Diyabet Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.227
Diyabet Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Toplumumuzda en fazla görülen ciddi sağlık sorunlarından biri de diyabet hastalığıdır. Toplumda şeker hastalığı olarak da tanımlanan diyabet hastalığı çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve maalesef ki etkilerini ömür boyu devam ettirebilmektedir. Bu sebeple tedavisinin bulunmasına rağmen diyabet hastalığı kesin olarak ortadan kaldırılamamakta ancak kontrol altına alınabilmektedir. Daha çok ileri yaş grubunda yer alan bireylerde etkilerini gösteren diyabet hastalığı tedavi edilmediği takdirde ölümle de sonuçlabilmektedir. Bu sebeple diyabet hastalığı günümüzün en ciddi sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Belirtilerini göstermesi ile birlikte iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olan diyabet hastalığı çağımızın git gide artan hastalıklarındandır.

Dolaysıyla uzmanlar diyabet hastalığının geçmiş dönemlere göre günümüzde çok daha yaygın olarak görülebildiğinin altını çizmektedirler. Çağımızın beraberinde getirmiş olduğu stres, sigara, bazı psikolojik rahatsızlıkların birçok sağlık sorunlarının meydana gelmesinde önemli roller alabildiği gibi diyabet hastalığının meydana gelmesinde de önemli roller alabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün de çağımızın en fazla görülen hastalıkları listesinde yer alan diyabet hastalığı daha çok büyük kent nüfuslarında etkilerini göstermektedir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda hiper tansiyon hastalığı gibi diyabet hastalığının da oldukça sinsi bir hastalık olduğu tespit edilmiştir. Dolaysıyla uzmanlar diyabet hastalığının belirtilerini genellikle hemen göstermediğinin altını çizmektedirler. Tedavisinin başarılı olarak sonuçlanması açısından erken teşhis edilmesinin oldukça önemli olduğu diyabet hastalığı erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülebilmektedir. Peki diyabet hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere gerekli olan bilgileri hemen sunalım. İlk olarak diyabet yani şeker hastalığının ne anlama geldiği hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı; Vücudumuzda yer alan pankreas isimli salgı bezinin yeteri kadar insülin maddesi üretememesi veya üretmiş olduğu insülin hormonunun tam olarak görevini yapamaması durumuna bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Diyabet hastalığı bazı hastalıklarda olduğu gibi tedavi edilse dahi etkilerini ömür boyu devam ettirebilmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 • Aşırı şekilde susama durumununu oluşması
 • Sıklıkla idrara çıkılması
 • Halsizlik
 • Genel yorgunluk durumunun oluşması
 • Açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtiler diyabet hastalığının en önemli belirtileridir.

Diyabet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Diyabet hastalığının birçok nedenleri bulunabilmektedir. Diyabet hastalığının nedenleri şunlardır;

 • Pankreasa doğrudan zarar veren bakteriler
 • Genetik faktörler (örneğin hastanın anne veya babasında da diyabet hastalığının bulunması)
 • Vücudun kendi savunma sisteminde meydana gelen sorunlar
 • Pankreasta insülin yapan hücrelerin tahribi ile sonuçlanan problemler
 • Yaş faktörü
 • Obezite hastalığı
 • Stres ve hiper tansiyon hastalığı
 • Aşırı şeker tüketimi gibi olumsuz faktörler diyabet hastalığının en belirgin nedenleridir.

Diyabet Hastalığının Tedavisi Bulunuyor Mu?

Diyabet hastalığının kesin olarak tedavisi bulunmamaktadır. Diyabet hastalığında daha çok destekleyici tedavi uygulamalarına başvurulmaktadır. Diyabet hastalığının tedavisinde uygulanan destekleyici tedavi seçenekleri ise şunlardır;

 • Tıbbi beslenme (diyet)
 • Hafif egzersiz programları
 • İlaç tedavisi gibi farklı tedavi yöntemleri sayesinde diyabet hastalığı kalıcı olarak ortadan kaldırılamasa da kolayca kontrol altına alınabilmektedir. Hasta bir müddetliğine hastaneye yatırılabilmektedir. Fakat genellikle kısa süreli bir yatış sonrasında taburcu edilebilmektedir.

Diyabet Hastalığı Hakkında Uzmanlar Tarafından Yapılan Uyarılar Nelerdir?

 • Uzmanlar diyabet hastalığında uygulanan tedavi seçeneklerine hastaların hafiyen uyması gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlar hastaların özellikle stresten, kaygıdan, sigara ve alkolden uzak durması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Uzmanlar tedavi süreci içerisinde hastalara sunulan günlük hafif dereceli egzersiz çalışmalarının eksiksiz olarak yapılması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Hastaların ilgili doktor tarafından yazılan tıbbi diyet menüsü dışında farklı bir yemek menüsüne başvurmaması gerektiği de uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.
 • Hastaların doktor tavsiyelerine harfiyen uyması durumunda diyabet hastalığının tekrar etme olasılığının çok düşük olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Dolaysıyla bu anlamda hastaların uzman tavsiyelerine uymaları oldukça önem taşımaktadır.

Diyabet hastalığı hakkında uzmanlar tarafından yapılan uyarılar hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra diyabet hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Diyabet hastalığının tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabildiğini tekrar belirterek belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler