Enürezis Nokturna Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.778
Enürezis Nokturna Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Enürezis çocuklarda 5 yaş sonrasında istemsiz bir şekilde gece ve gündüz alt ıslatmaya verilen isimlerden biridir. Genel olarak altta yatan nedenlerden dolayı meydana gelen bu durum birçok çocukta karşılaşılan durumlardan biridir.

Çocuklarda 2- 3 yaşına kadar mesane kasları istemsiz bir şekilde hareket etmektedir. Bu dönemde tuvalet ihtiyacının bilinçli bir şekilde karşılanması mümkün değildir. Mesane kapasitesi yaş aldıkça arttığından dolayı idrar tutma ve bilinçli idrara çıkma yetisi de gelişmektedir. Fakat bazı nedenlere bağlı olarak çocuklarda özellikle 5 yaş sonrasında farkında olmadan alt ıslama eylemi gerçekleşebilmektedir.

Genel olarak psikolojik bir durum olsa da farklı rahatsızlıkların habercisi olan bu durumun mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Enürezis Nokturna Nedenleri 

Çoğu çocuğun tuvalet eğitimi ve bilinçli olarak tuvalete gitme alışkanlığı edinmesi 3 yaşından sonra meydana gelmektedir. Bu yaş itibari ile çocuklarda yalnız tuvalete gitme ve ihtiyacı olduğunda tuvaletini yapabilme alışkanlığı edindiği görülmektedir. Fakat bazı nedenlere bağlı olarak çocuğun 5 yaşına gelmiş olmasına rağmen hala gece veya gündüz altını ıslatma eyleminin olması farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Alt ıslama eylemi genellikle psikolojik etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocukta aile yaşamı ve korkuları alt ıslama eyleminin gerçekleşmesine sebep olabilir. Çocuğu verilen tuvalet eğitiminde çocuğun bu döneme hazır olması en büyük etkendir. Çocuklarda bilinçaltı çok farklı yapıda olduğundan bazı durumlarda korku halinde de alt ıslama meydana gelebilir.

Psikolojik etkenlerin yanı sıra biyolojik etkenlerde bu duruma neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir çocuk uzmanı tarafından çocuğun muayene edilerek gerekli tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Enürezis Nokturna Belirtileri 

Tuvalet eğitimi verilmesine rağmen idrarı gelmesine rağmen çocuğun hala altını ıslatması ve durumda inatçı olması en büyük belirtilerden biridir. Fakat gündüz uyanık halde tuvalet konusunda sıkıntı yaşamayan buna rağmen geceleri altını ıslatan çocuklarda da bu devamlı hale gelmiş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Psikolojik etkenler söz konusu ise çocuğa bu dönemde yardımcı olunması tuvalet eğitimini daha verimli hale getirecektir.

Enürezis Nokturna Tedavisi 

Çocuğun alt ıslatma alışkanlığı bilinçli bir şekilde değilse buna sebep olan faktörlerin bulunması için çeşitli tedavi yöntemleri denenebilir. Yaşıtları ile zaman geçirmesi ve bu dönemde yaşıtlarının edinmiş olduğu alışkanlıklarda aynısını edinmesi çocuğun psikolojik olarak bu döneme hazır olmasına yardımcı olur.

Çocuk uzmanı tarafından alt ıslatma alışkanlığının ve durumunun temel nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır. Böylece erken yaşta tedaviye cevap almak daha kolay olacaktır. Biyolojik nedenlerden dolayı alt ıslatma eylemi gerçekleşiyor ise gerekli ilaç tedavisi ya da farklı tedavi yöntemleri uzman tarafından belirlenerek uygulanabilir. Önemli olan bu dönemde çocuk ve ebeveyn ilişkisinin güven verici olması gerekir. Çocuklarda alt ıslatma eylemi genel olarak psikolojik kaynaklı olduğu unutulmamalıdır.

 

Etiketler
« Önceki konu