EKO (EKOKARDİYOGRAFİ) NEDİR

Yazar Yorum Yap 1.865
EKO (EKOKARDİYOGRAFİ) NEDİR

Eko denen Ekokardiyografide ses ötesi dalgalardan (ultrason) faydalanılır. Ses ötesi dalgalar insan kulağının algılayamayacağı seslerdir. Bu ses dalgaları özel bir alet yardımı ile kalbe gönderilir. Kalbe giden ses kalp kaslarından, kalp duvarlarından ve kalp kapakçıklarında tekrar geri döner. Kalpteki farklı dokular geriye farklı bir ses dalgası yansıtır. Geriye dönen bu ses ötesi dalgalar bilgisayar yardımı ile resme dönüştürülür. İstenirse monitörden izlenebilir ya da kâğıda basılabilir. Eko, çok hızlı ve asla zararlı olmayan ve kalple ilgili önemli bilgiler veren bir yöntemdir.

Eko İle Neler Öğrenilir?

Kalp kapağı ile ilgili rahatsızlıklar

Kalp boşluklarının çaplarının büyük olup olmadığı

Kalp duvarının hareketlerinin normal olup olmadığı

Kalpteki iç basınç

Kalp içi boşluklarda pıhtı olup olmadığı

Kalbin her kasılışında pompaladığı kan miktarı eko sayesinde rahatça öğrenilir

Eko Hangi Avantajları Sağlar?

Kalbin kapak ve duvarları ile ilgili çok önemli bilgiler verir. Radoaktif madde, iğne ve boya gibi yan unsurlar eko uygulamasında asla kullanılmaz. Ağrısız ve zararsızdır. Ekoyu yapan kişinin gerekli ehliyete sahip olması test sonuçlarının doğruluk derecesi ile doğrudan ilişkilidir. Kişinin yapısından dolayı bazı insanlarda eko görüntüleri yeterli düzeyde olmayabilir. Yani kalbin bazı bölümleri çok iyi görüntü vermeyebilir.

Bunların dışında ilaç yardımı ile uygulanan Stres Eko yöntemi sayesinde kalp kasının canlılığı ve kalp damarları hakkında bilgi elde edilir.

Bazı özel durumlarda transözofageal eko ile daha detaylı bilgi almak gerekebilir. Boğazın uyuşturulmasının ardından küçük bir hortum yemek borusuna sokulur. Kalbin arkasından ve kalbe daha yakın bir bölgeden daha detaylı bir inceleme yapılır. Uygulanan bu tetkik öncesinde hasta aç karnına olmalıdır.

Ülkemizde birçok hastanelerde eko (ekokardiyografi) testi yapılmaktadır.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »