El ve Ayaklarda Tırnak Batması Neden Olur ? Tedavisi Nedir ?

Yazar Yorum Yap 1.634
El ve Ayaklarda Tırnak Batması Neden Olur ? Tedavisi Nedir ?

Tırnak batmasının bir diğer adı onikokriptozdur ve el ve ayak tırnaklarında oldukça sık görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Tırnak batmasının meydana gelmesi, el ya da ayak tırnağının cildin içine doğru ya da yana doğru uzaması şeklinde gerçekleşir. Tırnak batması sorununa genel olarak el tırnakları yerine ayak tırnaklarında daha çok rastlanmaktadır. Ayak tırnakları içerisinde ise baş parmak bu rahatsızlığın en çok görüldüğü bölgedir. Tırnak batmasının pek çok nedeni olabileceği gibi bu nedenler dışsal ya da içsel şeklinde değişiklik gösterebilmektedir. Tırnak batmasını meydana getiren dışsal unsurlar; sivri ve dar burunlu ayakkabılar giyiyor olmak, tırnakları özensiz ya da çok derinden kesmek, parmağa ya da tırnak bölgesine bir şeyin düşmesi ya da darbe alması gibi unsurlardır. İçsel olarak tanımlanabilecek unsurlar ise; şişmanlık nedeniyle tırnak çevresindeki bölgenin şişmesi, mantar enfeksiyonları, şeker ya da gut hastalığı gibi unsurlardır.

Tırnak batmasının gerçekleştiğinin hissedilmesi ağrı hissetmek şeklinde olur. Diğer yandan tırnak batmasının yaşandığı bölgede şişme ve kızarıklık belirtileri de görülmektedir. Ayak tırnaklarında görülen bazı tırnak batmaları yürümeyi olumsuz yönde etkileyecek kadar etkili olabilmektedir.

Tırnak batması sorunu yaşayan kişilerin uygulayabileceği çeşitli yöntemler sayesinde bu sorundan kurtuldukları görülmektedir. Diğer yandan gut ya da şeker hastalığı nedeniyle tırnak batması problemi yaşayan kişilerin bir uzmana danışması daha faydalı ve kesin çözüm olacaktır.

Tırnak batmalarının önlenmesi ve yaşanmaması adına öncelikle tırnakların çok kısa kesilmemesi ve köşelerinin törpü yardımıyla yumuşatılması gerekmektedir. Dik olan köşeler uzama sürecinde derinin içine girecek ve batma oluşumuna neden olacaktır. Tırnak batmalarının kadınlarda ya da erkeklerde görülmesinde etkili olan bir diğer faktör dar ve sivri burunlu ayakkabılar giymektir. Bu tür ayakkabılar parmakları birbirine doğru sıkıştırdığı için, sıkıştırmadan kaynaklı tırnak batmaları yaşanabilmektedir. Bu nedenle ayakkabı tercihi yapmak önem arz eder. Tırnak batması yaşayan kişilerin iyileşme sürecinde parmakları açıkta bırakacak ayakkabılar hatta terlikler tercih etmesi tavsiye edilir. Tırnak batması yaşanıyorken tırnağın baskıya maruz kalması batığın daha da içeri doğru ilerlemesine neden olacaktır. Tırnak batması yaşanılmasının önüne geçilmesi için ayaklar ve eller mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Diğer yandan ayaklarda bu sorun sık yaşandığından dolayı ayaklara sadece pamuklu çoraplar giyilip günlük olarak değiştirilmelidir. İçe doğru büyüyen ve haftalar süren tırnak batmaları eğer iltihaplı bir hal alıyorsa mutlaka bir ortopedi uzmanı doktora gösterilmesi gerekmektedir.

Tırnak batmasının meydana geldiği durumlarda bir leğene neredeyse sıcak olan ılık su doldurulmalıdır. Daha sonra tırnak batması yaşanan tırnağın bulunduğu el ya da ayak bu suyun içinde en az on beş yirmi dakika bekletilmelidir. Günde üç veya dört defa bu işlemin yapılması ile birlikte tırnak batması yaşanan yerdeki ağrı hafifler ve şişlik geçmiş olur.

Tırnak batmasına sıcak su tedavisinin uygulanmasının yanı sıra pamuk takviyesi yöntemi de işe yarayabilmektedir. Sıcak suyun içerisinde bekletilen tırnağın bir cımbız yardımı ile hafifçe yukarı kaldırılıp ufak bir pamuk parçasının et ile tırnak arasına sıkıştırılması sayesinde tırnağın uzaması etin içine doğru değil dışarı doğru olacaktır. Bu yöntemin uygulanması başlangıçta hafif bir ağrı hissedilmesine neden olsa da uzun vadede tırnak batmasının ilerlemesini önleyecektir.

Tırnak batmalarının neden olduğu iltihaplar tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bunu önlemek adına ise elma sirkesi kullanmak faydalı olacaktır. Sirkenin içinde yer alan asidik yapı iltihaplanmayı engelleyecek özelliktedir. Su ve sirkenin karıştırılıp bu karışımda tırnağın bekletilmesi yeterlidir.

 

Etiketler
« Önceki konu