Dizanteri Hastalığı Nedir? Türleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 4.534
Dizanteri Hastalığı Nedir? Türleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri Hastalığı Nedir? Türleri Ve Belirtileri Nelerdir

Toplumda en sık görülen kalın bağırsak hastalıklarından biri de dizanteri hastalığıdır. Halk arasındaki adıyla ”kanlı ishal” ismiyle de bilinen dizanteri hastalığı kalın bağırsaklarda çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve tedavi edilmediği sürece bireye ciddi anlamda rahatsızlık verebilmektedir. Genellikle yetişkin bireylerde görülen dizanteri hastalığı taşıdığı bazı olumsuz riskleri nedeniyle beraberinde bazı bağırsak ve mide hastalıklarına da zemin hazırlayabilmektedir. Beraberinde çeşitli belirtiler ile ortaya çıkan dizanteri hastalığı tedavi edilmediği takdirde bireyin en başta sosyal ve iş aktivitelerini olmak üzere birçok günlük faaliyetlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Uzmanlar da dizanteri hastalığı hakkında toplumu uyarmakta ve bu hastalığın henüz ilk belirtileri görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Eski dönemlere nazaran tıbbın özellikle son dönemlerde hızla gelişmesine bağlı olarak dizanteri hastalığının tedavisi de eskiye nazaran çok daha kolay bir biçimde yapılabilmekte ve hasta kısa sürelerde bu hastalıktan tamamen kurtulabilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Şiddetli karın ağrısı: Dizanteri hastalığının ilk belirtisi hastalığın etkisini göstermesiyle birlikte karın bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılardır. İlk başlarda orta vadeli ağrıyan karın bölgesi özellikle hastalığın etkisinin artmasına bağlı olarak artmakta ve çoğu zaman etkisini uzun müddetler devam ettirmektedir.
 • İstem dışı dışkılama durumu: Hastalığın en önemli belirtilerinden biri de hastanın gerekmediği zamanlarda dahi dışkılama ihtiyacı hissetmesidir. Bu duruma bazen de istem dışı dışkılama durumu denilmektedir.
 • Bağırsak yaraları: Birçok bağırsak hastalıklarının meydana gelmesinde etkin rol oynayan neden bağırsaklarda meydana gelen çeşitli yaralanmalardır. Ancak bu durum dizanteri hastalığında biraz daha farklıdır. Çünkü bazı bağırsak hastalıklarının oluşumunda etkin rol alan bağırsak yaraları dizanteri hastalığının belirtileri arasında bulunabilmektedir.
 • Kanlı dışkının meydana gelmesi: Dizanteri hastalığının en nadir belirtisi ise makattan kanlı dışkının meydana gelmesi durumudur. Ancak bu durum çoğu zaman hiç görülmeyebilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Türleri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının kendi içerisinde 2 türü bulunmaktadır. Bunlar;

1-Amipli dizanteri: Dizanteri hastalığının bu türü genellikle sıcak iklim kuşaklarının hakim olduğu ülkelerde görülmektedir. Genellikle nedensiz olarak etkisini gösterebilen amipli dizanteri türü en sık görülen dizanteri türüdür. Her ne kadar basit bir dizanteri türü olarak görülebilsede tedavi gerektiren bir türdür. Tedavi edilmediği takdirde ise etkisini uzun süreler devam ettirebilmektedir. Amipli dizanterinin teşhisi ise; taze dışkının incelmesi durumunda konulmaktadır.

2-Basili dizanteri: Basili dizanteri hastalığına ”shigella” adında bir mikrop neden olmaktadır. Hastalığın oluşumda etkin bir role sahip olan bu mikrop aynı zamanda gelişmiş ülkelerdeki toplumlarda da en sık görülen mikrop türüdür. Toplumlarda sık görülen basili dizanteri hastalığının tedavisinde ise genelde kolistin maddesi bulunan antibiyotik ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlar sayesinde hastalık kısa sürede tamamen yok edilebilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Özellikleri Nelerdir?

Ciddi bir kalın bağırsak hastalığı olan dizanteri hastalığının birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Dizanteri hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır.
 • Ayrıca salgın bir hastalıktır.
 • Hemen her yaşta görülebilmekte ve özellikle de yaşlı ve çocuklarda görülmesi durumunda beraberinde ciddi tehlikeler doğurabilmektedir.
 • Ölümcül bir hastalık olmamasına karşın tedavi edilmediği takdirde hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının en önemli 2 nedeni bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kirli sular: Birçok hastalığın oluşumunda etkin rol oynayan kirli sular aynı zamanda dizanteri hastalığının meydana gelmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Hastalığa neden olan mikrop özellikle kirli sularda barındığı tahmin edilmekte ve kirli suların kullanılması sonucu kısa sürede vücuda girerek etkisini göstermektedir.
 • Hijyensiz yiyecekler: Dizanteri hastalığının meydana gelmesinde etkin rol oynayan bir diğer neden ise;temiz olmayan yiyeceklerdir. Özellikle sokaklarda üstü açık bir biçimde satın alınan bu yiyecekler sayesinde mikrop vücuda girebilmekte ve bunun sonucunda hastalığın oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastalığın teşhisinde ilk olarak hastanın hastalık hakkında belirteceği şikayetler dinlenmektedir. Bu şikayetler dinlendikten sonra çeşitli röngenler çekilerek hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilmektedir. Bunun tespiti yapıldıktan sonra ise hemen tedavi süreci başlatılmakta ve gerekli tedavilere başlanılmaktadır.

Dizanteri Hastalığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Kirli sular ve hijyen bakımından yetersiz olan besinler yoluyla bulaşan dizanteri hastalığının henüz ilk belirtileri görüldüğü takdirde hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü dizanteri hastalığı özellikle tedavisinin geç yapılması durumunda beraberinde çok daha ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de yukarıda da belirtildiği üzere hastalığın belirtisi hissedilmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerekmektedir.

Dizanteri Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dizanteri hastalığının tedavisi oldukça basit olduğu gibi hastalığın tedavisinde genel olarak ilgili doktor tarafından reçeteli olarak yazılan antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Antibiyotik ilaç yöntemi sayesinde özellikle orta vadede bulunan dizanteri hastalıkları kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Hastalığın tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise; ameliyat yöntemidir. Özellikle ileri safhalara ulaşan dizanteri hastalığında oldukça başarılı sonuçlar veren ameliyat yöntemi gerek görüldüğü takdirde ve ilgili doktorun karar vermesi durumunda gerçekleştirilmektedir.

Dizanteri hastalığının tedavisinde genellikle ilaç yöntemleri kullanılmakta ve bu yöntem sayesinde dizanteri sorunları kısa süre sonrasında kalıcı olarak ve tamamen yok edilebilmekte ve hasta bir müddet dinlendirildikten sonra günlük faliyetlerine kaldığı yerden tekrar devam edebilmektedir.

Dizanteri Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Birçok hastalıklarda olduğu gibi dizanteri hastalığından da korunmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Dizanteri hastalığı başlı başına bir tür temizlik hastalığı olduğundan özellikle içme sularının kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Suyun kaliteli olabilmesi amacıyla gerekirse su arıtma cihazları kullanılabilmelidir.
 • Sokaklarda ve özellikle üstü açık yiyecekler alınmamalıdır.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Dizanteri teşhisi konulan hastalardan uzak durulmalı ve mümkünse o ortamdan çıkılmalıdır.