Egzama Nasıl Geçer, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 934
Egzama Nasıl Geçer, Belirtileri ve Tedavisi

Tüm vücudu dıştan saran deri birçok faktörden etkilenebilir. Deri kaşıntısı rahatsızlık vericidir. Kaşıntıyla birlikte kızarıklık ve şişme belirtileri gösteren egzama deride sık görülen sebebi alerji ya da stres olan bir hastalıktır.  Saçlı ya da saçsız deride görülebilen bu hastalığın yaşamsal önemi olmasa da görünüşü ve yarattığı kaşıntı hissi hoş değildir. Sevindirici olan yanı bulaşıcı olmamasıdır ve egzama basit önlemlerle kontrol ve tedavi edilebilmektedir.

Egzamanın Nedenleri

Egzama nedeni tam belirlenemeyen, derinin kurumasına sebep olan, kabarcıklar ve kaşıntı oluşturan iltihabi bir deri hastalığıdır. Bazı egzamalar alerjiden bazıları da stresten kaynaklanır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hormonal değişikliklerden kaynaklanan egzama türleri de vardır. Kolay kuruyup çatlayan egzamalı deriye mikroorganizmalar kolay gireceğinden enfeksiyon da gelişir. Egzamanın en çok görüldüğü yerler eller, kollar, ayaklar ve bacaklardır. Soğuk havalarda cilt nemini kaybeder ve kurur. Bu nedenle hastanelerin ilgili bölümlerine egzama şikâyetiyle yapılan başvurular en çok kış aylarında gerçekleşir.

Egzama Çeşitleri

Egzamaların en fazla bilineni çocukluk çağlarında ortaya çıkan ve genetik yatkınlıkla ilgisi olduğu düşünülen atopik egzama türüdür. Egzamanın diğer türleri kontakt dermatit, seboreik egzama, numuler ve nörodermatit egzamadır. Kontakt egzamanın sebebi günlük hayatta çok kullanılan ve ciltle temas eden deterjan, çamaşır suyu, makyaj malzemeleri, parfüm, lastik eşyalar ve metal gibi alerjen maddelerdir. Bu egzama türüne daha çok ev hanımlarında rastlanır. Alerji kaynaklı olan, astımı ve saman nezlesi olan bireylerde sık rastlanan atopik egzamaların belirtisi cildin kızarması, pullanma ve kaşıntısı ve içi suyla dolu olan kabarcıklardır. Yumurta, inek sütü bebek ve çocuklarda atopik egzama oluşturabilir ancak stresin de tetikleyici rolü fazladır. Atopik egzama çocukların yaşı büyüdükçe kendiliğinden geçme eğilimindedir.

Yiyeceklerin Egzamayla İlişkisi ve Egzama Belirtileri

Bazı besinlerin cilde temas etmesi egzamaya neden olur veya şiddetlendirir. Domates, patlıcan, kabak, portakal, limon egzamayı alevlendirebilen besinlerdendir. Ev tozları, mantarlar, mikroorganizmalar da alerjik tepkilere neden olabilir. Egzamanın genel belirtileri cildin kaşınması, pullanması, kızarması, çatlaması ve su toplamış kabarcıklardır.

Alınabilecek Önlemler

Egzamaya meyilli olan bireyler sıcak suyla ve sık banyo yapmamalı, kokulu ve boyalı sabunlar, şampuanlar kullanmamalıdır.  Çamaşır suyu, deterjan, sabun gibi alerjenlerle fazla temas edilmemeli, egzamalı bölgeleri kaşımamaya dikkat edilmelidir. Ev ortamı nemlendirilmeli, yatılan oda havadar ve serin olmalı,  tozlu, dumanlı ortamlarda kalınmamalı, polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, pencere ve kapılar sıkıca kapatılmalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde de duş alınması gerekir.  Dokunabilecek gıdalardan uzak kalmak da alerjik tepkileri önleyecektir. Yünlü ve sentetik kumaşlar vücudun tepkisine neden olacağından tercihler farklı yönde olmalıdır. Yatak çarşafları saf pamuklu olmalı, çarşaf ve yastık kılıfları sık yıkanmalıdır. Terleyen bireyler sıcak değil daha serin bir suyla duş almalıdır.

Egzama Tedavisi

Kendisinde egzama belirtileri görenler bir dermatoloğa ( cilt hastalıkları uzmanına)  başvurmalıdır. Uzmanlar öncelikle egzamanın türünü belirleyecek, sonra gerekli kremler ya da ilaçlar vererek ciltteki sorunları tedavi edecektir. Kronikleşmiş egzama tedavisi hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durulması esasına dayanır. Ancak bu çözümle sadece dönemsel iyileşme sağlanır. Uykusuz kalınmaması, stresten uzak yaşanması kronik egzama hastalarının iyileşmesi üzerinde olumlu etkide bulunur.

 

Etiketler