bu vakaların neredeyse tamamı da yurt dışından ülkemize çalışmaya ya da öğretim için gelen kişiler arasında görülmektedir. Bulaşıcı hastalık olduğundan bu kişiler difteriyi başkalarına bulaştırma riski taşırlar.

Difterinin Belirtileri Nelerdir?

Belirli bir kuluçka süresinin ardından bazı belirtilerle birlikte teşhisi konulabilmektedir. Kuluçka süresi iki haftaya kadar uzayabilmektedir. Genel olarak üst solunum enfeksiyonuna benzeyen bulgular söz konusu olmaktadır. Bu bulgular arasında yüksek ateş, boğazda ağrı oluşumu, öksürük gibi birçok hastalıkta görülen belirtiler ortaya çıkar. Ancak ses kısıklığı çok daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Tedavisi yapılmaz ise hastanın ölümü söz konusu olabilir. Solunum yollarında ciddi sıkıntılara yol açtığı için ölümcül olabilmektedir. Kişi eğer difteriye yakalanmış ise uygulanacak tedavi yöntemi ile hastalık tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Bu hastalık kolaylıkla üst solunum yolu hastalıkları ile karıştırılabilir. Çünkü neredeyse birebir aynı belirtileri veren bir hastalıktır. Ancak bazı tedavi uygulamalarına yanıt alınamadığında ya da tedavi durumu hala gerçekleşmemiş ise yani hasta iyileşmemiş ise difteriden şüphe duyulmaktadır. Bu nedenle burada doktorların da deneyim sahibi ve iyi bir gözlemci olmaları difterinin üst solunum yolu hastalıkları ile karıştırılmaması açısından çok önemlidir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygun tedavi yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Fakat difteri aşısının yaklaşık 100 yıl önce devreye sokulması ile hastalığa karşı kesin tedavi gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle difteri dünyada ölüme yol açan hastalıklar sınıfından çıkarılmıştır. Ancak sağlık sistemleri çöken bazı ülkelerde (eski Sovyet ülkeleri) difteri salgınları yaşanmış ve önemli sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Difteri vakası görülen kişilere uygun bir antibiyotik tedavisi, bir tür serum tedavisi uygulanması gerekir. Erken tanı ve tedavi bu hastalık için de çok önemlidir. Erken tanı koyulabilmesi için hastalığın başka hastalıklarla karıştırılmaması gerekir. Bu konuda da doktorun tecrübesi önem kazanmaktadır. Difteri serumunu bulabilmek her zaman kolay olmayabilir. Çünkü uzun yıllardır görülmeyen bir hastalık olduğundan serumunun tedarik edilmesi sorun yaratabilmektedir. İşte bu sebeple bebeklik ve çocukluk çağında aşılama programlarından yararlanıp uygun aşının yaptırılması çok önemlidir ve ileride muhtemel difteri oluşumunu neredeyse % 100 engelleyecektir. Bu sebepledir ki ülkemizde uzun yıllardır difteriden ölüm vakasına rastlanmamaktadır.

Etiketler