Doğum Ağrısı Nasıl Olur?

Yazar Yorum Yap 992
Doğum Ağrısı Nasıl Olur?

Sağlıklı bir gebelik döneminin sonunda bütün anne ve baba adayları heyecan ve merakla doğumu bekler ancak anne adayları aynı zamanda korkularını da bastırmakta zorlanır. Netice de doğum bir mucize olsa da anne adayına dayanılmaz acılar yaşatabilen ve fiziki açıdan uzun sayılabilecek süreler boyunca kasılma, ağrı ve benzeri şikâyetleri aynı anda yaşaması gerekir. İşte doğumun başladığı süreden bebeğinize kavuştuğunuz süreye kadar geçen ağrılara doğum ağrısı denir buda kısaca doğum ağrısı nasıl olur diye soranlara ya da merak eden verilebilecek en net cevaptır. Hamilelik döneminin 37. Haftasından sonra başlayan kasılmalar vücudun kendini doğum olayına hazırlamasına bağlıdır, erken dönem olarak sayılabilen bu kasılmaların bazıları yalancı doğum sancısı olarak da bilinir. Sancıların devam süreleri ve sıklıkları farklı ve birbirinden ayrıktır, gebeliğin 40. Haftaya ulaşması ile başlayan sancılar daha sık ve uzun süreli olmaya başlar ki özellikle iki ağrı arası sürenin kısalması doğumun başladığını bizlere gösteren en temel belirtilerden biridir. Bu ağrılar rahim ağzının açılması ile birlikte bebeğin çıkış yolundaki kemiklerinde bebeğin yapısına uygun hale gelirken oluşturduğu ağrılardır. Gebeliğin son dönemlerinde olan bebek artık en karnın en aşağı bölümlerinde yer alır ve içgüdüsel olarak dışarı çıkabilmek için leğen kemiği ve yolunun üzerindeki diğer tüm uzuvlara baskı uygular. Takdir edersiniz ki vücudun iç kısmından bu şekilde baskı ile karşılaşılması dayanılmaz acılara yol açabilmektedir.

Doğum ağrısı nasıl olur özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının en korktuğu ve merak ettiği sorulardandır, doğumun başladığını nasıl anlayacaklarını ya da ağrıların yalancı mı yoksa gerçek mi olduğunu nasıl anlayacaklarını merak ederler. Doğuma hazırlanan sadece anne adayının vücudu değildir aslında bebekte kendine göre rahat edebileceği ve çıkabileceği yolu bulmaya çalışırken gebeliğin son 2 ya da 3 haftasında baş aşağı dönmeye çalışır ki buda kramp ve ağrı gibi durumlara yol açar. Peki, bu ağrılar ne kadar sürer veya daha doğrusu doğum ne kadar sürede gerçekleşir, aslında bu sorunun cevabı göreceli olarak değişir ancak ortalama normal doğum süreci yaklaşık olarak 18 kadardır ki bunun sadece 1 saati doğumhanede geçer geri kalan süre zarfında hem kasılmalar hem ağrılar bebek ve anneye zor zamanlar geçirtir. Belki de mucize olarak görülmesindeki en büyük etkenlerden birisi de yeni bir hayat dünyaya gelmesi ile birlikte yaşanılan o dayanılmaz ağrıların sonunda kurtulabilmektir.

Doğumun başladığını haber veren doğum ağrısı nasıl olur veya daha yakın olduğunu haber veren belirtiler nelerdir? Doğumun iyice yaklaşmasının beklenmesi aslında ev ortamında yaşanırsa anne açısından daha rahat ve sakinleştirici geçer bu durumda da ne zaman hastaneye gidilmeli unsuru devreye girer. Aslında her 10 dakika periyodunda 3 ve daha fazla sancı nöbetleri geliyorsa ve bu sancılar 1 dakikadan daha uzun sürüyorsa artık hastaneye gitme vaktinizin geldiğini anlayabilirsiniz. Elbette sadece sancıların sıklaşması da doğumun başlaması adına yeterli değildir, doktor ya da ebelerin yapacağı muayene ve tetkikler ile çatı adı verilen rahim ağzının bebeğin çıkabileceği kadar genişlikte açılmış olması gerekir. İdeal açılma 10 ya da 12 cm olarak belirlense de bazı zor doğum olaylarında daha az açılmalar ile doğum gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özetlemek gerekirse yaşanılan doğum ağrıları aslında bebeği ve vücudu doğuma hazırlamak ve ideal doğumu gerçekleştirmek için vücudun kendini biçimlendirirken verdiği fiziksel tepkimelerin bütünüdür. Anne adayları belki de doğum sırasında yaşadıkları acıyı ömrü boyunca başkaca yaşamasa bile inanan o an anne adaylarına bitmek bilmez gelmektedir ve belki de bu yüzden asla annelerin hakkı ödenmez denilmektedir.

Etiketler