Diz Kapağı Kayması Nasıl Geçer Ameliyatı

Yazar Yorum Yap 2.084
Diz Kapağı Kayması Nasıl Geçer Ameliyatı

Vücudun bütünü hareket ettikçe tüm kemik ve yapılarda hareket etmektedir. Yürürken bacağın hareket etmesi diz ve diz kapağının da ona uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Uyluk kemiğinin içinde yer alan yatakta bacaklar hareket ettikçe diz kapağı da bu bölgede hareket etmektedir. Diz kapağının çok az bir şekilde yanlış hareket etmesi veya bu bölgeden çıkması dizde ağrıya sebep olmaktadır. Diz kapağının kayması olarak bilinen bu durum cerrahi müdahale gerektiren durumlardan biridir.

Kişinin diz kapağının kaymış olması şiddetli diz ve bacak ağrılarına neden olacaktır. Yürümeyi kısıtlayan bu durum acil bir şekilde müdahale yapılarak tedavi edilmesi gerekir.

Diz kapağı kayması sürekli oturarak çalışanlarda ve ofis içerisinde hareketsiz çalışan kişilerde daha sık görülür. Oturuş biçimi ve sürekli aynı pozisyon sonrasında ani hareket diz kapağının kaymasına neden olacaktır. Diz kapağında kayma meydana geldikten kısa bir süre içerisinde diz bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik meydana gelecektir. Bunun yanı sıra kişinin hareket etmesini de kısıtlayan bir durum olduğundan mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü zamanla iç kanamalara neden olabilmektedir.

Diz Kapağı Tedavisi 

Diz kapağının kayması sonucu meydana gelen ağrı ve şişlik bölgede hasar olduğunu işaret edecektir. Çok fazla zaman kaybı olmadan doktora başvurulması en doğru yöntem olacaktır. Diz kapağı kaymasında genel olarak dışardan herhangi bir müdahale işe yaramayacaktır. Dolayısıyla kişinin kayan diz kapağının tekrar eski yerine konması için ameliyat gereklidir.

Diz kapağının kayması kişide yürüme, koşma ve hareket etme özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Bu nedenle bir an önce çözüm bulunması kişinin ağrılarını da hafifleyecektir. Düzenli olarak doktor kontrolü yapılır. Diz kapağı kayması ameliyat ile çözüm olan bu durum cerrahi müdahale yapılıp hastanın tekrar eski sağlığına kavuşması sağlanır. Düzenli olarak egzersizler de ameliyat sonrasında uygulanmalıdır. Egzersiz kapılmadığı takdirde özellikle diz bölgesinde daha derin sorunların meydana çıkmasına sebep olur. Diz kapağı kayması için uygulanan ameliyatlarda hasta iyileşme gösterirken fizik tedavi yöntemini de tercih edebilir. Böylece eski sağlığına daha çabuk ulaşır.

Etiketler