Enfeksiyon (intaniye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.087
Enfeksiyon (intaniye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Hasta olduğunuzda hastanelerde doğru bölüme gitmelisiniz.  Yanlış bir bölüme gidildiğinde doktor doğru bölüme yönlendirecek olsa da zaman kaybı olacaktır. Hızlı tanı konulabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi için hastalık ve belirtileriyle ilgili tıp dalına gidilmeli ve doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. İnsanların yaşadığı her yerde gözle görülemeyen canlılar da bulunur.  Bakteriler,  bir hücreliler,  parazit canlılar, mantarlar, virüsler gibi canlıların bazıları vücuda girdiğinde enfeksiyon hastalıklara sebep olur.  Diyabet gibi kronik hastalıklarda, kanserli hastalarda, gebelik gibi durumlarda vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında enfeksiyonlara yatkınlık artmaktadır. Dünyadaki ülkelerin çoğunda sık rastlanan enfeksiyon hastalıkların tedavisi intaniye ya da Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde yapılmaktadır. Çoğu kez bulaşıcı hastalığı olanlar dâhiliye bölümüne gitmekte, oradan da İntaniyeye sevk edilmektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde Neler Yapılır?

İnsanlar doğduğu andan itibaren mikroorganizmalarla tanışır. Tırnaklar, parmak araları, göz, ağız, mide, bağırsak gibi kısımlarda bakteriler bulunabilir. Vücuda giren ya da dışında bulunan bakteri ve virüslerin tamamı zararlı değildir. Ancak bağışıklık sisteminin karşı koyamadığı bazı mikroorganizmalar sayıca çoğaldıklarında zarar vermeye başlayabilir ve belirtiler verebilir. Enfeksiyon hastalıkların sebebi ne olursa olsun geciktirilmeden teşhis edilirse tedavi edilebildiği bilinmelidir. Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne gelen hastalara muayene ve testler sonucu tanı koyulmakta, hastalık etkeni tespit edilmekte ve tedaviye başlanmaktadır. Geç kalınan vakalar ölümle sonuçlanabilir.

Enfeksiyon Hastalıklar Nelerdir?

Çoğu bulaşıcı hastalığın sebebi bakteriler ve virüslerdir. Bazılarına da bir hücreliler ve mantarlar sebep olur. Enfeksiyon ya da intaniye bölümünde aşağıdaki hastalıklar tedavi edilir.

*Kuduz

*Kabakulak

*Suçiçeği

*Kedi, köpek ısırığı

*Kene ısırığı

*Şarbon

*Kuşpalazı

*Grip

*Zona

*Dizanteri

*Difteri

*Sarılık

*Tifo

*Uyuz

*Tetanos

*Veba

*İshal

*Kolera

*Çiçek hastalığı

*Mantar hastalıkları

* Bazı cilt hastalıkları

*Hastane enfeksiyonları

Enfeksiyon Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz?

Enfeksiyon hastalıklardan korunabilmek için öncelikle bulaşma yolu bilinmelidir. Enfeksiyon hastalıklardan yiyecek ve içecekleri doğru muhafaza etme, hastalık bulaştırabilen taşıyıcı canlılara karşı gerekirse evlerde ilaçlama yapma, hasta kişilerin bulunduğu ve kapalı ortamlara girmeme, yara, bere sıyrık, çizik gibi oluşumları engelleyerek deri bütünlüğünü ve temizliğini sağlama,  korunmasız cinsel ilişkiye girmeme gibi önlemlerle korunmak mümkün olabilir. Ayrıca doğumdan itibaren bebek ve çocukların aşıları aksatılmamalıdır. Aşıların içeriğinde zayıflatılmış hastalık etkeni vardır. Aşıdaki hastalık etkenleriyle karşılaşmamız bağışıklık sistemini harekete geçirir ve antikor denilen bağışıklık maddeleri üretilir. Aşı olan bir kişi yaşamın sonraki zamanlarında aynı hastalık etkeniyle karşılaştığında bağışıklık sistemi o etkeni önceden tanıdığı için mücadelesini çabucak yapacak ve hastalık oluşmayacaktır. Mücadelede kolay bir yol olsa da her çeşit enfeksiyon hastalığa karşı aşı bulunmamaktadır.

Kimler Daha Sık Enfeksiyona Yakalanır?

Salgın bir hastalığın bulunduğu ortamda bulunanlar, 0–3 ay arası bebekler, yatalak ve yaşlı bireyler, aile bireylerinde bulaşıcı hastalık bulunanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, kanser hastaları ne yazık ki enfeksiyon hastalıklara daha sık yakalanmaktadır. Doğru beslenme ve vücudu kuvvetli tutma yoluyla, düzenli yaşamakla enfeksiyonlardan bir dereceye kadar korunmak mümkündür. Eller sık yıkanmalı, yaşanılan ortamlar havalandırılmalıdır.

Enfeksiyon Hastalıkların Bulaşma Yolları

Bulaşıcı hastalık yapan etkenler insanlara birkaç farklı yolla geçebilir. Bir insandan diğerine geçebildiği gibi topraktan ya da bir taşıyıcı canlıdan da geçebilir. Mikroorganizmaların bulaşma yolları şunlardır:

*Öksürme, aksırma ya da konuşmayla çevreye yayılan damlacıkların teneffüs edilmesi

* Deriyle temas etmesi

*Cinsel ilişki

*Hasta birinin kullandığı eşya ya da yiyeceklere temas edilmesi

*Sivrisinek gibi canlıların ısırması

* Hastalık mikrobu içeren içecek ve yiyeceklerle

* Hamilelik ya da emzirme yoluyla

Bulaşıcı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Hastalık çeşidine göre değişebilse de enfeksiyon hastalıklarının genel belirtileri şunlardır:

*Vücut ateşinin yükselmesi

*Halsizlik

*Baş ağrısı

*İştahsızlık

*İshal (sindirim sistemiyle ilgili olanlarda)

* Deri döküntüleri ( suçiçeği, kızamık gibi hastalıklarda)

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıkların tedavisi hastalık etkenine göre değişecektir. Bakteri kaynaklı bir hastalık söz konusuysa penisilin gibi antibiyotikler, virüsler için antiviral ilaçlar kullanılır. Sıtmaya yakalanan biri ise farklı kimyasal maddelerle tedavi edilecektir.

 

Etiketler