Duane Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yolları

Yazar 3 Yorum 3.274
Duane Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yolları

Duane Sendromu

Duane Sendromu, basit bir tanım ile göz hareketleri bozukluğu olarak tanımlanabilir. Öyle ki, göz hareketinin dışa veya içe doğu hareketleri Duane Sendromu ile bozulmaktadır.

Duane Sendromu Nedir?

Duane Sendromu, doğuştan gelen bir takım bozukluklar ve şaşılık ile ortaya çıkan nöromusküler bir hastalıktır. Duane Sendromu yaşayan bir hastanın yatak göz hareketlerinde kısıtlılık yaşanır. İstatistikksel verilere baktığımız zaman, her 10.000 kişiden 1’inde Duane Sendromunun görüldüğü ortaya konulmuştur. Duane Sendromu, %20 aileden kaynaklıdır. Aileden kaynaklı olan Duane Sendromu, her iki gözü tutma eğilimindedir. %80’lik kısım ise sporadik olarak ortaya çıkar.

Duane Sendromu Nedenleri

Göz kaslarında problem oluşturan Duane Sendromu, uterusta yaklaşık 6 haftada ortaya çıkmaktadır. Göz kaslarının sinirlerinde meydana gelen problemler nedeniyle ortaya çıkan Duane Sendromunda genetik ve çevresel faktörlerin de bir araya gelmesi önemlidir.

Gözlerin, üstüne düşen görevlerini yerine getirebilmesi için göz kasları ve göz kaslarındaki sinirlerinde herhangi bir problemin olmaması gerekmektedir. Göz çevresinde 6 adet kas vardır.

Duane Sendromu Belirtileri

Sık görülen Duane Sendromu belirtileri ise şunlardır:

Şaşılık: Göz kaslarının simetriyi sağlayamaması dolayısıyla ortaya çıkar.

Baş pozisyonunda bozulma: Baş pozisyonunda bozulmanın nedeni hastanın daha iyi bir görüş alanı elde etmek istemesidir.

Göz hareketlerinde bozulma: Sağa ya da sola bakılması gerektiği anda göz hareketlerinin aşağı ya da yukarı sapabilirler.

Ambliyopi: Duane Sendromu sonucunda hangi göz etkilenmişse, o gözde görme azalmaktadır.

Göz kapağı düşmesi: Göz kapağının gözün üstüne düşmesi, gözün görme alanını daha da küçülmektedir.

Duane Sendromu Tanısı

Bu hastalık her iki gözü de etkileyebilir ancak genellikle sol gözde daha çok etki gösterir. Özellikle de 10’lu yaşlarda ve kadınlarda daha çok görülür. Bu doğrultuda muayene için göz hastalıkları hekimine gidildiği zaman hekim göz hareketleri ve görme keskinliğine göre Duane Sendromu tanısı için fikir sahibi olacaktır. Ancak kesin tanının konulabilmesi için MR gibi ileri görüntüleme tetkiklerin yapılması gerekir.

Duane Sendromu Tedavisi

Duane Sendromu tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle detaylı bir biçimde oftalmolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda ilişki bozuklukların tespiti ve var olan hastalıkların ortadan kaldırmaya yönelik adımların atılması gerekir. Duane Sendromu tedavisinde kraniyal sinirin olmaması, yapılacak tedavilerin daha da zor olmasına neden olur.

Birçok Duane Sendromu insan, ameliyat gerektirmeden normal yaşantısına devam edebilir. Ancak tedavilerin temel amacı ise bakışları normalleştirmek, görme düzeyini yukarı çekmek ve baş pozisyonunu normalleştirmek içindir.

Konservatif Tedavi:  Duane Sendromlu çocuklarda çoğunlukla herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak çocukların düzenli olarak göz hekimleri tarafından kontrol altında olması gereklidir. Göz bozuklukları yaşayan çocuklarda gözlük reçete edilebilir. Bununla birlikte Fresnel Prizmalar ile anormal baş pozisyonlarının düzeltilmesi amaçlanmaktadır.

Cerrahi Tedavi:  Duane Sendromu sonucunda gözler bir nesneye doğru bir şekilde baksa bile yanlış hizalama gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda cerrahi düzeltme işlemi yapılabilir. Cerrahi tedavi yöntemlerinde çoğu zaman göz hareketlerinde bir fayda sağlayamasa da görmede düzelmeler sağlayabilir. Bu noktada doktorlar, incelemeler sonrasından en doğru tedavi yöntemi ile tedaviye başlamaktadır.

 

Etiketler

3 Yorum

  1. Merhaba
    5 yaşında kızım var.1.tip duane sendromu denildi. Tedavisi varmı acaba.cerrahi tedavinin görmesine zararı olurmu.tedavi edilmezse İlerleyen zamanlarda beynine zararı olurmu.lütfen dönermisiniz

  2. Merhabalar oğlum 4 yaşında tip 1 tanısı konuldu görmeden hiçbir sorun yok denditedavisi var mı bana hiçbir tedavisi yok dendi Merak ediyorum Teşekkürler

  3. Merhaba;

    kızım 2,5 yaşında ve duane sendromu tip 1 teşhisi tanısı konuldu tedavi başlanıcak fakat ben sizden hastalığın detayları cerrahi müdahale gerekliliği yada ameliyatsız tedavisi varmı konu hakkında bilgi istiyorum.

    lütfen dönüş yapın 🙁