Dilde Beyazlık

Yazar 2 Yorum 71.430
Dilde Beyazlık

Dilde beyazlık ya da beyaz noktalar zararsız bir tabakadan ibaret olabilir. Fakat bazen ciddi durumlara neden olabilecek rahatsızlığın işareti de olabilmektedir.

Vücudumuzda en güçlü kaslara sahiplik yapan dil, tat almamızı sağlar. Sağlıklı kişilerin dilinde papilla adı verilen küçük nodüller ile kaplıdırlar ve pembe bir rengi bulunmaktadır. Fakat bazen dilin rengi, pembeden beyaza değişmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Dilde beyazlık oluşmasının farklı nedenleri bulunabilmektedir. Bazı durumlarda bu beyaz tabaka zararsız olabilirken, bazen ise başka bir hastalığın yan etkisi olabilir.

Dilde Beyazlık Neye Benzer?

Dilde beyazlık nedeni, çeşidine bağlantılı olarak değişiklik gösterir. Beyazlık büyük ve düzensiz olabildiği gibi bazı zamanlarda küçük olarak rastlamaktayız. Hastaların genelinde beyazlık dilin kenarlarından başlarlar ve merkeze doğru yayılma görülmektedir. Nadir olsada bazen ise beyazlık dili tamamen kaplayan bir tabaka olarak görülebilir. Dilinizdeki bu beyazlıklar, almış olduğunuz gıdalar ve ya tabakadaki bakteriye göre renk değiştirebilir.

Dilde Beyazlık Nedenleri

Dilde beyazlık ortaya çıktığı andan itibaren, nedenini öğrenmek amacıyla önlemler almaya başlamalısınız. Dildeki beyazlık sorununun yaygın nedenlerini aşağıda paylaştık.

Aşırı derecede kuruluk

Ağzınızda yüksek derecelerde kuruluk oluyor ise dilde beyaz plaklar görülebilir. Bu oluşan lekeler tehlikeli olmamakla beraber, sadece vücudun net bir şekilde sıvı kaybı yaşadığının göstergesidir. Bu durumla karşılaştığınızda, her ne kadar rahatsızlık verse de hacim kazanmasının önüne geçilmeli yada ince tüylü bir yüzeye dönüşmemesi için çalışılmalıdır.

Pamukçuk

Ağız içerisinde bir mantarın büyümesine pamukçuk denir.Pamukçuk dilde beyaz lekeler ve tabakaların görülmesinde en yaygın sebeplerden bir tanesidir. Bu beyaz lekeler dilin haricinde, yanaklarda, diş etlerinde ya da damakta da görülebilmektedir. Pamukçuğun neden olduğu lekeler bir çökeliği andırabilir ve kazınarak kolay yol ile çıkarılamaz. Antibiyotik kullanımı ve yetersiz beslenme bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi arttıran faktörler arasındadır. Çoğunlukla bebeklerde antibiyotik kullanımından sonra görülmektedir.

Liken planus

Dilinizde beyazlık ya da derinizde sık sık beyaz lekeler ortaya çıkarsa, liken planusdan etkilenmiş olabilirsiniz. Aslında bu, hepatit C’nin alerjik bir göstergesidir. Bu rahatsızlıkta tütün ürünleri(sigara,pipo, puro, nargilelik tütün mamulü) kullanılmasıyla daha kötü durum yaşanılabilir. Hastalarda çiğneme tütünü(çiğnemelik tütün, dumansız tütün tüketimi) kullanımılması ileri zamanlarda daha ciddi lekelerin görülmesi yaygındır.

Harita dil

Harita dil hastalığı dil üzerinde bazı istenmiyen oluşumlara sebep olabilmektedir. Bu hastalık sonucu oluşan benekler, egzamalı bir hastanın derisinde oluşanlara benzer olarak pul pul ve beyaz olur. Doktorların bir kısmı bu beyaz lekelerin, sedef hastalığının ağız versiyonu olarak nitelendirirken, bir kısmı ise bunun vücuttaki stresin kaynağı ve alerjik olduğunu nitelendirmektedir.

Ağız kanserleri

Ağız kanserlerinin bazı çeşitleri kendilerini ağızda beyaz lekeler çıkması ile belli eder. Dildekilerle de yetinmeyip, diş etinde ya da boğazda ortaya çıktığını da görebilirsiniz. Alkol ve ya tütün ürünlerini sıklıkla kullanmak, bu tür yaraların ve lekelerin ortaya çıkma ihtimali yükselttiğinide unutmamalısınız. Bunlara ek olarak, ağız kanseri olma oranı erkeklerde, kadınlara göre daha yüksektir.

Lökoplaki

Lökoplakiye yol açanlar listesinin en başında yine tütün kullanımı gelmektedir. Bunlar, çoğunlukla dilde olmak üzere ağız boyuncada ortaya çıkan beyaz beneklerdir. HIV ya da AIDS gibi hastalıklara sahip olan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeni ile bu rahatsızlığı geçirme riski yüksektir.

Tabaka

Dildeki lekeler beyaz bir tabaka şeklinde görülmeye başladıysa, bu basitçe ortaya çıkabilen bir tabaka olabilir. Bu oluşan tabakanın sebepleri ölü deri hücreleri olabileceği gibi yiyecek kalıntıları da olabilir.

Dilde Beyazlık Tedavisi

Dilde beyazlık tedavisi, lekelerin çeşidine göre degişmektedir.

Günlük olarak temizlenmek ve su içmek
Dilde beyazlık ilk göründüğünde dilinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Dildeki birikintileri temizlemek için, dil fırçası ile dişinizi ve dilinizi hassas bir şekilde fırçalayın. Fırçalama işleminden sonra halen dilinizde duran parçacıklar bulunuyor ise bolca su içebilirsiniz. Bol su içmek, yeterli su miktarını karşılayarak dilinizdeki beyazlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Bir doktora görünün
Dilde beyazlık rahatsızlığınız iki haftadan uzun sürmüş ise, dilinizde bir acı hissediyor iseniz ya da dilinizde beyazlıklar haricinde başka değişikliklerin farkına varmışsanız bu konuda bir doktora görünmeniz oldukça önemlidir. Dilinizdeki beyazlıklar, tıbbi tedavi gerektiren başka hastalık geçiriyor olmanızın işareti olabilir.

Doktorunuz, dilde beyazlık rahatsızlığınızın tekrar ortaya çıkmaması için beslenme düzeni ve yaşam tarzınıza ilişkin kullanabileceğiniz tavsiyeleri sizlere verecektir.

Sağlıklı Kalmanız Dileğiyle…

Bir önceki yazımızda Dil Hastalıkları hakkında detaylı bilgi verdik.

Sonraki konu »

2 Yorum

  1. Avatar Seyfi şahin

    Lökoplaki hangi dilde ne anlama geliyor internette nereyi açsam hepsi ağız birliği etmişcesine beyaz damak diyor hangi kelime beyaz hangi kelime damak acaba bana bildirebilir misiniz teşekkür ederim

  2. Dilimin üzerinde beyazlik var ve bu biraz koku yapmaya başladı ne yapmalıyım nasıl geçer bu teşekkür ederim