Endoskopi Nedir, Nasıl yapılır?

Yazar Yorum Yap 993
Endoskopi Nedir, Nasıl yapılır?

Endoskopi ya da diğer adıyla gastroskopi bir uzunda kamera bulunan, kıvrılabilme özelliğindeki 8–12 milimetre çapında borusu olan bir aletle sindirim sisteminin üst kısmının yani yemek borusunun, midenin ve onikiparmak bağırsağının iç kısmının görüntülenerek incelenmesini sağlar. Üst sindirim sistemindeki rahatsızlıkların, onikiparmak bağırsağı ve midedeki rahatsızlıkların saptanmasını sağlayan endoskopi yöntemi güvenilir ve etkilidir. Sadece teşhis amaçlı olmayan yöntemle mide polipleri ya da tümör oluşumu varsa kesin tanı koyabilmek için biyopsi alınır. Gastroskopi kalın bağırsağın görüntülenmesi ve hastalıklarının teşhisi için yapılıyorsa kolonoskopi adını alır.

Endoskopi Nasıl Uygulanır?

Yeni endoskopi tekniği daha esnek ve ince tüplere, çözünürlüğü son derece yüksek cihazlara sahiptir. Alanında iyi eğitim almış, deneyimli bir gastroenterolog tarafından başarıyla uygulanan endoskopiden önce hastaya bir ilaç verilir. Küçük dilin çevresi ve dil kökü bir spreyle lokal olarak uyuşturulur. Bu işlem bulantı ve kusmayı engeller. Hastaya damardan da hafifçe uyku veren, rahatlatıcı ilaçlar verilir. Bu hazırlıklar işlemin rahat yapılabilmesini, hastanın iyi tolere etmesini sağlar. Hatta çoğu hasta işlemin bitmesine rağmen gerçekten endoskopi yapılıp yapılmadığını sorgular. Endoskopun ince, yumuşak, bükülebilir borusu sol tarafına yatırılan hastanın yemek borusundan aşağıya doğru gönderilir ve mide ile onikiparmak bağırsağı incelenir. Uzunda kamera olan tüp ilerlerken görüntüler bir televizyon ekranından izlenir ve görüntülere bakılarak teşhis koyulur.  İşlem yapılırken hastanın kan basıncı, nabzı ve kanındaki oksijen seviyesi izlenir.

Endoskopi işlemi sadece 5–15 dakika arası sürer ve öncesinde hasta 6 veya 8 saatlik bir açlık durumunda olmalıdır. Endoskopiden sonra uyku gideren ilaçlar da verilebilir. İşlemin tamamlanmasından sonra hasta kısa bir süre dinlenme odasına alınır ve eğer isterse 2 saat içinde işinin başına dönebilir. Ancak aynı gün araç kullanması, dikkat gerektiren türde işler yapması istenmeyecektir. Ayrıca anestezi alınmışsa eve dönüş için hastanın yanında refakatçi bulunmalıdır.

Endoskopinin Amacı Nedir?

Yemek borusundaki sorunların, ağıza acı bir suyun gelmesinin, yutkunma sorunlarının, mideyle ilgili yanma ve ekşime gibi sorunların, karnın üst kısmındaki şişkinliklerin, kahve telvesine benzer veya kırmızı renkli kusmaların, koyu katran renkli dışkının ve benzeri sindirim sistemi sıkıntılarının nedenini saptamak için endoskopi yapılmalıdır. Bazı hastalarda biyopsi alınması da gerekir. Mide kanamalarında skleroterapi yapılması ve mide poliplerinin alınması endoskopi sayesinde gerçekleşir.

Endoskopinin Yan Etkileri Olabilir Mi?

Endoskopi genellikle yan etkisi olmayan bir işlemdir. Nadiren birkaç gün boğaz ağrısı, boğazda kuruma hissi, karında şişkinlik, gaz veya bazen solunum yolunda enfeksiyon oluşabilir. İşlem bilinç kaybı yapmayan sakinleştirici ilaç eşliğinde yapılmışsa hastalar bir süre yorgun ya da uykulu hissedebilir. Çok küçük bir olasılıkla sindirim borusunda zedelenme, yaralanma, hafif kanama ya da delinme gerçekleşebilir. Endoskopiden sonraki 48 saat içinde gittikçe seviyesi artan mide yanması, karında ağrı, ağızdan kan gelme,  solunumda güçlük, ateş yükselmesi ve benzeri sorunlar yaşanırsa işlemin yapıldığı birime acilen müracaat edilmelidir.

 

 

Etiketler