Dilde mantar

Yazar 2 Yorum 30.654
Dilde mantar

Çocuklarda sık rastlanan enfeksiyon türlerinden olan dil mantarı, ağızda bulunan mukoza tabakasının bakteri ve virüslerden dolayı bozulmasıyla meydana gelir. Dilde mantar enfeksiyonu için halk arasında pamukçuk ismi kullanılır. Bu enfeksiyon kendini dil üzerinde meydana gelen beyaz noktacıklarla gösterir. Dil haricinde iç yanak ve dudak, damak ve diş etlerinde de görülebilir. Bazı vakalarda beyaz nokta yerine kızarıklık oluşur. Dilde mantar  boğaz iltihabı, ağız kuruluğu ve tat almada problem yaşama gibi belirtiler gösterir.

Dilde Mantar Nedenleri

dilde mantar nedenleri
dilde mantar nedenleri

Her insanın ağzında yaklaşık 600 farklı çeşit mikroorganizma yaşamaktadır. Bu mikroorganizmalar içinde çeşitli mantarlarda bulunmaktadır. Dilde mantar oluşumuna neden olan Candida isimli mantardır. Tansiyon, antidepresan gibi bazı ilaçlar, uzun süre susuz kalmak, ağız kuruluğuna neden olur. Ağzı temizleyen ve ağız florasanının devamlılığını sağlayan tükürük salgısının azalması ise mantar oluşumuna zemin hazırlar. Yoğun miktarda kullanılan antibiyotikler, ağızda bulunan ve mantar miktarını kontrol altında tutan yararlı bakterilerin ölümüne sebep olur. Aynı şekilde antibakteriyel ağız sularının sık kullanılması da dilde mantar oluşumuna neden olur. Bunlarla beraber stres, sigara, alerji, uykusuzluk gibi bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler dil mantarıyla mücadele gücünün kırılmasına sebep olur. Ayrıca şeker hastaları kontrol etmezlerse risk altındadır. Demir ve B12 eksikliği, ağır kansızlık ve yenidoğanların ağızlarında mantar görülme riski fazladır.

Dilde Mantar Tedavisi

dilde mantar tedavisi
dilde mantar tedavisi

Bu enfeksiyon için doktorlar genelde gargara, damla, jel veya krem formunda ilaçlar verirler. Bazı vakalarda hap şeklinde ilaçlar da verilebilir. İlaçla tedavide düzenli kullanımda bir hafta veya 10 gün içinde dilde mantar iyileşmektedir. Belirtiler geçse bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca ilaca devam etmelisiniz. Bununla beraber ağır seyretmeyen mantarlarda kendiniz tedavi uygulayabilirsiniz. En pratik yöntem tuzlu suyla gargara yapmaktır. Mantar olmasa bile zaman zaman tuzlu su gargarası yapmak ağzınızı temizler ve mantar oluşumunu önler. Eğer antibiyotik kullanıyorsanız dilde mantar oluşumunu önlemek için gün içerisinde bol miktarda yoğurt tüketmeye özen gösterin. Ayrıca dilinizin üzerine greyfurt çekirdeği özü sürmek mantarı yatıştıracaktır. Hafif mantarlarda dondurma gibi soğuk gıdalar tüketmek mantarın ilerlemesini önleyecektir.

Dilde Beyazlık yazımızı okumak istermisiniz?

 

« Önceki konu

2 Yorum

  1. selam Hocam.menim kocam mayis aylarında emeliyyat kecirdi ödünden.ödünü çıxardılar.ve indi dilinde sepkiler yaranmış qirmizi rengde.o ödüyle bagli olarmi

  2. Avatar NİHAL kalkan

    İyi günler benim boğazım ağrıyordu yemede içmede konuşmada zorluk çekiyordum geçen gün doktora gittim ve dilimde mantar olduğunu söyledi ilaç tedavisi verdi ama oruç tutabilirmiyim diye sormayı unuttum dilim kuruyo ve çok acı veriyo size sorayım dedim oruç tutmam hastalığımı dahamı kötü eder bilemedim şimdiden teşekkür ederim