El Ve Tırnak Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Yazar Yorum Yap 1.356
El Ve Tırnak Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

El Ve Tırnak Bakımı

Sağlığımız ve fiziksel görünüm bakımından el ve tırnak bakımı önemli bir husustur. Gün içerisinde güneş, soğuk hava veya çeşitli kimyasallarla karşı karşıya kalan ellerimiz ile aldığı darbelerle zarar gören tırnaklar için düzenli olarak ilgilenmek gerekir.

El Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

  • Devamlı olarak su ile yıkadığımız ellerimizde kaçınılmaz bir sonuç olarak meydana gelen kuruluk ve çatlamalar oluşabilir. Bu sebeple el için kullanılan sabunların cildin pH seviyesini koruyacak nemlendirici nitelikte yumuşak sabunlar olmasına dikkat edilmelidir. Sıvı el sabunu yerine kalıp sabunların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Eğer kullanılması mecburi ise kaliteli sıvı el sabunları tercih edilmeli ve içerisine çok az miktarda toz şeker eklenerek, ellerin daha yumuşak bir hal almasında etkilidir.
  • Ellere günde birkaç kez nemlendirici krem kullanılarak uygulanacak masajlar, ellerin kurumasını engellemekle birlikte rahatlatır. Ellere baş ve işaret parmaklarının yardımıyla uygulanacak masajı haftada bir iki defa tekrarlamak önemlidir.
  • Elleri hem güneşten hem de kimyasal içerikli ürünlerden korumak için önlemler almak el bakımında önemlidir. Çoğunlukla bulaşık yıkarken veya temizlik esnasında klorlu sulardan ve kimyasal ilaçlardan korunmak için eldiven kullanımına özen gösterilmelidir. Bunlarla beraber güneşin zararlı etkilerinden korunmak için düzenli olarak güneş koruyucu kremler kullanılması gerekmektedir.
  • Ayrıca her yıkama sonrasında elleri kurutmak, uygulanacak bakımlar arasındadır. Aksi durumda el yüzeyinde kalan sular buharlaşarak cildin kurumasına yol açabilir.

Tırnak Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

  • Ellerde olduğu gibi tırnaklarımız da su, çeşitli kimyasallar ve güneş ışınları tırnakları zedeleyici ve süreç içerisinde zayıflatıcı etkiye sahiptir. Bu bakımdan tırnakları  korumak için eldiven kullanımına özen göstermekle beraber tırnakları kremlemek önemlidir.
  • Güçlü tırnaklara sahip olmak bakımından protein almak önemlidir. Bu nedenle protein açısından zengin gıdalara yönelmeli, düzenli olarak bitkisel gıdalar yanında hayvansal besinler tüketilmelidir. Sağlıklı tırnaklara sahip olabilmek için fasulye, bezelye, tavuk eti, kırmızı et, balık, yumurta, süt ürünleri gibi gıdaların tüketimi önemlidir.
  • Proteinler gibi vitaminler de sağlıklı tırnaklara sahip olmak için etkili bir kaynaktır. C, D, E ve A vitaminleri tırnakların uzamasına yardımcı olan vitaminlerdir. Tırnak sağlığı açısından ıspanak, kivi, portakal, havuç veya diğer turuncu besinler tüketilebilir.
  • Tırnak bakımında kullanılan ürünlerin temiz ve hijyenik olması da önemlidir. Bu nedenle manikür ve pedikür malzemelerinin kişiye özel olarak kullanılmasına özen gösterilmeli ve sterilizasyon çözeltileri kullanılarak bu malzemeleri her kullanımdan sonra temizlemek gerekmektedir.
  • Tırnakları sadece kesmek yerine düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırmak tırnak batığı veya şeytan tırnağı gibi iltihabi durumlara yol açabilecek tehlikelerin oluşmasını engellemesi bakımından tercih edilmelidir.
  • Tırnaklardaki ojeyi temizlemek için kullanılan aseton, bazı kimyasal bileşenler yardımı ile ojeyi temizlerken, tırnağınızın üzerinde bulunan doğal yağ tabakasını da azaltarak tırnaklarınızın kurumasına neden olmaktadır. Bu sebeple tırnakların kurumasını engellemek için badem veya susam gibi çeşitli bitkisel yağların kullanılması önerilir.

 

Etiketler