Dilde Siyah Leke Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar 2 Yorum 21.718
Dilde Siyah Leke Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilde Siyah Leke

Enerji ihtiyacımızı yiyerek, içerek yani beslenerek karşılarız.  Besinler ilk olarak ağız içindeki dilimiz, damağımız ve tükürük bezlerimiz tarafından karşılanır. Tatları algılayan organımız yani dil üzerinde tat alma tomurcukları bulunur.  Acı, tatlı, ekşi, tuzlu gibi değişik tatlar bu tomurcuklardaki reseptörler tarafından algılanarak beyine taşınır ve yorumlanır. Tat alamayan kişiler için lezzet duygusundan eksik yaşamak zor olsa gerek çünkü yemek açlık duygusunu gidermek kadar bir kültür, keyif alma ve sosyalleşme aracıdır. Önemli bir görevi olan dilin üzeri koruyucu epitel dokuyla örtülüdür. Vücuttaki bazı sistemlerdeki rahatsızlıklar dil üzerinde değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler anlamlıdır ve doktorlar tarafından teşhis amacıyla kullanılabilir. Sözünü etmek istediğimiz değişikliklerden biri dilde siyah leke oluşumlarıdır.

Dildeki siyah lekelerin sebebi nedir?

Her zamankinden farklı olarak bazen dil üzerinde siyah lekeler görülebilir. Ağzımızın içi, dilimizin üstü ve dişlerin araları birçok bakterinin yaşama alanıdır. Her ne kadar dişler fırçalansa da, ağız yıkanıp temizlense de bakteriler kalabilmekte, sonradan bulaşabilmekte ve çoğalabilmektedir.  Dil üzerini örten epitel doku hassastır. Bu nedenle çok soğuk, çok sıcak besinlerden etkilenip zedelenebilir.   Çeşitli nedenlerle kullanılan ilaçların (örneğin mide ilaçları), dile taktırılan piercinglerin, ağız kanserinin de dil üzerinde istenmeyen etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu etkilerden biri dilde siyah leke oluşmasıdır. Dilde ortaya çıkabilen siyah lekeler çoğu kez kişileri panikletse de genellikle büyük bir tehlike işareti değildir. Siyah lekeler hafif olabileceği gibi daha koyu renkte, benekler biçiminde de görülebilir. Dildeki yapısal bozulmalar, ölen hücrelerin birikmesi,  bakteri faaliyetleri, kimyasal bir maddeyle temas edilmesi,  ağız gargaralarının sık kullanılması, kanser ve kıllı dil adlı sendromlar bu tür oluşumların sebepleri arasındadır.

Diğer sebepler

Dil yüzeyinde görülen hafif paslanmalar ağız temizliğindeki eksikliklerden kaynaklanabilir.  Temizlik eksikliği paslanma dışında lekelenmeye de sebep olabilir. Sigara içmek de paslanma ve lekelenmelerin önemli bir sebebidir.  Crohn hastalığı, ülser gibi mide hastalıkları, veba, safra kesesiyle ilgili problemler, bazı enfeksiyonlar dildeki siyahlıkların diğer sebepleri arasında sayılabilmektedir. Sebep basit olabildiği gibi ihmale gelmeyecek kadar ciddi de olabilir. Dilde görülen yanma, renk değişimi, ağrı gibi her türlü değişim bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Dildeki siyah lekeler nasıl giderilir?

Dil yüzeyindeki lekeler gri, sarı, kahverengi, yeşil gibi farklı renklerde de görülebilir. Dilinde leke oluşan kişi başka bir rahatsızlık hissetmeyebilir. Genellikle bakteri kaynaklı olan lekelerle birlikte koku oluşumu yoksa ciddi bir problem olarak görülmez. Ancak ağır koku eşliğinde gözlenen lekelenmeler ciddi bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.   Gün boyunca tüketilen besinlerin bir kısmı dil üzerinde geçici lekeler oluşturabilir. Bu sebeple dil lekelerinin değerlendirilmesi sabahları ve aç iken yapılmaktadır. Dil siyah görünüyorsa doktorlar bunu ciddiye almakta ve araştırılmasını istemektedir.  Dilde kahverengi lekelenmelere ve siyahlaşmalara alkol ve sigara kullananlarda daha fazla rastlanmaktadır. Hatalı beslenmeler ve bazı enfeksiyonlar da dilde lekelenme oluşturabilmektedir.

Tedavi ve önlemler

Her leke kötü bir anlam taşımadığından önce sebep anlaşılmalı daha sonra sebebi gidermeye yönelik önlemlere ya da tedaviye geçilmelidir. Dilin yan kısmından başlayan ve ortaya doğru ilerleyen renk değişimleriyle karşılamamak için her şeyden önce dil ve ağız temizliğine önem verilmesi, doğru ve düzenli olarak yapılması gerektiğini söylemeliyiz.  Uyurken ağzın açık kalması hem ağız kurumasını hem de içeriye mikropların girmesini ve tat alma tomurcuklarında birikmesini kolaylaştıracağı için dilde kararma şeklinde değişiklikler de gözlenebilmektedir. Bu durumda uyku biçiminin farkında olmak ve mümkünse sebebi de ortadan kaldırarak değiştirmek leke sorununu çözecektir. Piercing kaynaklı lekeler söz konusuysa dermatologla da görüşülerek gerek duyulursa çıkarılmalıdır. Lekelerle birlikte yutkunma sırasında ağrı ve ağızda bazı yumrular da görülüyorsa mutlaka bir uzman doktora gösterilmelidir. Doktorlar teşhis koyduktan sonra gereken tedavi yöntemini belirleyecek ve hastanın uygulamasını isteyecek, takibini de yapacaktır.

Etiketler

2 Yorum

  1. salam mənim dilimin ustunde orta hissəsində qəhvəyi qaraya daha cox oxşar və ətraflarinda isə boqaza doqru sari ləkə var.və aqzim cox acidi.zəhmət olmasa cvb verərdiniz sualima.əvvəlcədən təşəkkürlər

  2. Salam..menim dilimin altinda siyak benek seklinde olusur..bir iki gun sonra ise kaybolur..bu ciddi bir durumu..