Diş Eti Morarması

Yazar 7 Yorum 66.035
Diş Eti Morarması

Çoğu kişide bulunmakta olan diş eti morarması damak içerisinde bulunan dokuların rengini sağlıyan pigmentlerin yoğunlaşması ile kaynaklanmaktadır. Diş eti morarması, diş etlerinin zamanla pigmentlerin yoğunlaşmasından dolayı mor renge dönüşür. Ayrıca alkol, kahve, sigara kullanımı da diş eti morluğu sorununa neden olurlar.

Diş Eti Neden Morarır?

diş eti neden morarır
diş eti neden morarır

Diş eti morarması nedenleri bazen genetik olarak da kişiden kişiye geçebilmektedir. Ailenizden bir bireyde diş eti morarması rahatsızlığı daha önceden görülmesi bu durumun ırsi olduğunun göstergesidir.Genelde kadınların hamilelik ve ergenlik gibi hormonal değişim yaşandığı evrelerinde yükselen östrojen seviyesi ile orantılı olarak sağlıklı bir bireyde de ortaya çıkabilmektedir. Hormonal dengesizliğin yaşanması diş etlerinde bulunan melanin pigmentinin yoğunlaşmasına sebep olur ve zamanla istenmeyen bir görünümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlara ek olarak, mor diş etleri erkek ve kadın, genç ve yaşlı ayırt etmeksizin görünebilecek bazı faktörleri içermektedir. Mor diş etlerine neden olabilecek faktörleri aşağıda sıraladık:

 • Çevresel faktörler, zamanla diş etlerinde morarmalara neden olmaktadır.
 • Kahve tüketimi
 • Hatalı diş tedavileri (dolgu, köprü, implant)
 • Sigara kullanımı
 • Genetik yatkınlık
 • Sağlıksız beslenme
 • Alkol tüketimi

Ağız ve diş sağlığı nedeniyle yapılan dolgu, köprü nadir de olsa diş eti morlukları oluşabilmektedir. Nedeni ise, diş sağlığında kullanılan köprü veya dolgular diş eti ile bir uyumsuzluk durumu olabilir.

Diş Eti Morarması Tedavisi

diş eti morarması tedavisi
diş eti morarması tedavisi

Diş eti morarmalarının nedeni genetik geçişli değil ise tedavisi mümkündür. Genelde köprü ve dolgu gibi ağız sağlığı için yapılan işlemlerin damak yapısına uyumsuz olması nedeniyle diş eti morarmaları ortaya çıkmaktadır.  Bu köprü ve dolgular diş eti ile uyumlu olacak şekilde yeniden yapılması morarmaları azaltıp, zaman geçtikce iyileşmesi sağlanmaktadır. Diş eti morarması tedavisi yöntemlerinde sıkça kullanılan diğer bir seçenek ise diş etlerine uygulanan solisyon ve pansuman tedavisiyle de morluklarda iyileşmeler sağlanabiliyor. Diş etlerinde morarmalar ilk görüldüğü zamanlarda olduğu gibi ağrısız bir şekilde uzun zaman olabilir. Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda diş eti kaybı ve diş eti çekilmesi gibi geri dönüşü olmayacak ciddi problemlere sebep olmaktadır. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken diş eti morarmaları önemli sayılabilecek bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş eti morarma sebeplerinin arasında ağız ve diş sağlığı bakımını yeteri kadar iyi uygulamayan bireylerde de oluştuğu görülebiliyor. Bu nedenle yazımızın başında yer verdiğimiz gibi, diş eti morarması tedavisinde ağız ve diş sağlığınıza önem vermeye çalışın. Ağız ve diş sağlığınıza önem vermek 3 adımdan oluşmaktadır;

 • Dişlerinizi her gün düzenli bir şekilde fırçalamak,
 • Diş ipi kullanımı,
 • Dişlerde çürüklerin giderilmesi,

Yukarıda saydığımız 3 maddeye önem göstererek ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye sokabilecek rahatsızlıklardan önemli oranda kurtulabilirsiniz.

Diş Eti Morarması Tedavi Yöntemleri

diş eti morarması tedavi yöntemleri
diş eti morarması tedavi yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesi ağız ve diş sağlığı açısından önemli sayılabilecek tedavi yöntemleri de beraberinde getirmektedir. Diş eti morarmaları zaman içerisinde siyah renk halini bile alabilmektedir. Bu diş eti morarmaları ve diş eti siyahlaşması vücudumuza herhangi bir zararı dokunmuyor fakat ağız yapısında estetikliği ciddi oranda bozmaktadır. Tıpta diş eti morarması için yeni bir tedavi yöntemi olarak diş peelingi adı verilen bir yöntem geliştirildi. Diş peelingi diş eti morluğunun tedavisi için çıkartılan en önemli sayılabilecek yöntemlerinden birisi olarak şuanda kullanılmaktadır.

Diş Peelingi

diş peelingi
diş peelingi

Diş eti tedavisinde kullanılan peeling yöntemi ile diş etinde kat kat olarak boğumlaşan deriyi yavaş yavaş inceltilir ve soyulur. Bu sayede diş etlerindeki morluklardan kurtulmuş olursunuz. Peeling tedavisinde herhangi bir acı yada sızı meydana gelmeden morluklardan kurturulursunuz. Ayrıca diş etinde estetik olarakta mükemmel bir görünüm elde etmiş olursunuz. Diş doktorları bu yöntemi yaygın bir şekilde kullanmaktadır.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı

diş fırçalama
diş fırçalama

En önemli ve kolay uygulanılabilecek olan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş eti morarmasında evde yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisidir.

 Dilde Beyazlık Nedenleri ve Tedavisi yazımızı okumak istermisiniz?
« Önceki konu
Sonraki konu »

7 Yorum

 1. 12 yaşında oğlum üst ön dışı kırıldı apse yaptı morardı aşırı derece de bas ağrısı var antibiyotik ağrı kesici kullanıyo gecmiyo nasıl bi tedavi olması gerekiyor teşekkürederim

 2. Merhaba, diş Eti’mde dişin çürümesi nedeniyle morarma var agrısından duramıyorum doktora gittim apse sonra ise çekim dedi ilaç kullanıyorum ama 3 gündür Ağrı’da azalma Yok Ağrıyı nasıl geçirebilirim dayanılmayacak durumda kulaklarıma çene altıma kadar vuruyor ağrı

 3. Benimde diş etlerimde problem vardı ancak doktora gittiğimde bana sadece bir gargara verdi şaşırdım kaldım.

  • Avatar Dr. Serkan ERTAN

   Bu durumda doktorunuz pek araştırma yapmamış gibi görünüyor. Diş peelingi yöntemini rahatlıkla kullanabilirsiniz.