Dilatasyon Nedir?  Dilatasyon Ne Anlama gelir?

Yazar Yorum Yap 62.201
Dilatasyon Nedir?  Dilatasyon Ne Anlama gelir?

Dilatasyon

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bebekler Neden Hıçkırır?

Başka alanlarda olduğu gibi sağlık ve tıp alanında da özel terimler kullanılmaktadır. Aynı ya da benzer eğitim almış olan kişilerin anlayabildiği bu terimlerden biri dilatasyondur. Dilatasyon terimi bir kanalı, boşluğu ya da deliği büyütmek, açmak, genişletmek gibi anlamlar taşır. Damar, rahim ağzı gibi bir organın daralmış olması durumunda veya muayeneyi kolaylaştırmak amacıyla biraz genişletilmesi gerekebilir. İşte bu durumlarda ditalasyon kelimesi ya da dilate etmek kavramı devreye girer. Vücuttaki organlardan herhangi birinin hacmi normalin üzerine çıkmış olabilir. Bu olgu söz konusu organın dilatasyona uğraması şeklinde ifade edilir.

Dilatasyon Teriminin Tıpta Kullanılması

Bilim dünyasının çok sayıda özel teriminden biri olan dilatasyon tıpta kullanıldığında organın ya da bir yapının büyümüş veya genişlemiş olduğu anlamına gelmektedir. Bir organ kendiliğinden dilatasyona uğrayabildiği gibi tıbbi ihtiyaçtan dolayı da dilate edilebilir. Jinekolojik muayenelerde bazı durumlarda rahim içinin küretajla kazınması gerekir. Böyle bir ihtiyaç olduğunda rahim ağzı özel bir yöntemle, hasta genellikle lokal anezteziyle uyuşturulmuş durumdayken dilate edilir yani genişletilir. Rahim ağzının dilatasyonla açılması sayesinde uygulanan küretaj işleminden başka içe doğru bir endoskop yerleştirilmesi de mümkündür.

Çeşitli Organlarda Dilatasyon

Dilatasyon veya genişleme kalbin karıncık bölgesinde ya da damarlarda gerçekleşmiş olabilir. Bu tür dilatasyonların farklı sebepleri olabilir. Dilatasyona uğrayan organlar hastaları doktora götürecek bazı belirtiler verecektir. Özellikle damarlarda gelişen dilatasyonlar vücudun şoka girmesine sebep olabilmektedir. Dilatasyon akciğer bronşlarında, yemek borusunda,  kör bağırsakta, kalın bağırsaklarda da görülebilir. İdrar yollarında ya da başka bir organda bir darlık bulunması durumunda genişletilmeli, normal hacmine geri döndürülmelidir. Bunun için özel bujilerle ya da sondayla gerçekleştirilen işleme dilate etmek adı verilmektedir. Ameliyatsız gerçekleştirilen dilatasyon bazen makat darlıklarını, bazen yemek borusu darlıklarını gidererek hastaları rahatlatmaktadır.

 

Etiketler