Elma Sirkesinin Cilde Mucize Etkisi

Yazar Yorum Yap 2.157
Elma Sirkesinin Cilde Mucize Etkisi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asırlar boyunca birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Günümüzde  market raflarında satılan elma sirkesinin sağlığımız açısından pek de faydasının olduğunu söyleyemeyiz. Sağlığımız için en faydalı olan elma sirkesi, doğal yöntemler ile evinizde yaptığınız sirkelerdir. Çünkü elma sirkesini önemli şifa kaynağı yapan şey, içeriğinde bulunan elma asitidir. Elma sirkesinin sağlık açısından bu kadar önemliolmasının nedeni; yapıında bol miktarlarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum bulundurmasıdır. İçeriğindeki bu maddelerden ötürü elma sirkesinin kanı inceltme ve ateşi düşürme gibi birçok faydasıyla beraber sinir sistemine de çok iyi geldiği belirtilmiştir. Ayrıca cildimiz için harika etkilere sahiptir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydası: Elma sirkesinin içine 1 çay kaşığı bal karıştırıp cildinize sürün ve 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Yapacağınız bu uygulama, cildinizin sağlığı için çok faydalı olmaktadır. Bu uygulama, cildinizde bulunan gözeneklerinizi açarak, cildinizdeki ölü hücreler ve yağlardan meydana gelen tabakayı temizler. İltihaplı deri ve sedef hastalığı için de iyi gelmektedir. Elma sirkesinin mucizevi etkisi, iltihaplı deri ve sedef gibi bazı deri hastalıklarının tedavisi için de kullanılmaktadır. Uygulama için bir miktar kadar elma sirkesine pamuğu batırın ve sedef hastalığının olduğu bölgeye güzelce sürün.

Elma Sirkesinin Cilt Lekelerine Karşı Etkisi: Elma sirkesi, yaşlılıktan dolayı kaynaklanan ciltteki çillenme ve kahverengi cilt lekeleri ile mücadele etmektedir. Bunlar gibi olan lekelerin tedavisi için kullanılan kükürtü bol miktarda yapısında barındırmaktadır. Bunun birlikte yaşlılıktan dolayı meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri gidermektedir. Uygulama için gece yatmadan önce yüzünüze doğrudan elma sirkesini uygulayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda yüzünüzü durulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz var ise, cildinize sürdüğünüzde biraz batma hissi meydana gelebilir. Bunu engellemek için de elma sirkesini suyla biraz seyrelterek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Faydası: Elma sirkesi genel olarak cildimizin sağlığı için çok önemli doğal bir şifa kaynağı durumundadır. Ciltteki sivilce oluşumları ve benzeri problemlere karşı çok etkilidir. Elma sirkesinin, cildimizde meydana gelen aşırı yağ oluşumlarını emme özelliği bulunmaktadır ve cildimizin pH seviyesini dengelemektedir. Eğer çok şiddetli akne problemleriyle savaşıyorsanız doğrudan sorunlu olan bölgelere elma sirkesi uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımında Elma Sirkesi Etkisi: Elma sirkesinin mucizevi etkilerinin arasında saç bakımının da olduğunu biliyor muydunuz? Bir su bardağı kadar su içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içmeniz, sağlıklı saçlara sahip olmanız açısından çok önemlidir. Yapacağınız bu uygulama ile saçlarınızın gür bir görünüme kavuşmasını ve doğal bir parlaklığa sahip olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saç kökleriniz kuvvetlenerek, saçlarınızın dökülmesi engellenecektir. Bunların haricinde deride meydana gelen bakteri ve mantar oluşum sorunlarını yok ettiği için kafa derinizin sağlığı açısından da çok önemlidir. Elma sirkesi saçınızdaki kaşıntıya sebep olan unsurları yok etmektedir. 1 litre kadar su içerisine seyreltilmiş elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve saçlarınızı bu suyla yıkayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu uygulama da, sağlıklı saçlara kavuşmanıza ve kafa derisinde ortaya çıkan ve saç kaşıntısına sebep olan enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olmaktadır.

 

Etiketler