Diyabet Polikliniği Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.243
Diyabet Polikliniği Hangi Hastalıklara Bakar?

Toplumumuzda giderek daha sık görülen diyabet pankreasın ürettiği insülin hormonuyla ilgilidir. İnsülin hormonunun üretimi yetersiz olursa, hiç üretilemezse ya da insüline karşı bir direnç söz konusu olduğunda diyabet belirtileri ortaya çıkar. Diyabetli ( şeker hastalığı olan) bir hastada kandaki şeker düzeyi yüksektir. İlaç kullanımıyla geçecek bir hastalık olmayan, ömür boyu devam eden kronik hastalıklardandır. İlaç hastanın kan şeker seviyesini düzenlemek, diğer organların zarar görmesini engellemek için kullanılır. Ancak kullanılan ilaçlar pankreasın yeniden insülin üretmesini sağlayamaz.  Diyabetin teşhis ve tedavisi Dâhiliye polikliniklerinde ya da Endokrinoloji bölümlerinde yapılıyor olsa da hastalığın bu denli yaygın olması devlet hastanelerinde Diyabet Polikliniği adıyla ayrı bir birimin açılmasına neden olmuştur.

Diyabet Poliklinikleri Ne İçin Vardır?

Ülkemizde diyabet hastalığının görülme oranı % 7’dir.Diyabet hastalarında pankreasın beta hücrelerinin sayıları ya da fonksiyonu azalmış olduğundan kandaki glikoz şekeri normalin üzerine çıkmaktadır.  Normalde kanda bulunan glikoz şekeri insülin hormonu sayesinde dolaşım yoluyla dokulara taşınır ve hücrelerin enerji ihtiyacı karşılanmış olur. İnsülin yetersiz olur ya da hiç salgılanmazsa glikoz şekeri hücrelere taşınmayıp kanda kalır ve kanın glikoz seviyesini yükseltir. Buna hiperglisemi denir. Tedavi edilmez ve kan şekeri devamlı yüksek kalırsa göz, sinir, böbrek, kalp gibi organlarda zamanla bozukluklar oluşur. Diyabet polikliniklerinde kendisinde farklılık hisseden, şeker hastalığı belirtileri taşıdığını düşünen bireylerin taramaları yapılır, şeker hastalığı tespit edilirse tedavisine başlanır ve hastaların takipleri yapılır.

Diyabet ve Toplum

Diyabet Polikliniklerinde uzman doktorlar ve hemşireler görev almaktadır. Hastalara diyabetle nasıl yaşanacağı, tedavisini nasıl sürdüreceği, İnsülin enjeksiyonunun vücudun neresine ve nasıl yapılacağı, ayak bakımı, nasıl beslenmeleri gerektiği gibi konuların eğitimi verilir. Diyabet hastaları günde birkaç kez kan şekerlerini ölçmelidir. Bu ölçümlerin nasıl yapılacağı da Diyabet Polikliniği eğitim hemşireleri tarafından öğretilir. Hastalar hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğünün belirtileri konusunda da bilgilendirilir. Aile bireyleri de hastalara tedavi konusunda yardımcı olmalıdır.

Diyabetin Yol Açabileceği Sorunlar

Diyabet sadece glikoz seviyesiyle ilgili değildir. Diyabet hastalarında kandaki yağ ve kolesterol seviyelerinde yükselme, karaciğer yağlanması da görülür.   Diyabet tedavisinde kilo ile birlikte saydığımız değerler kontrol altında tutulmaya çalışılır. Koroner damar ve kalp hastalıklarının, miyokart enfarktüsünün, böbrek hastalıklarının, 20 yaşın üstündeki körlüklerin, felçlerin, yüksek tansiyonun önemli sebeplerinden biri diyabettir. Kontrol edilemediği takdirde çeşitli organlarda hasar görülecek, sağlık giderlerinde artma olacak ve toplumların sosyoekonomik yükleri artacaktır.

Diyabete Karşı Alınabilecek Önlemler

Hareketsiz yaşam şekli, fast food türü beslenme ve stres gibi faktörler hem şişmanlığın hem de diyabetin toplumlarda hızla artmasına yol açmaktadır. Alınabilecek basit önlemler hastalığa yakalanmayı engelleyecektir. Günde en az 30 dakika yürümek, beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirip düzenlemeler yapmak, sebze ve salata tüketimini artırmak, lifli gıdalara ağırlık vermek, kiloyu ideal düzeyde tutmak diyabeti önleyebilir.

 

Etiketler