Dilde Kabarcıklar Neden Çıkar, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar 1 Yorum 42.859
Dilde Kabarcıklar Neden Çıkar, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilde Kabarcıklar

Dilde Kabarcıklar ; Dil üzerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan kabarcıklar, kısa sürede iyileşmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu olmayan dil kabarcıklı alerjik etkenlerden ya da tahrişden dolayı ortaya çıkmaktadır. Sıcak içecekler ve dili tahriş eden yiyecekler de kabarcıklara neden olmaktadır. Dil üzerinde kabarcıklar çıkması, dilin tahriş olduğunun ve zarar gördüğünün bir ifadesi olmaktadır. Çabuk geçen bir rahatsızlık olmasına karşın bazı kişilerde ciddi boyutlarda görülmektedir.

Kimi zaman konuşma ve yeme içmeyi ciddi oranda etkileyen kabarcıklar ancak müdahale ile düzelmektedir. Ciddi sorun yaratan kabarcıklar için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Kabarcıklar çok ciddi boyutlarda değilse evde müdahale etmekte mümkündür. Bunun için genellikle bitkisel yöntemler denenmektedir.

Dil Kabarcıklarına Neden Olan Unsurlar

Yaralanma; Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan yaralanmalar, dil üzerinde kabarcıklara neden olmaktadır. Sert gıdalar, dil ısırma, diş gıcırdatma gibi…
Beslenme Bozuklukları; Vitamin eksiklikleri dil üzerinde çıkan yara ve kabarcıkların temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır.
Alerji; Dil yapısı itibariyle bazı yiyeceklere karşı reaksiyon göstermektedir.
Aft; Ağız ülseri olarak isimlendirilen aft, dil üzerinde kabarcıklara neden olmaktadır.
Bazı Hastalıklar; Anemi ve diyabet gibi hastalıklar dil üzerinde kabarcıklara neden olmaktadır.
Mukoza İltihabı; Diş hijyeninin yetersiz oluşu sonucunda ortaya çıkan mukoza iltihaplanması dil üzerinde kabacıklar oluşturmaktadır.
Kızıl; Bakteriyel enfeksiyon olmasından dolayı dil üzerinde kabarcıkların çıkmasına yol açmaktadır.
Kawasaki Sendromu; 5 yaş altı çocuklarda görülen bu sendrom, kan damarlarını etkilemekte ve kabarcık oluşumu yaratmaktadır.
Hormonal Değişiklik; Hormonal değişiklikler dil üzerinde kabarcık çıkmasına neden olabilir. Hormonal değişiklik genellikle kadınlarda görülmektedir. Bu nedenle dil kabarcıkları kadınlarda daha sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle regl dönemleri ve menopoz dönemlerinde dil kabarcıları ve ağız içi yaralar görülebilir.

Papilla Yapısının Değişmesi; Çeşitli etkenlere bağlı olarak papilla yapısında meydana gelen değişimler, dil üzerinde oluşan kabarcıklara davetiye çıkarmaktadır.
Lökoplaki; Ağız hücrelerinin aşırı büyümesi sonucunda kabarcıklar oluşmaktadır.
Ağız Kanseri; Uzun süre geçmeyen kabarcıklar kanser sinyalleri olarak algılanabilir. Bu nedenle hekime başvurarak detaylı bilgi alınması gerekmektedir.
Pamukçuk; Yenidoğan bebeklerde ve yaşlılarda sık görülmektedir. Pamukçuk dil üzerinde kabarcık oluşmasına neden olmaktadır. Yaşlılarda görülen pamukçuk protez kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Dildeki Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Dildeki kabarcıkların geçmesi için evde yapılması mümkün olan uygulamalar vardır. Hidrojen peroksit ve su karışımından faydalanılabilir. 1 tatlı kaşığı su ile hidrojen peroksit karıştırılarak elde edilen sıvı pamuk yardımıyla dil üzerindeki kabarcıklara uygulanmalıdır. Bunun yerine gargara da yapılabilir. Su tüketimini arttırmak kabarcık oluşumunu önlemektedir.

Zencefil ve sarımsak karıştırılarak elde edilen karşım dil üzerine uygulanmalıdır. Tuz ve karbonat su ile karıştırılarak kabarcıklara uygulanabilir. Hazırlanan karbonat, tuz ve su karışımı ile sabah akşam gargara yapılabilir. Demlendikten sonra soğutulan adaçayı da kabarcıkların geçmesini sağlamaktadır.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar GamzeAktaş

    Benim dilimin ucunda küflü birşey yediğinizde dilin ucunda bir kabarcık çıkar da sonra kendiliğinden geçer ya ondan oluştu ama 1 sene oldu çıkalı hala geçmedi bunun sebebi nedir