Diş Törpületme Dişe Zarar Verir Mi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 3.719
Diş Törpületme Dişe Zarar Verir Mi Nasıl Yapılır?

Diş törpületme zararları ve yaraları olan bir işlemdir. Diş törpületme işlemi yapımında yaşanabilecek sorunlar bulunmaktadır. Diş törpületme işlemi hakkındaki tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Diş Törpületme Nedir ve Neden Yapılır?

 

Diş törpületme işlemi dişlerin boyutunu değiştirmek ve kısaltmak ya da küçültmek için yapılan bir işlemdir. Bu işlem düzensiz ve şekilsiz dişlerin düzeltilmesi için yapılmaktadır. Dişlerin boyutlarının aynı olması sağlanmaktadır. Böylece daha düzgün görünümlü dişlere sahip olunmaktadır. Diş törpüleme işlemi ile dişler 1 mm ile 1,5 mm arasında bir kısalma yaşayabilir. Bu operasyon halk arasında diş boyu kısaltma adıyla anılmaktadır.

 

Diş törpületme işlemi nasıl yapılır?  Diş törpületme işlemi öncesinde doktor dişlerin durumunu tespit etmektedir. Dişlerin durumunu anlamak için röntgeni çekilmektedir. Böylece dişlerin düzeltilecek alanları belirlenir. İşlem sırasında ağız uyuşturulmaktadır. Sonra belirlendiği gibi dişler törpülenmektedir. Bu işlem ile tüm dişler aynı sırada ve büyüklükte gözükmektedir.

 

Diş törpüleme acıtır mı? Diş törpüleme işlemi sırasında acı çekmemeniz için size anestezi yapılmaktadır. Böylece acıyı hissetmeyeceksiniz ve korkmayacaksınız.

 

Diş törpüleme işlemi sadece bazı dişlere uygulanmaktadır. Yani aynı anda bütün dişlerin törpüleme işlemi yapılmamaktadır. Bununla beraber çürük olan, kanal tedavisi olan, kanal tedavisi gereken, diş kökü problemi olan veya dolgu yapılmış dişlere törpüleme işlemi yapılmamaktadır.

 

Diş Törpületmenin Yararları:

 

Diş törpüleme işleminin size ne gibi faydası olacaktır?

 

 • Dişlerinizin görüntüsü düzelecektir.
 • Diş yamuklukları giderilecektir.
 • Ağza büyük gelen dişler ağız yapınıza uygun şekilde düzeltilecektir.
 • Dişlerde yaşanan pütürlüklerin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Kırık veya kesik dişlerin düzeltilmesi sağlanmaktadır.
 • Diş boyutlarında yaşanan orantısızlıklar giderilecektir.
 • Dişlerinize porselen kaplama yapmadan önce bu işlemi yaptırmanız gerekecektir.

 

Diş Törpületmenin Zararları:

 

Diş törpületme işleminin yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. İşte diş törpületmenin zararları:

 

 • Dişleriniz eskisinden daha hassas olacaktır.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti artacaktır.
 • Diş minesi zarar görecektir.
 • Kişi yediklerine daha fazla dikkat etmelidir.

 

Diş Törpülettikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

 

Diş törpüleme yaptıranlar operasyon sonrası dişlerine özenli davranmalıdır. Diş törpületme işleminden sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan biricisi; sert yiyecekler tüketilmemelidir. Dişlerle sert ve kabuklu yiyecekler kırılmamalıdır. İkincisi; dişlerin güçlenmesini sağlayacak yiyecekler tüketilmelidir. Diş macunu da buna göre seçilmelidir. Özellikle kalsiyum ağırlıklı olan diş macunlar seçilmelidir. Üçüncüsü; dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş fırçalaması dişlerinizi daha çok güçlendirir ve zarar görme oranını en aza indirir. Bu yüzden diş törpületme işleminin operasyon bittikten sonra bittiğini ve bakıma ihtiyaç duymadığını düşünmeyin. Dişlerinize düzenli bir şekilde bakım yapın. Böylece bir daha diş sorunu yaşamazsınız ve diş törpületmenin negatif yönlerini pozitif yöne çevirirsiniz. Evde diş törpüleme işlemi yapılamaz. Bu işlemi bir uzmana yaptırınız.

Etiketler