Dik Duruş Egzersizleri Nelerdir Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.148
Dik Duruş Egzersizleri Nelerdir Nasıl Yapılır?

Egzersizlerle dik duruş kazanmak için sanılanın aksine spor salonlarına ihtiyacınız bulunmamaktadır. Yaygın olarak uzun süreli oturarak ve ağır işlerde çalışanlarda sıkça görülen ve postür bozukluğu olarak anılan bu problem için evde, ofiste veya herhangi bir boş vaktinizde sizlere önereceğimiz egzersizler ile duruşunuzun değiştiğini kısa sürede fark edebileceksiniz.

Duruş Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

 • Günde 8 saatten uzun süre oturarak zaman geçirilmesi,
 • Yanlış yük kaldırma ve taşıma şekli,
 • Uzun süreli ayakta durmak için yanlış pozisyon seçimi,
 • Egzersiz yapılmaması

Duruş bozukluğuna yol açmaktadır. Duruş bozukluğuna karşı önlem alınabilmesi ve düzeltilmesi için girişimde bulunulabilmesi için farklı tip duruş bozukluğu çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

 • Başın vücuda göre önde seyrettiği ve sırtta çıkıntı gözlendiği Kifoz,
 • Bel kıvrımının normalden eğri olduğu Lordoz,
 • Başın öne eğildiği ve sırt kavisinin arttığı Düşük Omuz,
 • Omurgada kamburlukla birlikte içe doğru çökmenin gözlendiği Kifolordoz

Duruş bozukluğunun farklı çeşitlerini oluşturmaktadır. Bu rahatsızlıklara sahip bireylerin vücutlarının farklı bölgelerinde şiddetli ağrı görülmesi ortak noktalarıdır. Tıbbı müdahale ile dik duruş kazanılabildiği gibi bazı egzersizlerden ve spor çeşitlerinden yararlanılarak ideal duruş şekli kazanılabilmektedir.

Duruş Bozukluğu İyileştirmek İçin Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hareketsiz olarak hayatını devam eden kişilerde yaygın olarak duruş bozukluğu gözlenmektedir. Düzenli egzersiz yapan ve belirli spor branşları ile uğraşan kişilerin kendine güvenen dik duruşu, sahip olunan duruş bozukluğu için hangi spor ile uğraşılması gerektiği sorusunu akıllara getirmektedir. Sırt ve omuz kaslarına yönelik yapılan tüm sporlar dik duruş sağladığı gibi duruş bozukluğunu da iyileştirmektedir.

 • Vücut geliştirme,
 • Yüzme,
 • Pilates

Duruş bozukluğunu düzeltmek adına yapılabilecek en etkili sporlar arasında yer almaktadır.

Kolayca Uygulanacak Dik Duruş Egzersizleri Nelerdir?

Bel, sırt ve omuz bölgelerinizdeki kasları güçlendirerek dik bir duruşa sahip olmanızı sağlayan kolay dik duruş egzersizleri, kendinize güvendiğinizi gösteren dik duruşu size kazandıracaktır. Önerilen egzersizleri düzenli olarak uygulamanızda spor salonlarına ihtiyaç duymadan duruşunuzu düzelterek duruş bozukluğu nedeniyle çektiğiniz ağrılardan kurtulabileceksiniz.

 • Sırt ve bel bölgenizi güçlendirmek için birebir olan köprü hareketi omurga bozuklukları için birebirdir. Dizlerinizi kırmak sureti ile yerde sırt üstü uzanarak başlangıç pozisyonu alınan harekette 10 ila 15 tekrar halinde belinizi yerden kaldırmak sureti ile hareketi tamamlarsınız.
 • Oturarak çalışanlar için ideal olan esneme hareketi ile oturmadan kaynaklı duruş bozukluğu yaşanması önlenebildiği gibi postür düzeltilebilmektedir. Dik bir konumda otururken dirseğinizi başınızın arkasına doğru gelecek şekilde uzatın ve diğer elinizle kürek kemiğiniz üzerinden uzattığınız kolunuzu tutarak başlangıç pozisyonunu alın. Kolunuzu gererek kendinizi geriye doğru ittirin. Yarım saatte bir her iki kol için hareketi uygulayabilirsiniz.
 • Bel ve sırtınızı rahatlatarak bu bölgedeki duruş bozukluklarını önleyen bir diğer harekette diz üstü yere uzandıktan sonra iki el yanda alnınız yere değecek şekilde secde pozisyonuna gelerek bu şekilde en az 30 saniye durmanız gerekmektedir.
 • Yogadan esinlenilen bir diğer harekette yere oturarak dik bir şekilde bacaklarınızı ileriye doğru uzatın. Belin sağ ve sol bölgesi ellerle desteklenerek ayaklar kaldırılır. Sırası ile her ayak kendinize doğru çekilerek bu şekilde mümkün olduğunca fazla durmalı, 2 dakika dinlenme aralarıyla toplamda 3 set hareketi tekrarlamalısınız.
 • Omuz, sırt ve kürek kemiklerini güçlendirmek için W&Y olarak anılan hareket inanılmaz etki göstermektedir. Ayakta dik bir şekilde dururken dirsekler bükülü halde kollar omuz yanına getirilerek başlangıç pozisyonu alınır. Göğsünüzü ileriye doğru sırtınız düz bir şekil alana kadar iterken kollarınızı da yukarıya doğru kaldırmanız gerekmektedir. Hareket duvara yakın bir yerde yapılması gerekli olup 6 tekrar yeterli gelmektedir.
Etiketler