EKG (elektrokardiyografi) Nedir

Yazar Yorum Yap 1.490
EKG (elektrokardiyografi) Nedir

EKG (elektrokardiyografi) Cilt üzerine yapıştırılan elektrotlar vasıtası ile kalbin grafik olarak elektriksel aktivasyonunu (ritm ve frekans gibi) kayıt altına alan bir cihazdır. EKG kalp kapakçık ve kulakçığının gevşeme ve kasılma evrelerini, Kalbin uyarılması ve uyarının iletilmesi aşamasında meydana gelen elektriksel aktivitenin milimetrik düzenlenmiş bir kâğıt üzerine yazdırma işlemini temel alan bir muayenedir. EKG (elektrokardiyografi) testi ile ilgili diğer bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

EKG Ne Amaçla Kullanılır ?

Kalbin işlevselliğinin değerlendirilmesi konusunda en etkin yöntemlerdendir. Kalp kasının kasılma şeklinin gösteren bir uygulamadır.

Bu test ile kalbin iletim düzensizlikleri ve ritm bozuklukları tespit edilebilir

İnfarktüs tanısında ve koroner kalp yetmezliğinde

Kalp duvarlarında oluşan kalınlaşma durumlarında ve kalp boşluklarında genişlenme oluşumlarında

Kalp pilinin işlevinin değerlendirilmesinde

Kullanılan birtakım kalp ilaçlarının etkilerinin değerlendirilmesinde ve serum potasyum fazlalığının ya da eksikliğinin saptanmasında

Vücuttaki başka hastalıkların kalp üzerindeki etkilerinin tespitinde EKG testinden yararlanılır. Maksimum 10 dakika kadar süren bir yöntemdir.

EKG Testi Nasıl Yapılır ?

Kolaylıkla taşınabilir bir cihazdır. Bu kolaylığı sayesinde EKG (elektrokardiyografi) testi her yerde rahatça yapılabilir. Diğer birçok test gibi hastanın özel olarak bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Hastaya rahatsızlık veren ağrılı ve acılı bir test uygulaması değildir. Hastanın yatağa ya da muayene masasına sırt üstü yatması gerekir. Hastanın vücudundaki tüm metal takılar çıkartılır. Ayak ve el bilekleri açılır ve bel üzeri bölgesi de açılır. Çoraplar mutlaka çıkartılır ve ayak bilekleri açık duruma getirilir. Test için gerekli olan ve testin en önemli unsuru olan elektrot diskleri göğüs bölgesinin ön yüzeyine, kol ve bacaklara yapıştırılır. Çekim esnasında hasta asla hareket etmez ve kıpırdamaz. Elektrot disklerinin yerleştirildiği yerde çok hafif ağrı ve kızarıklık oluşur.

Bu test kesinlikle bir risk içermez ve hastaya sıkıntı vermez. Acısız ve ağrısız bir kalp testidir. EKG kalbin sadece elektriksel aktivitesini kaydeden son derece basit bir testtir. Ayrıca hastaya hiçbir şekilde elektriksel uyarı gitmez ve hasta bundan dolayı bir rahatsızlık duymaz.10 dakika gibi kısa bir sürede yapılıp tamamlanan bir testtir.

Bazı durumlarda hastanın yapısından kaynaklı EKG sonucunda yeterli sonuç elde edilmez.Böyle bir durum karşısında renkli doppler EKG yöntemi uygulanır. Kalp içini gösteren bir cihazdır. Kalbin fonksiyonları ve yapısı hakkında bilgi verir.

Hastaya hiçbir zorluk çıkarmayan ve 15 dakika kadar sürecek olan bir testtir. Neredeyse bütün kalp rahatsızlıklarında bilgi veren ve kesin netice veren bir uygulamadır. Renkli doppler EKG ile kalp içindeki boşluklarda oluşan basıncı, kapak yetmezlikleri ve bu yetmezliklerin boyutu hakkında kesin bilgi edinilir.

Bunun dışında EKG holter (ritm holter) denen bir başka uygulama daha vardır. Bu yöntemle kalp ritmi uzun süre izlenir. Kalp ritminin uzun süre incelenmesini gerektiren vakalarda kullanılan bir testtir. Kişinin bedeninne elektrotlar ve kayıt cihazı yerleştirilir ve hasta 24 saat günlük aktivitesini yapmaya devam eder. Bu süre içinde cihaz 24 saatlik kalp ritmini kayıt altına alır. Daha sonra cihazdan alınan kayıt bilgileri bilgisayar yardımı ile analiz edilerek değerlendirilir. Bu uygulamanın en önemli özelliği diğer testlerin uygulanış süresi 10 – 15 dakika ile sınırlı olduğu için kısa süreli ve günün belli bir zaman diliminde oluşan çarpıntılar tespit edilemezler. İşte ritm holter yöntemi bu aşamada kullanılır. EKG holter yöntemi ile hastanın kalbi kayıt cihazı sayesinde 24 saat kayıt altına alınabildiği için gün içerisinde kısa sürelik ve anlık oluşan çarpıntılar ve hatta hasta tarafından hissedilmeyen ritm bozuklukları kolayca tespit edilir.

Yukarıdaki tüm EKG ( ekokardiyografi ) yöntemi ile kalbe yönelik tüm ritm testleri yapılarak gerekli tespitler yapılır ve bu tespitlerin ığığında hastaya tedavi yöntemi uygulanır. Yukarıdaki testleri yapan doktora Ekokardiyograf denir ve özel ihtisas gerektiren bir alandır.

Etiketler