Dil Hastalıkları

Yazar 7 Yorum 23.053
Dil Hastalıkları

Dünya’da ve ülkemizde bizlerin sağlığını kötü etkileyebilecek birçok hastalık kendisinden söz ettirmektedir. Yanlış beslenme yâda yanlış yaşam tarzı hastalıkların artmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında ise genelde bazı hastalıklar genetik olarak bizlerde görülmeye devam etmektedir. Son dönemlerde ise bazı hastalıklar birçok kişi de yeniden nükset etmeye başlamıştır.

Yediğimiz yâda içtiğimiz gıdaların tatlarını alabilecek için beş duyu organlarımızdan olan dile ihtiyaç duyarız. Vücudumuzun önemli organlarından olan dilimizde bazen bazı hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıkları ise dil hastalıkları adı altında adlandırmaktayız. Sizlerde bu hastalıklardan birini yaşadığınızı veya taşıdığınızı düşünüyorsanız kısa bir süre içerisinde doğru tedavi yöntemlerinden yararlanmalısınız. Erken tanı her hastalıkta önemli olduğu gibi dil konusunda da epey bir önemlidir.

Harita Dil Hastalığı

Tatma olma duyumuz olan dilde bazı genetik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bebeklik dönemlerinden beridir başlayan harita dil hastalığı birçok kişide sıklıkla görülmektedir. Dilin anatomik yapısında şekil bozulmaları ve üst düzeyin desenli farklılıklar bu hastalığın önemli nedenlerinden biridir. Dil yüzeyinde başlayan bu hastalık ilk olarak bebeklik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Daha sonrasında ise hayatın her alanında sizlere eşlik etmektedir.

Hastalığın en önemli nedenleri birinci dereceden genetik olmasıdır. Fakat bunun yanı sıra sene içerisinde veya dönem arasında ki oluşumları ile ergenlik döneminde olan bireylerde de görülür. Genetik olmanın dışında görülen durumlar da ise stres, psikolojik faktörler, düzensiz beslenmeler ve hormon farklılıkları hastalığın ortaya çıkmasında önemli etkilerdir. Hastalık aynı zamanda dildeki sedef belirtileri olarak da bilinmektedir. İlk aşamada dilde pembeleşmelerin tonları daha açık hale gelmekte ve ilginç şekiller ortaya çıkmaktadır. Dilin sadece genetik ve şekil yapısını etkilemiş olsa da tedavisinde mutlaka erken tanı önemlidir. Aksi halde hastalığın ileri derecelerinde daha farklı bozukluklar ortaya çıkabilir.

Dilde Beyazlık

Kişilerde genetik durumların dışında dil konusunda bazı rahatsızlıklarda görülmektedir. Dilde beyazlık hastalığı ciddi sayılabilecek rahatsızlıklardan biridir. Dil yüzeyinin farklı renge bürünmesi ile oluşmaktadır. Dil yüzeyinde ki deride tamamen bir deforme söz konusudur. İlk olarak kişilerde dilde ani acılar ve ani beyaz lekeler ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın oluşumunda günlere, haftalara yâda aylara ihtiyacı yoktur.

Kısa bir süre içerisinde oluşmaktadır. Dün uyuduğunuzda sabah bu hastalık ile uyanmanız mümkün olabilir.
Dilde ki ani renk değişimi ile ortaya çıkan bu hastalığın temel nedenleri arasında ise genelde mikrop, bakteri ve enfeksiyonlar vardır. Kullanmakta olduğunuz bir gıdan yâda bir madden bulaşan mikrop türleri dil yüzeyin ciddi tabiatlara yol açmaktadır. Bundan dolayı da beyaz renge bürünmektedir. Belirtileri ise genelde baharatlı yemeklerde çekilen acılar yâda sigara içenlerde görülen tarifsiz yanmalar hastalığın ilk belirtileri arasındadır. Tedavi süreci çok önemlidir aksi halde dil yüzeyinde ki mikrop sizlerin kanser olmanıza bile etki edecektir.

« Önceki konu

7 Yorum

 1. Avatar Cemalettin

  Hocam benim dilimde et beni gibi birşey oluştu. Uzun zamandır dilimin sağında. Şimdide tam ucunda küçük bir tane daha çıktı. Şu an çok küçük.Ağrı acı yok. Ama rahatsız oluyorum. Nedir hocam bu. Saygılar.

 2. Merhabalar hocam 27 yaşındayım dilim sürekli oynuyor istemim dışı kaç kere doktora gittim daha oncede oldu geçti fakat şu bir haftadir yine oldu tomografi cekturdim birsey cikmadi kulak burun bogaza gittim hareket ettirdi felc varmi diye yine birsey cikmadi ağzimi actigimda dilim geriye dogru cekiliyor ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim.teşekkürler

 3. Hocam benim dilimde doğuştan beri çatlak var bu durum benim uzman asker olmama engel olur mu? Kolay gelsin.

 4. MERHABA HOCAM BENİM DİLİMDE KENDILIGINDEN YARALAR OLUSUYOR YANI AKSAM SORUN YOK AMA SABAH OLUYOR DILIMIN KENARLARI DAHA COK VE UC KISMI OLUYOR BU SUREC 2 3 GUN SURUYOR VE IYILESIYOR AMA SONRA YINE TEKRARLIYOR ACABA BU NEY

 5. Sayın Doktor, babam 81 yaşinda ve dilinde tat alma duyusu olmadığından şikayetçi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB abd öğretim üyesine muayene olması neticesinde “elektrogustometri” testine tabi olması gerektiği belirlendi. Ancak bu testi yapan bir kuruluş henüz bulamadık.Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Saygılarımla…

 6. Avatar Ayhan Kulak

  Sayın doktorum eşimin dili hiç durmadan kökünden devamlı atmakta(oynamakta)bu durum hem baş Ağrı’sı hemde baş titremesi yapmakta çekilen Filiz’lerden yapılan tahlillerden hiçbir şey çıkmadı gittiğimiz nöroloji doktorlarının hepsi epilepsi ilaçları verdi onlarda anormal yan etki yaptı ve daha kötü olduğu için ilaçlar kesildi ve şu anda çaresiz bir durumdayız.saygılarımla.

 7. Avatar Mehmet sarıtaş

  Hocam benim sorum bazen dilim uyusuyo ve azimda kasilmalar basliyo dilimi kontrol edemiyorum ve inanilmaz bi baski ve acı oluyo