Ella Ertesi Gün Hapı Nedir Ve Niçin Kullanılır ?

Yazar 1 Yorum 5.905
Ella Ertesi Gün Hapı Nedir Ve Niçin Kullanılır ?

En fazla tercih edilen doğum kontrol ilaçlarından biri olan Ella ertesi gün hapı, içeriğinde etken maddeleri olan Ulipristal Asetat maddelerine sahip olan yeni acil doğum ilacıdır. Etkinliği laboratuvar ortamında kanıtlanan Ella ertesi gün hapı geçmiş dönemlerde kullanılan Norleva doğum hapı yerine kullanılmaya başlanmıştır. İçeriğinde yer alan etkin maddeleri sayesinde Norleva doğum kontrol ilacından 10 kat daha etkili olan Ella ertesi gün hapı, bu sayede uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı Yapısı Nasıldır?

Beyaz renk tonundan üretilen Ella ertesi gün hapı yuvarlak şekle sahip olan acil doğum kontrol ilacıdır. Diğer doğum kontrol ilaçlarından farklı olarak, korunması cinsel ilişki veya kullanılan koruyucuların etkin sonuçlar sunamaması durumunda kullanılan Ella ertesi gün hapı, bu özelliği sayesinde yoğun bir şekilde ilgi görmekte ve eczaneler üzerinden satış rekoru kırmaktadır.

Ella Ertesi Gün Hapı Başlıca Özellikleri İse Şunlardır;

  • En fazla kullanılan acil doğum kontrol ilacı olan Ella ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar kullanılabilmektedir.
  • Ella ertesi gün ilacı hakkında yapılan bazı araştırmalar neticesinde, ilacın her 100 kadından sadece 2 tanesinde gebe kalması söz konusu olmuştur. Dolaysıyla, bu araştırmaya bakıldığında Ella ertesi gün ilacının oldukça etkili bir acil doğum kontrol hpı olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı Nasıldır?

  • Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan Ella ertesi gün hapı, korunmasız olarak cinsel ilişkiye girildiği takdirde veya cinsel ilişki sırasında kullanılan korunma yöntemlerinde başarızlık durumunun söz konusu olması durumunda Ella ertesi gün ilacı 120 saat içerisinde kullanılması yeterlidir.
  • Diğer doğum kontrol haplarından farklı olarak ayrıca adet dönemi içerisinde de kullanılabilen Ella ertesi gün ilacı kullanımından 3 saat sonrasında kusma problemi söz konusu olması durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.
  • Ella tablet kullanımında ayrıca çok ender de olsa gebelik belirtilerinin fark edilmesi durumunda ilgili doktora başvurulmalıdır.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ella ertesi gün ilacı kullanımında ilgili doktor tarafından öngörülen kullanım dozajına özen gösterilmelidir. Diğer doğum kontrol ilaçlarında olduğu gibi günlük kullanım dozajının aşılması halinde bazı yan etkilerinin söz konusu olabildiği Ella ertesi gün hapı kullanmadan önce ilgili doktordan veye ilacın satın alındığı eczaneden kullanım bilgileri alınmasında da fayda bulunmaktadır.

Ella Ertesi Gün Hapı Nerede Satışa Sunulmaktadır?

Diğer doğum kontrol haplarında olduğu gibi, Ella ertesi gün hapı da eczaneler üzerinden satışa sunulmaktadır. Doktor tarafından yazılan reçete ile satın alınabilen Ella ertesi gün acil doğum hapı şuanki satış fiyatı olarak 50 tl ila 52 tl aralığında tercihiniz doğrultusunda kredi kartınız üzerinden veya nakit olarak satın alabilmektesiniz.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. 40 yaşındayım ve adet günümden 1 gün sonra eşimle ilişkiye girdik 3 kez birliktelik sonrasında prezarvatiflerin sıkıntılı olduğunu farkettik. 13 saat sonrasında Ella kullandım. Herhangi bi ara kanama yaşamadım. Adetlerim düzenlidir. 11 mart gibi adet olmam gerek ki bu durumda hamile kalma olasılığım sizce var mı?