Dopamin Nedir? Dopamin Nasıl Artırılır?

Yazar Yorum Yap 2.153
Dopamin Nedir? Dopamin Nasıl Artırılır?

Beyin hücreleri tıpkı endokrin bezler gibi bazı hormonlar üretir. Hücreler arası iletişimi sağlayan (nörotransmitter)  sinir hormonlarından biri dopamindir. Dopamin de serotonin hormonu gibi bir mutluluk hormonudur. Dopamin hormonu beyinde substantia nigra denilen bir bölgede, hipotalamusta ve beynin ön tavan bölgesinde üretilir. Bu nörotransmitter istemli hareketleri, öğrenmeyi, hafızayı, konsantrasyonu, hazzı ve mutluluğu kontrol edebilir. Karmaşık bir etki mekanizmasına sahip olan dopamin günümüzde hala araştırılmaktadır. Dopamin yeterince üretilemezse parkinson gibi bazı sorunlara yol açabilir. Dopamin miktarının az olması kadar çok olması da sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi bazı sağlık sorunlarına yol sebep olabilir.

Dopaminin Etkileri

Beyin fonksiyonları nörotransmitterler tarafından gerçekleştirilir. Nörotransmitter denilen kimyasal maddeler olmadan beyin hücrelerinde elektriksel ve kimyasal iletişim süremez. Bugüne dek keşfedilmiş nörotransmitter sayısı 100’den fazladır ve dopamin de bunların arasında yer alır. Dopamin insan ve hayvanlarda birçok fonksiyonu etkiler. Etkilediği bazı fonksiyonlar şunlardır:

*Hafıza

*Davranış

*Hareket

*Kavrama

*Öğrenme

*Haz alma

*Dikkat

*Uyku

*Ruh hali (Duygu durumu)

*Prolaktini engelleme

Dopamin Eksikliği

Dopamin eksikliği olan kişiler bütün gün uyuma isteği duyabilir. Parkinsonlu hastalarda dopamin eksiktir. Dopamin eksikliği yaşayanlarda odaklanma, hafıza ve öğrenme sorunu yaşanır. Bundan başka titreme, yürümede dengesizlik, aşerme,  kemiklerde ağrı ve kanda demir eksikliği gibi sorunlar oluşur. Depresyon, kronik yorgunluk, can sıkıntısı, cinsel isteksizlik,  hiçbir şeyden keyif alamama, olaylara karşı kayıtsızlık, enerjinin düşük olması dopamin eksikliği belirtilerindendir. Dopamin yetersizliği yaşayanlarda demir eksikliği nedeniyle eller ve ayaklar devamlı soğuktur. Serotonin hormonu eksikliğindeki gibi dopamin eksikliği durumunda da hastalar tatlı krizlerine girip kilo almaya meyilli hale gelebilir.

Dopamin Nasıl Artırılır?

Dopamin azlığında doktorların önerisi ile Ginkgo biloba, theanine, zerdeçal gibi bazı takviyeler kullanılabilir. Müzik dinlemek, egzersiz yapmak, kontrollü bir şekilde çikolata yemek, avokado, muz, kırmızı et, badem, yumurta gibi gıdaları tüketmek, yağ, kolesterol ve şekeri diyetten çıkarmak da dopaminin doğal yollardan artmasına katkıda bulunabilir. Dopamini artırmak için meditasyon da yapılabilir. Dopamin düzeyi yükselen kişiler kendini daha iyi, mutlu hissedecektir.  Güneş ışığı da dopamin seviyesini artırıcı etkisi gösterir. Yaşamda kişilerin bir hedefi olmalıdır. Hedeflerin gerçekleşmesi beyin tarafından ödül olarak yorumlanır ve ödüle yaklaşıkça beyinden salgılanan dopamin miktarı artar.

 

 

Etiketler