Dispraksi

Yazar 9 Yorum 8.569
Dispraksi

Dispraksi vücudun bağışıklık ve sinir sistemlerini etkileyen bir hastalıktır. Dispraksi hastalığı bulunan bir kişide hareket, koordinasyon, yargılama, işleme, hafıza ve diğer bazı bilişsel beceriler konusunda sorunlar görülmektedir.

Dispraksi motor öğrenme zorlukları, perceptuo motor disfonksiyon ve gelişimsel koordinasyon bozukluğu (DCD) olarak da bilinir. “Minimal beyin hasarı” ve “hantal çocuk sendromu” terimleri artık kullanılmamaktadır.

Dispraksi Nedir?

Dispraksi, kişinin motor görevlerini planlama ve işleme kabiliyetini etkileyen nörolojik bir hastalıktır.

Dispaksiyeri olan bireylerde genellikle dil problemleri vardır ve bazen düşünce ve algılama ile bir miktar zorluk derecesi vardır. Dispraksi, bununla birlikte, kişinin zekasını etkilemez; ancak çocuklarda öğrenme problemlerine neden olabilir.

Gelişimsel dispeksi hareket organizasyonunun bir olgunlaşmamışlığıdır. Beyin, bilgiyi sinirsel mesajların tam olarak aktarılmasına izin verecek şekilde işlemez.

Dispraksi
Dispraksi

Dispraksi Belirtileri

Dispraksi belirtileri yaşa göre değişiklik gösterebilir. Sosyal ve duysal dispraksili bireyler tat, ışık, dokunma ve gürültüye aşırı duyarlı olabilir. Potansiyel tehlikelere karşı bilinç eksikliği de olabilir. Birçok kişi ruh hali deneyimini yaşar ve düzensiz davranışı gösterir.

Dispraksi Nedenleri

Dispraksi nedeninin ne olduğu günümüzde bilinememektedir. Uzmanlar, kişileri kontrol eden kasların (motor nöronlar) doğru şekilde gelişmediğini düşünmektedir. Eğer motor nöronlar uygun bağlantılar kuramazlarsa, ne sebeple olursa olsun, beyin verileri işlemek için çok daha uzun sürecektir.

Londra Kraliçesi Mary Üniversitesi’ndeki Engellilik ve Disleksi Hizmet Uzmanları, çalışmaların, dispraksiye, beyinde belirli bir beyin hasarından ziyade beyindeki nöron gelişiminin olgunlaşmamasından kaynaklanabileceğini öne sürdüğünü söylüyorlar.

İngiltere’deki Hull Üniversitesi’nden bir rapor, dispraksinin “muhtemelen kalıtsal” olduğunu söylüyor: birkaç gen karıştı. Genellikle, bir ailede benzer şekilde etkilenen birçok üye var. ”

Dispraksi Tanısı

Dispraksi tanısı klinik psikolog, eğitim psikolojisi uzmanı, çocuk doktoru veya mesleki terapist tarafından yapılabilir.

Bir değerlendirme yaparken, çocuğun gelişim tarihi, entelektüel yeteneği, brüt ve ince motor becerileri ile ilgili ayrıntılar gerelir:

 • Brüt motor becerileri – Çocuğun, atlama, atma, yürüme, koşma ve denge bakımı dahil olmak üzere vücut hareketini koordine eden büyük kasları ne kadar iyi kullandığı
 • İnce motor becerileri – çocuğun küçük kasları ne kadar iyi kullanabildiğini (ayakkabı bağlama, düğme yapma, şekiller bir çift makasla kesme ve yazma gibi)

Değerlendirici, yürüme, tarama ve konuşma gibi gelişimsel kilometre taşlarına ne zaman ve nasıl ulaşıldığını bilmelidir. Çocuğa denge, dokunmaya duyarlılık ve yürüyüş faaliyetleri üzerindeki farklılıklar değerlendirilecektir.

Dispraksi Tedavisi

Dispraksi tam olarak iyileştirilebilmesede, tedavi ile bireyin yaşamına katkı sağlanabilir. Bununla birlikte, bir çocuğa erken teşhis konulursa, prognozu o kadar iyi olur.

« Önceki konu
Sonraki konu »

9 Yorum

 1. Benim oğlum 6 yaşında bu dispraksi tanısına çok benziyo haraketleri kısıtlı konuşması öyle yaşıtları gibi değil hiç yeni bişey öğrenip yapmak istemiyorum ama çoğu kelime yi okuyabiliyor daha okula gitmeden hangi futbolcu hangi takımda ezbere biliyo bunun tedavisi için hangi hekime gitmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

 2. Avatar Fsn şimsek

  Merhabalar Lütfen bana da yardımcı olur musunuz benim oğlum 9 yaşında 2. Sınıfa gidiyor Okula başlayana kadar Hiçbir sıkıntısı yoktur okula başladıktan sonra kesinlikle dersten okumaktan nefret ediyor okula oyun olarak görüyor çok psikoloğu götürdüm hiçbiri Bir sıkıntı olmadığını söyledi Ben de internetten araştır ma yaptığımda dispraksi diye bir test çıktı karşıma o testi yaptım oğluma yüzde yetmiş yedi çıktı bununla ilgili ne yapabilirim Bana yardımcı olabilir misiniz Bu bir hastalık mı çözümü var mı tedavisi var mı Şaşırdım kaldım kendini korumayı bilmiyor dikkat etmiyor arabaların geçip geçmediğini bakmıyor olur olmaz yerlerde olur olmaz hareketler yapıyor Normalde Baksanıza çok zeki akıllı bir çocuk çok çıkmazdayım Lütfen bana yardımcı olun

  • Kesinlikle ergoterapi alması gerekiyor. Gereken bilgileri ergoterapiyi araştırarak alabilirsiniz ve Duyu Bütünleme tedavi sayesinde gelişim görebilirsiniz

 3. Avatar Aysima Yavuz

  Banada dispraksi tanısı koyuldu tedavisini dört gözle bekleyenlerdenim

  • Geçmiş olsun hastalık tamamen bağırsak metabolik sendrom ile ilgilidir sakin yalanlara inanmayiniz tedavisi çok kolay beslenme bağırsak ilişkisi ve probiyotiktir.

   • Tedavisi nedir lutfen yardimci olun benim oglum üçüncü sınıfta yazı yazamıyor biliyor ama uc dort satiri yarim saatten fazla surede yaziyor.ogretmeni cok aikayetci bunaldim artik

    • Gaps diyeti diye bir sey var internetten arastirin bir cok hadtaligin tedavisi var ihmal etmeyin