Dil Yarası Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 2.056
Dil Yarası Neden Olur Nasıl Geçer?

Dil üzerinde zaman zaman acı hissi veren açık yaralar meydana gelmektedir. Bunların çok derin bir şekilde olmaması geçici olsa da derin ve sürekli olan dil yaralarında ise ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle dil yaralarının çok hafife alınmaması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Dilin ısırılması ya da sert bir gıdadan dolayı dil yüzeyinde yaralanmalar söz konusu olabilir. Özellikle konuşurken birdenbire dili ısırmak hem acı verir hem de yaralanmanın olmasına neden olur. Dil yüzeyinde kendiliğinden oluşan yaralar genel olarak bağışıklık sistemini işaret eder. Bağışıklık sistemi düşük olan çoğu kişide sık sık dil yaralarının oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme biçimi edinilmesi gerekir.

Dil yaraları ayrıca virüs kaynaklı durumlarda da meydana gelmektedir. Ağız içine yerleşen virüsler açık dil kanallarından içeri girerek dil yüzeyinin yaralanmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra ağız bakımına dikkat edilmemesi dişlerdeki bakterilerden de kaynaklı dil yaraları meydana getirebilir.

Dil Yarası Nedenleri 

Genellikle virüs kaynaklı olan dil yaraları herpes simpleks ve oral liken planus virüsünden meydana gelebilmektedir. Virüs dışında dilin ısırılması, dilde oluşan yanıklar, behçet hastalığı, enfeksiyon ve bulaşıcı enfeksiyonlardan kaynaklı dil yaraları ortaya çıkmaktadır.

Ağız sağlığına önem vermeyen kişilerde de dil yarası oluşmaktadır. Özellikle dil hassasiyeti ve dil lezyonlarının belirmesi ağızdaki bakteri ve virüslerin ilerleyen günlerde dil yüzeyinin yaralar ile kaplanmasına neden olacaktır.

Sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak için düzenli olarak ağız bakımına dikkat edilmelidir. Dil yaralarında en etkin neden ağız bakımına gerekli özenin gösterilmemesidir.

Dil Yarası Tedavisi 

Ağız içerisinde dil yüzeyinde meydana gelen yaralar çok fazla acı hissinin olmasına neden olur. Bu durumda kişinin yemek yeme isteği tamamen ortadan kalkabilir. Dil yarasında bitkisel yöntemler denenerek kısa süre de dil yüzeyi eski haline getirilebilir.

Dil yarası üzerine bir miktar karbonat sürülmesi yara içerisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ağız içini karbonatlı su ile çalkalamak virüsün yayılmasına da engel olur. Bunun yanı sıra ağız içinde tuzlu su ile gargara yapılabilir. Tuz bakteri ve virüsleri yakma özelliktedir.

Çok fazla derin ve bir türlü geçmeyen dil yaralarında mutlaka hekime başvurulmalıdır. Derin dil yaralarında antibiyotik kullanımı söz konusu olmaktadır. Antibiyotikli ağız içi kremleri de dil yaralarında iyileşme olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli ağız bakımına özen gösterilmelidir.

Etiketler