Dolama Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.500
Dolama Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi 

Eskiden bu yana parmak üzerinde oluşan iltihaplanmaya dolama adı verilmektedir. İltihaplanmadan dolayı parmak şişlik yapabilmektedir. Bununla beraber şiddetli acı ve ağrı hissi de oluşabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı bir hastalık olduğundan özellikle parmak uçlarına ve tırnak içlerine dolan bakterilerden dolayı iltihaplanma meydana gelmektedir.

Dolama özellikle parmaklara mikroplu bir cismin batması, şeytan tırnağının koparılması, tırnak keserken çok fazla derine girilmesi ve darbe sonucu bölgenin çok fazla tahrip olarak mikrop kapmasından dolayı dolama meydana gelmektedir. Özellikle bakteri kaynaklı dolama parmakta oluşmaya başlarken ağrı oluşmaktadır.

Dolama Belirtileri 

Dolama parmak üstlerinde oluşan ve tırnağa yakın bölgenin iltihaplanması ile meydana çıkmaktadır. Şeytan tırnağı gibi tırnak ve parmak arasında kalan kısımdan parmağa giren bakteri bir süre yerleştikten sonra bölgenin iltihaplanmasına neden olur. İltihaplanan parmak bir süre sonra şişmeye başlar ve irin toplar. Bazı dolamalarda hızlı bir şekilde irin toplanmaktadır. Bölgede yayılan irin daha da artarak deri yüzeyinde ateş yapabilmektedir. Ayrıca dokunulduğunda acı hissi çok fazla olmaktadır.

Dolama iltihabı enfeksiyon kaynaklı olduğundan antibiyotik tedavi ihtiyacı olabilmektedir. Eğer iltihap çok fazla derinlere inmiş ise tedavi söz konusu olmaz ise tüm dokulara zarar verebilmektedir. Bu nedenle dolama bir an önce tedavi edilmelidir. Enfeksiyonun kemiğe inmesi mutlaka engellenmelidir.

Dolama Tedavisi 

Dolama tedavisinde öncelikle iltihabın kurutulması gerekmektedir. Çok fazla acı hissinin olması kişiyi rahatsız etmektedir. Dolamaya sebep olan faktörün öncelik olarak bilinmesi gerekir. Tedavinin yönü belirlendikten sonra hastaya uygun yöntem uygulanır.

Bazı durumlarda dolamadan kaynaklı tüm vücutta iltihaplanma söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle tedavi de ağız yolu ile antibiyotik alımı olabilir. Bitkisel ilaçlarında etkisi göz ardı edilmeden dolamanın iyileştirilmesi gerekir.

Dolama tedavisinde evde uygulanan yöntemler iyileşmeyi hızlandırıcı yöntemlerdir. Zeytin yağı ile birlikte dolama olan parmağa masaj uygulaması yapılır. Bölgenin yumuşaması sağlanarak irin akması da olabilir. Çok derin olan iltihaplı hastalıklarda cerrahi işlem gerekebilmektedir. Özellikle doktorun müdahalesi gerekiyor ise mutlaka önceli olarak parmaktaki irinin akıtılması ve bölgenin enfeksiyondan temizlenmesi gerekmektedir. Böylece iltihabın kemiğe inmesi engellenmiş olur.

Dolama rahatsızlıklarında acı hissinin devamlı halde olması ve parmak üzerinde zonklama yapması hastayı günlük yaşamında da huzursuz etmektedir. Dolamaya sebep olan faktörler ortadan kaldırıldığında kısa süre içerisinde tekrarlama yapmaz. Fakat dolama yine dolamaya neden olan faktörler tekrarlandığında mutlaka meydana çıkabilmektedir.

Çocuklarda oldukça acılı olan dolama yetişkinlerde de farklı yapıda meydana gelebilmektedir. Hijyen koşullarına dikkat edilerek kişisel bakımın yapılması bu tarz iltihaplı rahatsızlıkların önüne geçecektir. Vücudun bağışıklık sisteminin de zayıf olması bu tarz hastalıkların meydana gelmesini hızlandırabilmektedir. Bu nedenle kişisel bakım ve temizlik son derece önemli hususlardan biridir. Kişinin bireysel kullanması gereken malzemeler başka biri tarafından da kullanılmamalıdır.

 

Etiketler