Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.944
Endodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

Bir diş hekimliği dalı olan Endodonti yunanca kökenli  “içinde” anlamına gelen “endo” ile “diş” anlamına gelen “odont ” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi Endodonti bölümü dişin görünen kısmıyla değil daha içteki görünmeyen kısımlarındaki problemlerle ilgilenir. Dişlerin dıştan görünen beyaz, sert ve çok sağlam kısmı mine kısmıdır. Sert mine tabakasının daha altında dentin bulunur. Dişlerin diş etinin üzerinde yer alan ve ağız açıldığında görünen kısımları kuron olarak isimlendirilir. Dişlerin bir de dıştan görünmesi mümkün olmayan ve çene kemiğine gömülü olan kök kısımları bulunmaktadır. Kök en dıştan mine, onun da altında dentin ile çevrilidir. Dişlerin kök kısmındaki pulpa boşluklarında bir çeşit yumuşak bağ dokudan oluşan ve dişlerin canlı kısmı olan pulpa bulunur. Pulpa diş sinirlerinin ve damarlarının bulunduğu, gelişip büyümesi sırasında dişleri besleyen kısımdır. Diş çürükleri pulpaya kadar ilerlerse ağrı hissedilir. Ağrı ise bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir.

Endodonti Ne Yapar?

Dişin pulpa kısmına kadar ilerleyen sorunlarla ilgilenen ve tedavisini üstlenen diş hekimliği dalı endodontidir. Diş hekimliği fakültesinde eğitim alan ve mezun olan hekimlerin bir kısmı kök kanal tedavisi ile ilgili teorik ve pratik eğitimler alarak doktorasını tamamlar ve uzmanlaşır. Bu uzmanlara endodontist denir. Dişlerin pulpa kısımları diş köklerinin son kısmına dek uzanır. Dişin pulpasıyla ilgili sorunu olan hastalar ağrı ile birlikte sıcak içecek ve yiyeceklere karşı da hassastır. Bu şikâyetlerle endodontistlere başvuran hastalar muayene edildikten sonra eğer dişin öldüğü saptanırsa kanal tedavisine alınır. Dişin ölmesi demek muayene sırasında dişe vurulduğu zaman (perküsyon) ağrı duyulmamasıdır. Bu tip durumlarda kök uçlarında lezyon oluştuğu söylenir. Röntgen çekimiyle doğrulanan vakalar kanal tedavisi ile düzeltilir. Pulpa iltihaplarında bu bölgede yer alan sinirler özel bir tedavi ile çıkarılır ve kanallar sterile edilip boş kalan kısımlar doldurulur.

Endodontistlerin genel olarak görevleri aşağıda belirtilmiştir.

*Pulpa hastalıklarını önlemek, canlı pulpayı tedavi etmek
*Kök kanal tedavisi yapmak
*Travmaya uğrayan dişleri tedavi etmek
*Endodontik cerrahi uygulamak
* Endodontik tedaviden sonra dişleri beyazlatmak

Hastaların korktuğu bir işlem olsa da henüz canlılığını kaybetmemiş dişler tek bir seansta, canlılığını kaybetmiş ölü dişler ise iki ayrı seansta kök kanal tedavisi ile onarılabilmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yapılacak dişin çevresi lokal anesteziyle uyuşturulur ve hasta ağrı hissetmez. Diş etinin dışındaki kuron denilen kısımdan oyuk açılarak içeri doğru ilerlenir ve pulpaya ulaşılır, devamında çene kemiğine gömülü olan köke girilir. Kökteki kanallar içindeki sinirler alınır ve kanallar yeniden şekillendirilir. İşlemler sırasında mikroorganizmalardan da arındırılan diş kökündeki kanallar özel malzemelerle doldurulur. Kökle ilgili işlemler bitince dişlerin kuron kısımlarındaki harabiyetler de restore edilir. Tedaviden sonra diş estetik görüntüsünü korur ve fonksiyonlarına devam edebilir duruma gelir.

Kanal Tedavisinde Gecikilirse Ne Olur?

En fazla ihtiyaç duyulan organlarımız dişlerimiz olduğundan temiz ve bakımlı tutulmalıdır. Gereken önem verilmezse diş sorunları ortaya çıkacaktır. İleri diş çürüklerinde ve başka sebeplerle pulpanın zarar görmesi durumunda kanal tedavisine başvurulur. Kanal tedavileri kötü ya da hatalı yapılmışsa dişler yeniden iltihaplanabilir. Böyle durumlar kanal tedavisinin tekrarını gerektirir. Eskimiş hatalı dolgular sökülür, iltihaplanma giderilir, kanal tedavisi yeniden yapılır ve sonuçlandırılır. Düşme, çarpma gibi durumlarda çocukların kırılan, yaralanan dişlerinde pulpa da zarar görmüş olabilir ve diş kurtarmayı sağlayan endodontik tedavi uygulanabilir. Diş çürüklerinde gecikilir, zamanında dolgu yaptırılmazsa ya da yaptırılsa da diş sinirleri bakterilerin etkisiyle zarar görebilir ve diş ölebilir. Kanal tedavisi de yaptırılmayan ve enfeksiyonun çene kemiğine ve çevre dokulara yayıldığı, apse yaptığı durumlarda dişler çekilmelidir.

 

Etiketler