Ejakülasyon Bozukluğu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Ejakülasyon erken boşalma sorunu olarak meydana gelebilmektedir. Spermin penisten boşalması olarak bilinen bu durum özellikle her yaş grubunda görülen bir durumdur. İdrar ve sperm erkeklerde aynı yoldan dışarıya atılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında idrar kanalının ağzı kapanır ve spermin aynı yol ile boşalması sağlanır. Bu durum idrarın sperme herhangi bir şey karıştırmasına engel olmaktadır. Cinsel bir sorun haline gelen erken boşalmanın erkeklerde her yaş grubunda görülmesi kişinin psikolojisini de etkileyen bir durumdur. Erken boşalma ve geç boşalma olarak iki gruba ayrılan bu cinsel sorunun nedenleri de birbirinden farklı olabilmektedir.

Cinsellikte erkeklerin erken boşalması partnerinin doyuma ulaşmasına engel olabilmektedir. Çoğu kişide görülen bu hastalık sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanmasına engel olmaktadır. Dolayısıyla erken teşhis ve tanı ile beraber bu cinsel hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Farklı ejakülasyon bozuklukları bulunmaktadır. Prematüre ejakülasyon, tutuk ejakülasyon, retrograd ejakülasyon ve ağrılı ejakülasyon olarak çeşitleri hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Ejakülasyon anlamı boşalma olduğundan genel olarak erken boşalma ve geç boşalma durumunun daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir.

Prematüre Ejakülasyon 

Erken boşalmanın diğer bir adı olan prematüre ejakülasyon, cinsel birleşme sırasında kişinin çok çabuk boşalmasına neden olmaktadır. Bu durum genel olarak mastürbasyon sıklığı, partnerin isteksizliği, cinsel birleşme sırasında endişe, cinsel birleşmede tecrübesizlik, stres gibi durumlardan meydana gelebilmektedir. Ayrıca bölgedeki herhangi bir ameliyattan kaynaklı da sinir kaybına bağlı olarak meydana çıkabilmektedir.

Tutuk Ejakülasyon 

Prematüre ejakülasyondan farklı olarak ereksiyon gerçekleşmiş olmasına rağmen boşalmanın gerçekleşmemesinden kaynaklı bir durumdur. Genel olarak tutuk ejaküslayon psikolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Kişinin geç boşalması cinsel birleşmenin de uzamasına neden olmaktadır.

Retrograd Ejakülasyon 

Normal şartlarda cinsel birleşme sırasında idrar kesesi ağzı kapanır ve spermin gelmesi sağlanır. Fakat retrograd ejakülasyonda bu durum maalesef söz konusu değildir. İdrar kesesi ağzı açık olduğundan spermin geri itilmesine neden olur. Bu da boşalmayı geciktirebilmektedir. Genel olarak bu ejakülasyon idrar kesesi ile ilgili yapılan ameliyatlardan ve nörolojik bazı sorunların olmasından dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Ağrılı Ejakülasyon 

Adından anlaşılacağı gibi boşalma sırasında ağrının olmasından dolayı meydana gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, prostat ve üretra nedeni ile boşalma sırasında ağrı ortaya çıkar. Bu durumu yaşayan çoğu erkekte boşalma sırasında peniste yanma meydana geldiği belirtilmektedir.

Ejakülasyon Tedavisi 

4 tip ejakülasyonda tedavi şekilleri birbirinden farklıdır. Genel olarak erken ve geç boşalmanın temel neden psikolojik kaynaklı olduğundan cinsel danışman tarafından hastanın psikolojik desteğe ihtiyacı olabilmektedir. Erkeklerde bu durum çok tercih edilmese de mutlaka uzman görüşü ile tedaviye başlanmalıdır.

Cinsel terapi her zaman işe yarayan ve kişinin terapi sonrası cinsel ilişkiye girdikten sonraki rahatlamasından dolayı başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ejakülasyonda mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekmektedir.

Ağrılı ejakülasyon tedavi diğerlerine göre daha farklıdır. Çünkü özellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlı bir durum söz konusu ise mutlaka öncelik bu hastalığın iyileştirilmesidir. Altta yatan hastalıkların tedavisine yönelik tedavi şekli uygulanarak ağrılı boşalma ortadan kaldırılabilmektedir. Kişinin sağlıklı ve düzenli cinsel ilişkiye girmesi ejakülasyon sorunlarının bir kısmını iyileştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Gider, İlaçları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 113 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status