Dutun Faydaları

Yazar Yorum Yap 4.087
Dutun Faydaları

Dutların faydaları arasında sindirim sağlığı, düşük kolesterol, kilo kaybına yardım, dolaşımı artırmak, kemik dokusu oluşturmak, bağışıklık sistemini artırmak, bazı kanserleri önlemek, yaşlanmayı yavaşlatmak, kan basıncını düşürmek, göz sağlığını korumak ve iyileştirmek yer alır.

Dut, dünyanın çeşitli ılıman bölgelerinde yetişen yaprak döken ağaçların cinsinden tatlı, asılı meyvedir. Çin kökenli olduğu düşünülüyor, dünyaya yayıldılar ve kendilerine özgü tatları ile övgüleri var, aynı zamanda meyveler için besleyici maddelerin gerçekten etkileyici ve alışılmadık bir bileşimi var. Aslında, dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitlerin çoğunun yaygın olduğu bu alanlardan “yerli” olarak kabul edilir. Dutların bilimsel adı hangi türe göre olduğunuza göre değişir, ancak en yaygın türleri Morus australis ve Morus nigra’dır, ancak onlarca lezzetli çeşidi de vardır. Dutların renkleri kırmızıdır ve sonunda koyu mor veya siyah renk olurlar.

Dutun Faydaları
Dutun Faydası

Mutfakta dutlar, şerbet, reçel, jöleler, meyveli tartlar, kekler, şaraplar, çaylar ve şarküteri için çoğunlukla kullanılmaktadır. İlginçtir ki, dut ağacı, insanlara lezzetli meyveler temin etmenin yanı sıra çok önemli bir başka işlevi de sunmaktadır. Dut ağacının yaprakları da ipek böceklerinin bilinen tek gıda kaynağıdır! İnsani tüketim için çilek lezzetlidir, ancak aynı zamanda sağlığımızı ciddi şekilde etkileyebilecek çok özel besin unsurlarından oluşurlar. Onları bu kadar önemseyen çileklerin içinde dolaşan şeyleri keşfedelim!

Dutun Besin Değeri

dutun besin değeri
dutun besin değeri

Dutlar, demir, riboflavin, C vitamini, K vitamini, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi önemli miktarda diyet lifi ve vücudumuz için önemli besin maddeleriyle doludur, ayrıca önemli miktarda diyet lifi ve çok çeşitli organik bileşikler vardır; bunlar arasında fito besin maddeleri, Zea-xanthin, resveratrol, antosiyaninler, lutein ve çeşitli diğer polifenolik bileşikler.

Dutun Sağlığa Faydaları

dutun sağlığa faydaları
dutun sağlığa faydaları

Sindirim Sağlığı: Meyvelerin ve sebzelerin çoğunda olduğu gibi dutlar, günlük ihtiyaçların yaklaşık% 10’unu tek bir porsiyonda diyet lifi içerirler. Diyet lifi, kabızlığı şişirerek sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir; böylece, kabızlık, şişkinlik ve kramp oluşumunu da azaltırken, yiyeceklerin sindirim kanalı vasıtasıyla hareketi hızlanır. Ayrıca, lif, kolesterol düzeylerini düzenlemek için yardımcı olur ve düzenli olarak diyet eklendiğinde kalp sağlığını artırabilir.

Sirkülasyon: Meyvelerin içerdiği çok sıradışı minerallerden olan yulaf ezmesi içerisindeki yüksek demir seviyeleri vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretimini önemli ölçüde artırabilir. Bu, vücudun oksijen dağılımını önemli dokulara ve organ sistemlerine arttıracağı anlamına gelir, böylece metabolizmayı hızlandırmaya ve bu sistemlerin işlevselliğini en iyi duruma getirmeye yardımcı olur.

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığı: Resveratrol, kan damarlarındaki belirli mekanizmaların işlevini doğrudan etkileyen, kan damarlarının daralmasına neden olan anjiyotensin’in hasar görme olasılığını azaltacak çok önemli bir flavonoid antioksidandır. Aslında, resveratrol, vazodilatatör olan nitrik oksit üretimini arttırır, bu da kan damarlarını rahatlatır ve kan pıhtı oluşumunu ve müteakiben kalp krizi veya kalp krizi şansını azaltır. Resveratrol, çoğu limon gibi dut gibi çok koyu tenli meyvelerde bulunur; bu nedenle bu yararlı antioksidan birçok şarabın içinde bulunur.

Kanser Önleme: Anthocyanins, C vitamini, A vitamini ve diğer çeşitli polifenolik ve phytonutrient bileşikler arasında yüksek miktarda dut kesinlikle antioksidan potansiyeli ile doludur. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli bir yan ürünü olarak formüle edilen ve sağlıklı hücrelere zarar verebilecek, kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan serbest radikallere karşı ana savunma hattıdır. Dutta bulunan çeşitli antioksidanlar, aşırı derecede hasar olmadan önce bu serbest radikalleri hızla etkisizleştirebilecekleri anlamına gelir.

Göz Sağlığı: Dutta bulunan karotenoidlerden biri, retina makula luteası da dahil olmak üzere bazı göz hücrelerinde doğrudan oksidatif stres azalmasına bağlanmış olan zea-ksantintir. Ayrıca, zea-xanthin bir antioksidan olarak işlev görür ve makula dejenerasyonuna ve kataraktlara neden olabilen serbest radikaller de dahil olmak üzere retinadaki bazı hasarları önler.

Bağışıklık Sistemi: C vitamini, vücudun herhangi bir hastalığına veya yabancı patojenlere karşı, antioksidanların dikkat etmediği güçlü bir savunma silahıdır. Birdokul yemi, gün boyunca neredeyse tüm C vitamini ihtiyacını karşılamakla birlikte, bu meyve içerisindeki mineraller ve vitaminlerle birleştirmek ve hastalığa karşı gerçek bir silahın varsa. Sabah birkaç dut ekleyin ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı olmasını seyredin!

Kemik Doku Oluşturma: K vitamini, kalsiyum ve demir, ayrıca dutlarda bulunan eser miktarda fosfor ve magnezyum, kemik dokusunun oluşturulması ve bakımı için faydalı olabilir. Yaşlandikça, güçlü kemikleri korumak, iyileşme sürecini hızlandırmak veya hatta kemik bozulması hasarını tersine çevirmek osteoporoz veya diğer yaşa bağlı kemik bozuklukları gibi durumları önlemek açısından önemlidir.

Antioksidanlar ve Erken Yaşlanma: Dut, aynı zamanda, lutein, beta karoten, zea-ksantin ve alfa karoten gibi bir dizi karotenoid bileşen ile birlikte yüksek düzeyde A vitamini ve E vitamini vardır. Bu elementlerin hepsi, cildi, dokuları, saçları ve serbest radikallerin bulunduğu vücudun diğer bölgelerini özel olarak etkileyen antioksidanlar gibi davranırlar. Kirazlar, cildin düzgün görünmesine yardımcı olur, lekelerin ve yaşlanmanın lekelerinin görünümünü azaltır ve serbest radikallerin oksidatif etkilerini önleyerek saçları parlak ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Dikkat Edilecek Hususlar: Bazı dutlar, bazıları için yararlı olan kan şekeri seviyelerini düşürmede çok iyidirler, ancak diğerleri için de çok tehlikelidir. Ayrıca, duta nadiren alerji vakaları vardır, bu yüzden onları orta düzeyde kullanın ve ilk kez yerseniz vücudunuzun tepkisini izleyin!

Etiketler