Doktorlar için Sağlık Avukatı

Yazar Yorum Yap 2.058
Doktorlar için Sağlık Avukatı

Günümüz koşullarında gerek estetik müdahaleler, gerek hastalıkların tedavisi için kullanılan operasyonlar ya da diğer tıbbı yöntemlerin çeşitliliği bir hayli arttı. Her tedavi yönteminde riskler olabilmekte ve bu risklerden doğan çeşitli problemlerde meydana gelebilmektedir. Bazen hastaların tedavilerle ilgili kendisine anlatılan bilgileri anlayamamasından, bazen yapılan uygulamaların sonuçlarının beğenilmemesinden, bazen de çok farklı nedenlerle hasta ile doktorlar arasında anlaşmazlıklar olabiliyor ve bunların birçoğu mahkemelerde sonuçlanıyor.

Sağlık hukuku kapsamında değerlendiren bu davalar hakkında bilgi vermenin yerine bu yazıda bu tür davaların nasıl önüne geçilebileceğine ve dava ile sonuçlanan durumlarda da nasıl hareket edilmesinin doğru adım olacağına değineceğiz.

Öncelikle hastaların sözlü olarak bilgilendirilmesinin yanı sıra hukuki kurallar çerçevesinde kendilerine yazılı bir bilgilendirme yapılması ve uygulanacak işlemler ve sonuçlarına ilişkin tüm ihtimallerin sözleşmeye dayandırılması gerekir. Bu sözleşmeler hazırlanırken mutlaka doktorlar için hizmet vermekte olan bir sağlık avukatı ile çalışmakta yarar bulunur. Ancak bu sayede yasal prosedürler atlanmamış olunur ve ileride karşılaşılması ihtimali olan birçok problem daha en başında ortadan kaldırılmış olunur.

Varsayalım, bir doktor adına hastası tarafından açılan bir dava var. Bu durumda da yine bir sağlık avukatından avukatlık talebinde bulunulması ve davanın birlikte takibinin yapılması bir hayli önemlidir. Çünkü eğer iyi bir savunma yapılamazsa çoğu zaman mağdur sıfatıyla dava açan kişiden yana işlemektedir.

Etiketler