Diş Tartarı Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 7.895
Diş Tartarı Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Evde diş tartarını temizlemek için sunulan doğal çözüm önerileri dişçi masrafından sizi kurtardığı gibi kalıcı beyazlık kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Diş bakımınıza her ne kadar dikkat etseniz de karşınıza çıkabilen bu problem, gülümsemeniz başta olmak üzere estetik olarak görünüşünüze ciddi zararlar vermektedir. Diş taşı olarak da bilinen tartarını temizlemek için size vereceğimiz doğal çözüm önerileriyle kurtuluşunuzu dişçilerde aramak zorunda kalmayacaksınız.

Diş Tartarı Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Dişlerde kalan gıda artığı, genetik yatkınlık, yetersiz diş fırçalaması ve diş ipi kullanılmaması gibi nedenler, diş tartarı neden olur sorusuna yanıt olarak verilmektedir. Bu olumsuzluklar nedeniyle tükürüğün içerisinde yer alan minerallerle birleşerek diş minesi üzerinde tartar adı verilen sert bir tabaka oluşumuna neden olur. Klasik diş temizliği yöntemiyle temizlenmeyen tartarlar için ilave temizlik uygulamalarına başvurulması gerekmektedir.

Doğal Yollarla Diş Tartarı Temizlenebilir Mi?

Çeşitli kaynaklardan sizler için diş taşı nasıl temizlenir doğal yollarla sorusuna derlediğimiz farklı alternatif çözüm önerileri, kurtulmak için denemediğiniz diş macunu kalmayan diş tartarından sizi kolayca kurtaracaktır.

 • Elma sirkesi ile dişlerinizi fırçalamak,
 • 1 yemek kaşığı karbonat ile bir tutam tuz ile hazırlanan karışımla dişlerinizi fırçalamak,
 • Limon suyu ile dişi fırçalamak,
 • Domates ve çileği blenderden geçirerek püre haline gelen karışımla dişleri fırçalamak,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3 damla biberiye yağını karıştırarak dişleri fırçalamak

Kısa sürede dişlerinizde tartarı söküp atacaktır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Diş Tartarı Temizliği Önerileri

Şifalı bitkilerle tedavi edilebilen pek çok tarifin sahibi olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ağız ve diş sağlığı konusunda farklı önerilerle doğal şifa yollarını bizlere sunmaktadır. Diş taşı evde nasıl temizlenir İbrahim Saraçoğlu tarafından pek çok farklı alternatif çözüm yolu ile ele alınmaktadır. Saraçoğlu Hoca’ya göre;

 • Taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve birkaç damla zeytinyağının karıştırılması ile elde edilen formül klasik diş macunlarının yerine kullanılarak tartarlar temizlenebildiği gibi dişleri beyazlatmak da mümkün olmaktadır.
 • Çilek püre haline getirilerek diş macunu yerine kullanılırsa kısa sürede diş tartarını sökmektedir.
 • Adaçayı çayı ile gargara yapmak diş taşını temizlediği gibi diş taşı oluşumunu da engellemektedir.

Diş Tartarı Temizliğine Feridun Kunak Çözümleri

Gerçekleştirdiği araştırmalar sonucu elde ettiği denenmiş şifalı formülleri bizlerle paylaşan Feridun Kunak diş taşı temizliği ile ilgili ekranlarda kalıcı çözüm önerilerini paylaşmaktadır. Asırlardır kullanılan formülü uygulayarak başarılı sonuç aldığından bahseden Feridun Kunak’ın tarifi;

 • Yarım pet şişe su ve 6 ila 8 adet ceviz kabuğu 25 dakika boyunca kaynatılır.
 • Kaynatma sonrası üstü kapatılan karışım soğumaya bırakılır.
 • Günde 3 defa bu suyla dişler fırçalanır.

İlk uygulamanızdan itibaren etkisini gösteren bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız halinde diş tartarını tamamen söküp atabileceğiniz gibi yeniden oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Etiketler