EMG (Elektromiyografi) Nedir

Yazar Yorum Yap 989
EMG (Elektromiyografi) Nedir

EMG Vücuttaki kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesi sonucunda değerlendirme yapılarak uygulanan bir muayene yöntemidir. Bu test iki aşamada uygulanır. Sinirlerin iletim durumu ve kasların incelenmesi şeklinde uygulanır. Ortaya konan tablo doğrultusunda ve teşhise göre her iki yöntem de uygulanabilir ya da sadece bir tanesi uygulanır. Kasların incelenmesi işlemini sadece doktor yapar. Sinir iletimi testini ise doktor yapabildiği gibi EMG teknisyeni de yapabilir. Planlanmış işlemin durumuna göre bu test 15 ile 90 dakika arasında değişebilir. Bu iki ölçümü daha ayrıntılı aşağıda açıkladık.

Sinir İletim Ölçümü Uygulaması

Kol, bacak ya da vücudun diğer bölgelerinde doktor tarafından belirlenen birtakım sinirler deriye yerleştiren bir elektrot yardımı ile elektrik akımı uygulanarak uyarılır. Verilen akım yüksek (100 volt) voltajlıdır ama çok kısa sürelidir. Saniyenin binde birinden de daha kısa sürelidir ve dolayısı ile zararsızdır. Akımın verildiği yerde hoş olmayan bir his oluşur fakat oluşan bu his bir ağrı şeklinde değildir. Elektriksel aktivite sinir boyunca yayılır ve ulaştığı başka bölgelerde başka bir elektrot sayesinde kaydedilir. Bu kayıt sonucunda sinir iletim hızı ve uyaranın meydana getirdiği cevabın derecesinin ölçümü yapılır. Böyle bir tetkik esnasında 5 ile 10 sinirden ölçüm alınır.

Kasların İncelenmesi

İğneye benzer bir elektrotun kol, bacak ya da vücudun diğer bölgelerindeki herhangi bir kasın içerisine yerleştirilir. Bu sayede kas içindeki elektriksel aktivite incelenir. Bu elektrot enjeksiyon iğneleri kalınlığında ve benzer görüntüdedir. Tek kullanımlık aletlerdir ve her hasta için yenisi kullanılır. Elektrotun kas içine yerleştirilirken meydana getirdiği ağrı iğne olurken zerk edilen ilacın yarattığı ağrı ile benzer bir ağrıdır. Fakat ilaç enjeksiyonu yapılmadığı için ağrı şiddeti daha azdır. Bir kas incelemesi en fazla 3 dakika sürer. Bu süre içinde iğne kas içerisinde bekletilir ve değişik yerlerden kayıt alabilmek için iğnenin yeri ve yönü 2 – 3 defa değiştirilir. Ağrısız bir işlemdir ya da ağrı oluşsa bile rahatsızlık verici bir ağrı değildir. Düşünülen teşhise göre incelenmesi gereken kas sayısı değişiklik gösterir. Bazen bir kas üzerinde inceleme yapılırken bazı durumlarda ise 10 kas incelemesi yapılması gerekebilir.

Etiketler
« Önceki konu