Entübasyon Nedir? Entübasyon Tüpü Nedir? Entübe Etmek

Yazar Yorum Yap 16.210
Entübasyon Nedir? Entübasyon Tüpü Nedir? Entübe Etmek

Entübasyon Nedir

Endotrakeal entübasyon, bilinçsiz veya kendi başlarına nefes alamayan hastalarda açık hava yolunu korumak için nefes borusuna bir tüpün yerleştirilmesidir. Oksijen, anestetik veya diğer gazlı ilaçlar, tüpün içinden iletilebilir. Biraz daha açacak olursak, bir tüpün trakeaya (ağızdan akciğere uzanan büyük hava yolu/soluk borusu) aşağıdan sokulduğu bir prosedürdür. Ameliyattan önce, bu genellikle derin sedasyon(Anestezi uzmanın bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturduğu derin uyku) altında yapılır. Acil durumlarda, hasta bu işlem sırasında çoğunlukla bilinçsizdir.

Özel olarak, endotrakeal entübasyon aşağıdaki durumlar için kullanılır; solunum durması, solunum, yetmezliği, hava yolu tıkanıklığı, uzun süreli ventilatör desteği ihtiyacı, çoklu travma, kafa travması ve anormal zihinsel durum, ses tellerinin eritem / ödemiyle inhalasyon hasarı, aspirasyondan korunma vb.

Ne Tür Bir Tüp Kullanılır?

Bugün kullanılan tüp genellikle esnek bir plastik tüptür. Endokrakeal tüp denir.

Tüpü Soluk Borusuna ( Trakeaya) Nasıl Koyarlar?

Endotrakeal entübasyon için hasta, başın altında bir yastık ile sırt üstü yatan ameliyat masasına yerleştirilir. Anestezi uzmanı eldiven, elbise ve gözlük takar. Entübasyona başlamadan önce hastaya genel anestezi uygulanır.

Doktor genellikle tüpü, ses tellerinin hemen altında, trakeanın üst kısmını görmesine izin veren bir alet olan laringoskop yardımıyla yerleştirir. Tüpün soluk borusuna sokulması sırasında dilin kenara tutulması için laringoskop kullanılır. Uygun görselleştirme için başın uygun şekilde konumlandırılması önemlidir.

Endotrakeal Entübasyonun Amacı Nedir?

Endotrakeal tüp üst hava yolu boyunca açık bir geçiş görevi görür. Endotrakeal entübasyonun amacı, akciğerleri havalandırmak için havanın akciğerlere ve akciğerlerden serbestçe geçmesine izin vermektir. Endotrakeal tüpler, suni solunum sağlamak için ventilatör makinelerine bağlanabilir. Hastalar kritik derecede hastayken ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli solunum fonksiyonunu sürdüremediğinde sıklıkla kullanılır. Endotrakeal tüp, bu kritik durumlarda mekanik ventilatör kullanımını kolaylaştırır.

Riskler

Anestezist, olası komplikasyonlar için hastayı değerlendirmeli ve izlemelidir; kanama; trakeal ve özofageal perforasyonu (yemek borusu yırtılmaları); pnömotoraks (çökmüş akciğer); ve Solunum yolundaki (soluk borusu yahut akciğerdeki) sıvı veya katı bir maddenin emilmemesi gibi sorunların ortaya çıkabileceği bilinmelidir. Hastaya solunum yolu problemlerinin yaşamı tehdit eden komplikasyonları ile ilişkili potansiyel belirtiler ve semptomlar hakkında bilgi verilmelidir. Bu belirtiler ve semptomlar arasında; boğaz ağrısı, yüz ve boyunda ağrı veya şişlik, göğüs ağrısı, deri altı amfizemi ve yutma güçlüğü sayılabilir.

Tüp yemek borusu içine yanlışlıkla yerleştirilirse (trakeanın hemen arkasında), yeterli özümler meydana gelmez. Beyin hasarı, kalp durması ve ölüm meydana gelebilir. Mide içeriğinin aspirasyonu pnömoni ve ARDS ile sonuçlanabilir. Tüpün çok derine yerleştirilmesi sadece bir akciğerin havalandırılmasıyla sonuçlanabilir ve bir pnömotoraks ile birlikte yetersiz havalandırmaya neden olabilir. Endotrakeal tüp yerleştirme sırasında, dişler, boğazın arkasındaki yumuşak dokular ve ayrıca ses telleri de hasara uğrayabilir.

Bu prosedür entübasyon deneyimi olan bir hekim tarafından yapılmalıdır. Entübasyon vakalarının büyük çoğunluğunda, önemli komplikasyonlar meydana gelmez.

 

Etiketler
« Önceki konu