Eagle Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Yazar 3 Yorum 5.984
Eagle Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Eagle Sendromu

Eagle sendromu, stiloid proçes uzamasının bir tanımlaması olarak 1938 yılından KBB hekimi olan WW Eagle tarafından konulmuş bir hastalıktır. Eagle yapmış olduğu araştırmalar sonucunda her 100 kişinin 4’ünde bu hastalığın var olduğunu ortaya koymuştur. Eagle sendromu çoğunluklar asemptomatiktir. Lakin bazı hastalarda semptomatik başlangıç da gösterebilir.

Eagle Sendromu Belirtileri

Eagle sendromu belirtileri arasında en dikkat çeken belirti boynun ve yüzün bir kısmında meydana gelen ağrılardır. Öyle ki, birçok Eagle sendromuna yakalanan hasta boğaz ağrısı, kulak ağrısı gibi sorunlar ile doktora başvurmaktadırlar. Bunun haricinden baş dönmesi ve yemek yerkenki çiğneme esnasında meydana gelen ağrılar da Eagle sendromu belirtileri arasında yer alır. Eagle sendromu belirtilerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Yutmada zorluk
  • Kulaklarda çınlama
  • Boğazda tıkanma veya yabancı cisim hissi
  • Bazı tat bozuklukları

Eagle Sendromu Nedenleri

Her cinsiyet ve her yaştan kişileri etkileme potansiyeline sahip olan Eagle sendromu, genellikle 40-60 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Bununla birlikte Eagle sendromu nedenlerine yönelik bazı fikirler ortaya atılmışsa da henüz tam olarak açık bir tanım bulunmamaktadır.

Eagle Sendromu Tanısı

Yukarıda var olan belirtilerin görülmesinden sonra doktora başvurmalısınız. Bu belirtilerin olması çok nadir görülen Eagle Sendromu şüphesini doğuracaktır. Doktor muayenesi ve şikayetleriniz doğrultusundan ileri görüntüleme teknikleri ile Eagle Sendromu tanısı koyulmaktadır. Eagle Sendromu çok nadir görülen bir hastalık olduğu için tanı konulması da zor olabilmektedir. Bazı durumlarda Eagle Sendromu tanısının konulması uzun zaman alabilir. Eagle Sendromu tanısı için sık kullanılan ileri teknoloji görüntüleme yöntemleri bilgisayarlı tomografi ve röntgen cihazlarıdır.

Eagle Sendromu Tedavisi

Eagle Sendromu tedavisi için bu sendroma neden olan kemik kısaltılmalı veya ucunda törpülenmesi gerekir. Bu işlem ise deneyimli ve bilgili KBB uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Vücudun daha az zarar görmesi ve iyileşme sürecinin en aza indirilmesi için son dönemlerde endoskopik cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Doktorunuzun uygun görmesi halinde bademciklerin alınması bile söz konusu olabilir.

Cerrahi Tedavi

Bu sendromun tedavisi için stileidektomi kullanılan cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Cerrahi tedavi yönteminde damarsal ve sinirsel yapıların eksik kontrol edilmesive bununla birlikte sınırlı bir alanda işlem yapılması, bu yöntemin risklerindendir. Bunun haricinden dışarıdan yapılan cerrahi müdahalede ise ciltte yara izler, uzun süreli bir gözetim altında kalma ve birtakım yüz yaralanmaları gibi riskleri bulunmaktadır.

Transoral Stileidektomi

Eagle Sendromunun bu tedavi yönteminde de ağız içi yaklaşım gerekmektedir. Sonrasında da problemin olduğu taraftaki bademciklerin çıkartılır. Bununla birlikte stiloide ulaşımının sağlanması için periost üzerine kesik atılır.  Son evre olarak da törpüleme ve çıkarma işlemi yapılarak tedavi sonuca ulaştırılır.

Ekstraoral Yaklaşım

Bu tedavi yönteminde ise ağız dışından ilgili bölgeye müdahale edilir. Sonrasında ise çoğunlukla servikal bir insizyon ile tedaviye başlanır. Kasların geçilmesi ile de stiloide işlemi yapılır.

İlaçlar İle Tedavi

Eagle Sendromu tedavisinde ilaç tedavisi, genellikle cerrahi tedavinin riskli olduğu ya da cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Bu noktada Analjezikler, antikonvülzanlar, steroidler ve antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır.

 

Etiketler

3 Yorum

  1. Avatar Ceyhan perkitan

    Eagle sendromu hastasıyım bu hastalık tedavi edilmezse görme kaybı oluyormuş doğrumudur

  2. Merhabalar sorum şu dilimin bitip boğazımın başladığı yerde büyük bir yara var. Doktor konumu gerekgi yarayı goremedigini söyleyip başından savdı yutkunamiyorum yemek yiyemiyorum su icemiyorum ne yapmalıyım kötü birsey midir?