Doğum Kontrol Haplarının Cilt ve Saç Üzerindeki Etkileri

Yazar Yorum Yap 4.445
Doğum Kontrol Haplarının Cilt ve Saç Üzerindeki Etkileri

Çoğu kişiler doğum kontrolünün doğal olarak vücut tarafından üretilen hormonları etkilediğini bilir. Hormonlar, yüzünüzdeki sivilceden her gün karşılaştığınız sıkıntılı durumlara kadar her şeyden sorumlu tutulabilir. Hormonları çevreleyen basmakalıplar olan ( ergenlik dönemi büyümeleri, hamile kadınların ruh hâli vb.) vardır. Ancak düşünebileceğinizden bile daha fazlasını meydana getirebilirler.

Doğum kontrol hapları; sadece hamileliği önlemek için değil, birçok açıdan hormon düzenleyicileri olarak düşünülebilir. Vücudun doğal olarak ürettiği bazı çevrimsel hormonları imha etmek için çalışırlar. Bu, bir kadının hamile kalma şansını düşürmesine yardımcı olsa da, çeşitli koşullar için de etkili olabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Cildi Etkilemesi

Doğum Kontrol Haplarının Cildi Etkilemesi
Doğum Kontrol Haplarının Cildi Etkilemesi

Yine çoğu ilaçta olduğu gibi, göz önüne alınması gereken belirtiler ve doğum kontrolünü almanın potansiyel yan etkileri vardır. Saçınız ve deriniz için hap kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Doğum kontrol haplarının kafa derinizde olumlu veya olumsuz olabilecek etkileri mevcuttur. Ne yazık ki, bu kişiden kişiye farklılık gösteriyor bu nedenle sözlü olarak sizin üzerinizde ne gibi etkileri olduğu önceden bilinmemektedir. Bunun için bir doktora gitmenizi önerebiliriz.

Ağzınızdan almış olduğunuz doğum kontrol hapları saçınıza ve kafa derisine yapabilecekleri en büyük pozitifliklerden biri, belirli saç dökülmelerini önlemeye veya sınırlandırmaya yardımcı oluyor. Yüksek folikül duyarlılığından dolayı saç dökülmesi tipik olarak doğum kontrol hapları ile tersine çevrilebilir.

Malesef ki, göz önünde bulundurulması gereken bazı olumsuzluklar da vardır. Bazı doğum kontrolü hapları, kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu yine saç foliküllerinin belirli duyarlılıkları nedeniyle meydana gelen bir durumdur. Doğum kontrol hapları vücudunuzun doğal salgı üretimini yavaşlatabilir veya önleyebilir. Saç derinize doğal olarak salgı üretir, saçınıza parlaklık kazandırır ve cildiniz ile saçınızı sağlıklı tutar.

Salgı birikimi iyi değildir bunun yanında salgı üretimini tamamen önlemek de iyi olmayan bir davranıştır. Zaten doğal olarak kuru cildiniz varsa, salgı üretimini yavaşlattığınızda kaşıntılı kafa derisine neden olabilirsiniz.

Çoğu kadın için doğum kontrol haplarının cildinizi ve saçınızı nasıl etkilediğini düzenli olarak almaya başlayana kadar bilmeyeceksiniz. Bazı kadınlar olumlu etkiler yaşar, bazı kadınlar da dezavantajlar yaşayabilir.

    Doğum Kontrol Hapının Negatif Belirtileri

Doğum kontrol hapı kullanırken farklı farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Doğum kontrolünden çıkmak isterseniz daima doktorunuza danışmaya özen gösterin. Bazı hapların kademeli olarak bırakılması gerekebilir veya yan etkileri daha da kötü bir hal alabilir. Önce tıbbi onay almadan bu tür ilaçları bırakmak iyi bir fikir değildir.

  Deri Kopmaları

Kombinasyon doğum kontrol hapları en yaygın olanıdır. Hem östrojen hem de progestin ilacı olarak kullanıyorlar. Hapta olduğunuzda, bu hormonlar fazla yağ üreten hormonu düşürerek akne ve deri kopmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Hapın etkisinden çıktıktan sonra hormon seviyeleriniz dalgalanmaya başladığında sık sık deri kopmaları başlayabilir.

 Saçın Dökülmesi

Bazı kadınlar doğum kontrol haplarını bıraktıklarında saç dökülmelerine maruz kalırlar. Bunun sebebi doğum kontrol haplarına bağlı olan bir takım geçici bir durumdur. Bu durum genellikle yaklaşık altı ay içinde kendiliğinden temizlenir. Bu arada saçlarınızda fazladan dökülmeler de görebilirsiniz.

   Saçların Büyümesi

Bazı kadınlar saç büyümesi daha fazla yaşarlar, ancak mutlaka başlarının üst kısımlarında saç uzaması olmaz. Doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktığınızda, vücudunuz androjen olarak adlandırılan çok fazla miktarda hormon üretebilir. Bu hormonlar tüylerin yüzünüzde, göğsünüzde veya sırtınızda ortaya çıkmasına neden olabilir.

  İstemsiz Adet Döngüsü

Kadınların doğum kontrolüne gitmesinin en büyük nedenlerinden biri adet dönemlerini düzenlemektir. Bir kez adet dönemine kapalı olursanız, döngüyü vücudunuz algılayana kadar biraz düzensiz bir halde ve bir süreliğine ağır olarak geçirebilirsiniz.

Baş Ağrısı

Doğum kontrolünden çıkmak, daha güçlü baş ağrılarına neden olabilir veya daha sık bir şekilde baş ağrısını çekmenize neden olabilir. Bu genellikle her ay kendi dönemlerinden önce baş ağrısı yaşayan kadınlarda görülür.

 Libido Etmeni

Doğal kontrol ilaçlarını almayı bıraktığınızda, bu iki yoldan birine gidebilirsiniz. Bazı kadınlar cinsel isteklerinde bir artış yaşayabilirken diğer kadınlar ise libido konusunda daha az motive ve halsiz hissedebilirler.

Doğum kontrolünden önce belli başlı olan koşullar yaşadıysanız, yaşam süresince hala orada kalmaya devam edecektir. Vücudunuzun hormon seviyelerini normale döndürmesi gerekecek, ancak mutlaka başlamak zorunda kalınmış olan konuların düzeltilmesi gerekmektedir.

Etiketler