Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.194
Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Probiyotik besinler sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkili ve sağlıklı besinlerdir. Vücudunuza dost olan faydalı bakterilerden olan probiyotikler, vücudu mikroorganizmalardan korumaktadır. Bağırsakların düzgün çalışabilmesi için oldukça etkili bir doğal ilaçlardır. Vücudu korumak için tüketilmesi gereken probiyotik yiyeceklerle ilgili tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Probiyotikler Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirir?

Probiyotik nedir? canlı mikroorganizma olarak da adlandırılan probiyotikler, vücudumuza faydası olan bakterilerdir. Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirmesinin sebebi; vücuda faydalı olan canlıları verip, vücutta bulunan ve hastalık sebebi olabilecek zararları canlıları uzaklaştırmasıdır. Probiyotikler vücutta bulunan zararlı bakterilerin etkilerini ortadan kaldırmak konusunda oldukça etkilidir. Vücutta yeterli sayıda probiyotik bulunması gelecek olan zararlı bakteriler için avantaj sağlar ve böylece hastalıklara karşı direnciniz artar.

Her Gün Tüketilmesi Gereken Doğal Probiyotikler Yiyecekler

Günümüzde probiyotik takviyesi eczanelerde satılan hap ya da toz halinde ilaçlarla sağlanabilmektedir. Probiyotik takviyesini evde her gün tüketebileceğiniz bazı yiyeceklerle de sağlayabilirsiniz. Doğal probiyotik içeren yiyeceklerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ev Yapımı Yoğurt: Probiyotik süt ürünleri nelerdir? sorusuna verilebilecek en faydalı cevapların başında ev yapımı yoğurt gelmektedir. Her gün 3 porsiyon olarak tüketilen ev yapımı yoğurt, vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Pastörize sütle üretilmiş ve işlem görmüş yoğurtlarda faydalı bakterilerin kaybı fazla olduğu için ev yapımı yoğurt probiyotik zenginliği açısından tercih edilmelidir.
 • Kefir: Süt ürünleri arasında probiyotik açısında zengin olan bir diğer besin ise kefirdir. Keçi sütünün fermente kefirle birleşimden oluşan bu besin sütten daha fazla probiyotik içermektedir. Laktoz intoleransı olan kişiler tarafında da tüketilmesi faydalı bir tercih olmasını sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsak sisteminin sağlıklı çalışması için her gün kefir tüketilmesi gerekiyor.
 • Salatalık Turşusu: Doğal bir probiyotik olan salatalık turşusu hem bağışıklık hem de sindirim sistemini için çok faydalıdır. Yemeklerin yanında tüketebilir ya da suyunu içebilirsiniz.
 • Lahana Turşusu: Doğan bir probiyotik olan lahana turşusu, probiyotik kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum, demir, B1, B2, A, C vitaminlerinin kaynağı olarak fayda sağlamaktadır.

Probiyotik Gıdaların Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Probiyotik faydaları başta bağışıklık ve sindirim sisteminde olan olumlu etkileriyle bilinmektedir. Probiyotiklerin vücuda sağladığı diğer faydalar ise şu şekildedir;

 • İshal, şişkinlik, gaz, hazımsızlık, mide rahatsızlıkları, irritabl bağırsak sendromu gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.
 • Hastalıklar sonrasında hızlı iyileşmeye yardımcı olmaktadır.
 • Mantar enfeksiyonlarının büyük bir bölümünde oldukça faydalıdır.
 • Büyük bir ölçüde alerjik reaksiyon riskini azaltmaktadır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede etkili bir tedavi sağlamaktadır.
 • Yiyeceklerdeki mineral ve vitaminlerin emilimini arttırmaktadır.
 • Kolon kanseri başta olmak üzere kanser türleriyle mücadele etkilidir.
 • Mesane kanseri riskini azalmaktadır.
 • Çocuklarda egzama belirtilerini azaltmada ve önlemede etkilidir.
 • Bağırsakları sağlıklı tutma konusunda en etkili doğal yöntemlerden biridir.
Etiketler