Domperidon Nedir, Yan Etkileri ve Fiyatı

Yazar Yorum Yap 1.377
Domperidon Nedir, Yan Etkileri ve Fiyatı

Bazı ilaçlar hastalıkların tedavisinde kullanılırken bazıları önleyici etki eder bazıları da diğer ilaçların zararlı azaltacak ya da kesecek şekilde kullanılır. Koruyucu ilaçların en temelinde mide koruma özellikli ilaçlar yer alır bu aşamada karşımıza birkaç seçenek çıkmaktadır en bilinen lansoprazole ile domperidon nedir yakından bakalım. Başlangıç olarak ve temelinde mide koruma özelliği taşımakta olup reflü hastalığı, mide ekşimesi, bağırsak ve mide ülseri, gastrin salgılayan tümör ve benzeri hastalıkların tedavisini gerçekleştirir. Her ne kadar iki farklı isim olarak belirtilse de aslında bu iki ilaç bir kombinasyon şeklinde belirtilen şikâyetlerin tedavisinde ve kontrol altına alınmasında ve hatta önlenmesinde birlikte kullanılırlar.

Domperidon fiyatı ise son belirlenen rakamlara göre 7,69 TL olarak belirlenmiştir, elbette bu ilaçlarında diğer ilaç grupları gibi benzer etkiler sağlayan muadilleri vardır ve farklı isimlerde anılır ancak herkesin de bildiği gibi orijinal ilaçlar elbette olması gereken tedaviyi tam olarak yapılmasında en büyük etkendir. İlacın kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususların varlığından az çok herkes haberdardır çünkü genel anlamda bütün kimyasal ilaçlarda bu hususlar mevcuttur. Bu ilaç çocuklarda kullanılmadığı gibi yaşlı hastalarda da kullanımı önerilmez, ayrıca böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları veya osteoporoz, hamilelik ya da emzirme dönemleri, kalp hastaları, bradikardi hastalığında ve plazma prolaktin artış riski görülen hastalarda mutlaka hekime veya sağlık kuruluşlarına danışılarak kullanılmalı ve gerek görüldüğü takdirde hiç kullanılmamalıdır.

Domperidon yan etkileri konusu da yine bütünleşmiş olarak önerilen lansoprazole ilacı ile birlikte ele alınarak incelenir. Bu yan etkiler görülmesi muhtemel olsa da bazıları hiç görülmeyebilir bazılarını da birlikte gözlemleyebilirsiniz ve beklemenize rağmen hala iyileşme görülmüyorsa mutlaka hekiminize danışmalısınız. Olası yan etkileri;

– Anemi,

– Huzursuzluk,

– Görsel açıdan rahatsızlık,

– Cinsel açıdan iktidarsızlık,

– Ağız ya da boğaz bölgelerinde kuruluk,

– Sanrılar görme durumu,

– Akyuvarlarda artış,

– Mide bulantıları,

– Parastezi,

– Kalça kırığı.

Gibi durumların meydana gelebilmesi mümkündür, her ne kadar görülme olasılıkları düşük seviyede olsa da hastalıklardan bazıları ciddi olarak görülmeli ve önemsenmelidir. Zira ilaç yan etkileri konusundan mustarip olan ve iyileşme gösteremeyen hastaların varlığı da aşikârdır.

Etiketler