Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Bozukluğu Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 3.911
Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Bozukluğu Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Bozukluğu Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tüm toplumlarda en sık görülen psikiyatri rahatsızlıklarından biri de dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığıdır. Diğer birçok psikiyatri hastalıklarına nazaran hemen her yaştan bireylerde görülebilen dikkat eksikliği ve hiper aktivite rahatsızlığı özellikle tedavi edilmediği takdirde bireylerin en başta iş ve sosyal yaşamlarını olmak üzere birçok günlük aktivitelerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Toplumumuzda da azımsanmayacak boyutlarda görülebilen dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu sorunu değişen yaşam koşullarına bağlı olarak son yıllarda genç kesimler arasında da yaygınlık göstermiş ve bunun sonucunda genç kesimlerde olumsuz sosyal dalgalanmaların meydana gelmesine neden olmuştur.

Uzmanlar özellikle de ebeveynleri bu hastalıkla ilgili uyarmakta ve bu rahatsızlığın çocuklarda hissedilmesi durumunda hemen bir psikiyatri uzmanına başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir. Taşıdığı olumsuz riskleri nedeniyle mutlaka tedavi gerektiren dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığı özellikle de ergen yaşlardaki çocukları etkisi altına aldığında kişisel gelişimlerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmekte ve bunun sonucunda ileriki yıllarda çok ciddi sorunlar yaşamasına yol açabilmektedir. Etkisini gösterdiği dönemler itibariyle tedavi edilmediği takdirde beraberinde birçok psikiyatrik hastalıkların meydana gelmesine de neden olabilen dikkat eksikliği ve hiper aktivite rahatsızlığı ayrıca uzun süre etkili olduğunda bireyin ruhsal ve karakter yapısında da ciddi olumsuz değişmelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Tedavisinin mümkün olabildiği dikkat eksikliği ve hiper aktivite rahatsızlığı özellikle taşıdığı olumsuz nitelikleri bakımından erken müdahale gerektiren psikiyatri rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Birçok bireylerde bulunan bu rahatsızlığın en kötü yanlarından biri de bireyin hastalığını kabul etmemesi durumudur. Uzmanlar tarafından önemli bir psikiyatri hastalığı olarak nitelendirilen dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığına sahip olan birçok birey içinde bulundukları durumdan genellikle rahatsız olmadıklarını belirtmelerine rağmen aslında hastalığın günlük hayatlarına ciddi anlamda olumsuz yansıdığını da kabul edebilmektedirler.

Taşıdığı bazı ve çok az olumlu özelliği sayesinde toplumlar tarafından bir rahatsızlık türü olarak kabul görmeyen dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığı aslında başlı başına bir rahatsızlık olduğunu beyan eden uzmanlar bu hastalığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen bir psikiyatri doktoruna başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda her 20 çocuktan en az 1 tanesinde görülebilen dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığı genel olarak aşırı hareketlilik, süre gelen dikkat dağınıklığı ve birtakım dürtüsellikler ile birlikte kendini göstermektedir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığının başlıca belirtisi bireyin yerinde duramaması ve dikkatinin sürekli dağınık olması durumudur. Bunun yanı sıra ayrıca bazı belirtiler de dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığının belirtilerindendir. Bunlar;

  • Bireyin sürekli tedirgin olması
  • Sürekli hareketli olması
  • Bazı zamanlarda aşırı durgun olması
  • Çoğu zaman hareketli olmasına rağmen bununla birlikte dikkat dağınıklığı sendromunu yaşaması
  • Kafasının sürekli karışık olması
  • Yaptığı işleri detaylı bir biçimde yapması ve çoğu zaman tekrarlı yapması dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Bozukluğu Rahatsızlığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığının teşhisinde genel olarak hastanın fiziksel durumu ve buna bağlı olarak dışa dönük gösterdiği vücut tepkilerine bakılmaktadır. İlgili doktor tarafından hastanın dış vücut dili detaylıca incelendikten sonra hasta ve yakınlarından rahatsızlığın şikayetleri hakkında bilgi alınmaktadır. Bu aşamadan sonra ilgili doktor tarafından rahatsızlığın teşhisi koyularak gerekli tedavilere hemen başlanılmaktadır.

Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Bozukluğu Rahatsızlığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiper aktivite rahatsızlığının tedavisinde genellikle psikoterapi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ilgili doktorun gerek görmesi durumunda ilaç yöntemleri de uygulanabilmektedir. Özellikle psikoterapi yöntemi düzenli olarak takip edildiğinde ve bu süreç içerisinde doktor tavsiyelerine kulak verildiği takdirde dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığı kısa sürede kalıcı olarak etkisini kaybedebilmekte ve bu sayede birey günlük yaşantısını daha kaliteli ve verimli bir şekilde geçirebilmektedir. Dolaysıyla dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu rahatsızlığı yaşayan bireylerin veya çocukların vakit rahatsızlıklarının farkına varmalı ve vakit kaybetmeden hemen bir psikiyatri uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Etiketler