Dil Sararması Neden Olur, Ne Yapmak Gerekir

Yazar 1 Yorum 9.575
Dil Sararması Neden Olur, Ne Yapmak Gerekir

Çoğu kişide ortaya çıkan dil sararması, genel olarak ağız ve diş sağlığının tam olarak yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Dil sararması probleminde en etkili olan faktör ağız içi enfeksiyonlarıdır. Bu durum daha çok diş sağlığına ve ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde görülmektedir.

Dil Sararması Neden Olur?

Ağız ve diş bakımı doğru yapılmadığında kişinin dili sararmaktadır. Ağız içi enfeksiyonları hem dile hem de diş etlerine aşırı zarar vermektedir. Bunun yanı sıra B12 vitamin eksikliği dilin sararmasına sebep olmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığında yeteri miktarda su tüketimi olmadığında da dil sararması görülebilmektedir.

Şeker hastalarında, hastalık başlangıç aşamasında ise yine aynı şekilde dilde sararma meydana gelebilir. Bunun kesin tanısı için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Astım hastalarının çoğunda da kullanılan sprey ilaçlardan dolayı dil sararması görülebilmektedir. İlacı kullandıktan sonra ağız içini temizlemek dilin sararmasına engel olabilir.

Sigara kullanımı kişinin dil sararmasına neden olmaktadır. Tütün içerisinde yer alan maddeler dili sarartır.

Kullanılan ilaçlar dil üzerinde sararmaya sebep olmaktadır. Alınan ilaçların bir çoğu dil üzerinde renk değişimine sebep olur. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için kullandığınız ilaçlardan sonra dikkatli olmanızda fayda var.

Dil Sararmasına Ne Yapmak Gerekir?

Dil sararmasının en büyük sebebi ağız ve diş sağlığının doğru yapılamamasıdır. Dişlerinizi fırçaladığınızda ağız bakımınızın tamamlanmış olduğu söylenemez. Bu yüzden dişlerinizi fırçalama işlemi bittikten sonra mutlaka dil yüzeyini de fırçalamanız gerekir.

Dil üzerini fırçaladıktan sonra mutlaka ağız bakım suyu kullanmanız tavsiye edilir. Ağız içerisinde fırçanızın giremediği bölgelerde ağız bakım suyunuz dişetlerini ve yan kısımları temizlemiş olacaktır. Ayrıca yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanız kalan yemek artıklarının diş aralarında kalarak ağızda koku ve dil sararmasını da engelleyecektir.

Etiketler

1 Yorum

  1. Hocam dilim sararma var .dışımı çektirdikten sonra farkettim.dilim sürekli kasiniyor sanki pütür pütür ne yapmaliyim