Ensefalit ( Beyin İltihabı ) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar 1 Yorum 2.303
Ensefalit ( Beyin İltihabı ) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Virüs kaynaklı hastalıklardan biri olan ensefalit hastalığı kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Beyin iltihabı kişide ateş, baş ağrısı, ense sertliği ve davranış bozukluğu ile beraber ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bazı dönemlerde nöbet geçirmeye sebep olmaktadır.

Virüslerden kaynaklı bir hastalık olduğundan özellikle kuduz virüslerinde öldürücü etkiye sahiptir. Bu hastalıkta da erken tanı iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Hastalığın erken teşhisi için her hasta da farklı belirtiler söz konusu olduğundan kişinin bazı durumlarda erken teşhis olmamaktadır. Tanı ve tedavi zamanında yapıldığında kişinin sağlığına kavuşma olasılığı yüksektir.

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir hastalık olmasına rağmen sık rastlanmamaktadır. Bağışıklık sistemi düşük, yaşlı, çocuk, Aids hastaları ve hepatit hastalarında daha sık görülebilmektedir.

Beyin iltihabı özellikle yaz aylarında kene ve sivri sineklerin çok olduğu bölgelerde de karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Ensefalit Nedenleri 

Hastalığın nedenleri oldukça fazla çeşitli olabilmektedir. Fakat virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan virüsün vücuda geçmesi ile beraber hastalıkta belirtiler görünmeye başlamaktadır.

Herpes virüsü, varisella virüsü, kabakulak virüsü, suçiçeği virüsü, kızamıkçık virüsü, influenza virüsü ve kızamık virüsü ile beraber vücutta beyin iltihabı oluşabilmektedir. En belirgin nedenlerden biri de bağışıklık sisteminin oldukça düşük olmasıdır. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde daha sık rastlanabilmektedir.

Ensefalit Belirtileri 

Her kişide farklı belirtileri olan bu hastalığın genel olarak baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları ile meydana gelmektedir. Çocuk ve yetişkinlerde farklı belirtileri bulunur. Çocuklarda daha çok bulantı, kusma, sürekli ağlama, vücutta sertlik ve iştahsızlık en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır.

Ensefalit hastalığında acil müdahale gerektiren durumlar söz konusu olmaktadır. Çift görme, yüksek ateş, bilinç kaybı, nöbet geçirme, kötü koku algısı, kas zayıflığı ve şiddetli baş ağrısı oluyor ise mutlaka en kısa sürede hekime başvurulması gerekmektedir.

Ensefalit Tedavisi 

Tedavi yöntemi kişiden kişiye değişmektedir. Herkeste farklı etkilere sahip olan bu hastalığın bir an önce tedavisi yapılması gerekmektedir. Öncelik olarak antiviral tedaviler uygulanmaktadır. Ensefalite neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması için detaylı taramaya ihtiyaç duyulur. Öncelik olarak her zaman hastalığa neden olan faktörler ve virüsler için tedavi uygulanmaktadır.

Kişide daha önce yapılmamış olan suçiçeği, kabakulak ve kızamık aşılarının yapılması gerekmektedir. Aniden gelişen beyin iltihabı rahatsızlığında hastanın bir an önce hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Hastanın hayati tehlikesi her geçen dakika da artabilmektedir.

Ensefalit tedavisinde antibiyotik tedavi uygulanmamaktadır. Çünkü antibiyotikler bu hastalığa karşı herhangi bir koruma ya da iyileşme sağlamamaktadır. İltihaplı hastalıklarda tercih edilen antibiyotikler ensefalit hastalığında herhangi bir etki göstermemektedir. Hastanın solunumuna bağlı olarak solunum cihazına bağlanarak nefes alıp vermesi de sağlanabilmektedir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar bekir yildirim

    Ben iki ay once bayginlikla beraber hasteneye kaldirmislar ensefalit tehsisi konuldu ilaclarimi duzenli olarak kullaniyorum bu sure icinde 20 lik disim kirildi ve siddetli agri oluyor disi cekmeleri icin antbiyotik icmem gerekiyor disi cektieirsem herhangi bi proplem olurmu