Ejakülasyon Bozukluğu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Toplum tarafından pek bilinemeyen bir tür cinsel işlev bozukluğu olan ve ayrıca boşalma anlamına da gelen ejakülasyon problemi, penis organının vajina organına giriş yaptıktan sonrasında istem dışı bir şekilde boşalma eylemi göstermesi durumu olarak tanım görmektedir. Erken boşalma olarak da tanım gören ve birçok nedenler sonucunda meydana gelen ejakülasyon sorunu oluşum aşamasında spermiumun doğrudan depoladığı ve üreme kanallarında ritmik kasılma ve gevşeme hareketleri göstermesi ile birlikte son bulması söz konusu olmaktadır.

Ejakülasyon Bozukluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Birçok bireylerin yaşamı boyunca birkaç defa maruz kalabildiği ejakülasyon bozukluğu özellikle de cinsel birleşme sırasında meydana gelen yoğun ruhsal gerginlik, kaygı, stres gibi olumsuz etkenlere bağlı olarak etkisini gösterebilmektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan ejakülasyon bozukluğu, etkili bir tedavi süreci sonrasında bireylerin ejakülasyon problemini kolayca kontrol etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca şu gibi etkenlerin de beraberinde ejakülasyon bozukluğuna neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir;

  • Eşlerin birbirinden uzun süreçli olarak ayrılması
  • Çok sık bir şekilde mastürbasyon yapılması veya alışkanlık haline dönüştürülmesi
  • Cinsel ilişki konusunde deneyimsiz olunması
  • Eşler arası cinsel isteksizlik söz konusu olması
  • Cerrahi müdaha sonrasında oluşan sinir hasarı, prostat rahatsızlıkları, üriner sistem enfeksiyonları, diyabet hastalığı ve çeşitli kan rahatsızlıkları erkeklerde ejakülasyon rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Ejakülasyon Bozukluğu Tedavisinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Şunlardır;

Cinsel Danışmanlık Tedavisi

Ejakülasyon bozukluğu tedavisinde genellikle ilk başvurulan tedavi yöntemi, cinsel danışmanlık tedavisidir. Bu sayede, sağlıklı bir cinsel yaşam açısından uzman tarafından bireylere gerekli bilgiler ve tavsiyeler sunulmaktadır.

Cinsel Terapi Tedavisi

Ejakülasyon bozukluğu tedavisinde başvurulan tedavi yöntemlerinden biri de cinsel terapi uygulamasıdır. Oldukça geniş bir uygulanış alanına sahip olan cinsel terapi tedavisi ilk aşamasında çiftlere cinsel birleşme eylemi bir müddetliğine yasaklanması, cinsel kaygı durumu söz konusu olmaksızın çiftlerin daha sağlıklı bir şekilde birbiri ile temas kurması ve cinsel yaşamdan zevk alması amaçlanmaktadır.

Bu aşamadan hemen sonrasında çiftlerden detaylı bir şekilde cinsel öykü alınarak bu sayede bireylerin empati kurması karşı tarafı anlayabilmesi hedeflenmektedir. Başarı oranının oldukça yüksek olduğu cinsel terapi tedavi uygulamasında çiftlerin hasta konumunda bulunmadığı ve bu sayede ejakülasyon bozukluğu tedavisinin çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde  sonuçlanması hedeflenmektedir.

Bireylerin genel psikolojik yapısı, fiziksel yapısı ve mevcut sağlık sorunları da baz alınarak, uzun veya kısa süreçli bir tedavi sürecinden sonra kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılan ejakülasyon bozukluğu, bu sayede çiftlerin daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olunmasının sağlanması söz konusu olmaktadır. Yaygın görülen hafif düzeyli bir sağlık sorunu olan ejakülasyon bozukluğu tedavi edilemediği takdirde çiftler arası birçok problemlerin oluşmasına da neden olabildiğinden belirtisi görülmesi ile birlikte mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bazal Metabolizma Hızı Nedir, Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 268 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status