Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Yazar Yorum Yap 3.473
Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Doğum kontrol hapı, eğer her gün ve aynı saatte alınırsa gebeliği yüzde 100’e yakın bir oran ile önleme özelliğine sahiptir. Doğum kontrol hapı kullandığınız sürece, istenmeyen gebelik ile karşı karşıya kalmazsınız. Ancak hapı bıraktıktan sonra ne zaman gebe kalınabileceği merak konusu. İşte bu merakı giderecek açıklamalar…

Doktorların açıklamalarına göre, doğum kontrol hapını uzun süre kullananların daha kısa süre kullananlara göre daha erken gebe kalıyorlar.

Bazen doğum kontrol hapları düzensiz adet döngüsünü düzene sokar. Hapı bıraktıktan sonra adet döngüsü düzene oturmadığı sürece kadınlar gebe kalamaz.

Hapı bıraktıktan sonra adet döngüsünün yeniden düzene girmesi ne kadar sürer?

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalara göre, hapı bıraktıktan sonra üç aylık düzensiz adet döngüsüyle karşılaşmak mümkündür. Hapın bırakılmasını takip eden ilk periyoda “çekilme kanaması” adı verilir. Bu kanama hap kullanırken olandan daha farklı olabilir. Bunu takip eden periyod ise daha doğala yakındır.

Hapın kullanım süresi gebeliği olumsuz etkilemez

Bir araştırmada belirtildiğine göre, hapla korunmayı sürdüren kadınların, hapı kullanmayı bıraktıktan sonraki gebe kalma süreci içinde, diğer yöntemlerle korunmuş olan kadınlara göre 2-6 ay gecikme ile gebe kalabildikleri ortaya koyulmuştur.

21 yaşından önce riskli

21 yaşından önce hap kullanmaya başlayanlar, daha ileri yaşlarda hap kullanmaya başlayanlardan daha zor gebe kalmaktadır.

Hapı bırakırken nelere dikkat etmeli?

Genel kadın sağlığı: Tiroit fonksiyonları, PCOS ve hipofiz bezi hastalıkları, gebeliği olumsuz etkileyebilir. Aşırı zayıflık veya aşırı kilo da gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Üreme sağlığı: Tıkalı tüpler, pelvik enfeksiyonlar ve endometriozis gebe kalmayı engelleyebilir.

Erkeğin üreme sağlığı: Düşük sperm sayısı gebeliği engelleyen önemli bir faktördür.

İlişkiye girme sıklığı: Gebelik gerçekleşmesi için haftada 2-3 kez ilişkiye girilmesi gerekir.

Kadın yaşı: Gebelik olasılığı 35 yaş sonrasında azalır. Bir yıl boyunca korunmadan ilişkiye giren 19-26 yaş arası kadınların gebe kalma olasılığı yüzde 92 iken, 35-39 yaş aralığındaki kadınlarda ise bu oran yüzde 82’dir.

Sonuç olarak, gebe kalabilmek birçok faktörle alakalı bir durumdur. Hap kullanmayı bırakmak en önemli adımdır. Ama kararı verdirirken vücut sağlığının uygun olması çok önemlidir.

Etiketler