EOS Nedir? EOS Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar 4 Yorum 49.154
EOS Nedir? EOS  Yüksekliği ve Düşüklüğü

EOS (EOZİNOFİL)

Kanda, iki farklı hücre tipi ve onların alt tipleri vardır. Genel olarak eritrosit adı verilen alyuvarlar ve lökosit olarak adlandırılan akyuvarlar. Alyuvar hücrelerinin görevi, kana rengini veren hemoglobin vasıtasıyla taşıdıkları oksijeni dokulara, organlara ve metabolizmanın her bir yanına taşımaktır. Bu sayede, tüm hücreler solunum organları vasıtasıyla alınan oksijene kavuşurlar. Alyuvarlar dokulara oksijeni taşırken, solunum organlarına geri dönerken, hücrelerde bulunan karbondioksit ve protonları geri götürürler. Bu karbondioksit ve proton, solunum yoluyla vücuttan atılır. Hemoglobin, demir içeren, basit yapılı ancak görevi itibariyle önemli bir alyuvar birimidir. Alyuvarlar, kanda en yoğun seviyede bulunan hücre çeşididir. Al ve akyuvarlardan ayrı bir kan hücresi türü ise trombositlerdir. Ancak trombositler sadece, kanın bir yaralanma halinde akışkanlığının sürekli devam etmemesi ve istenmeyen kan kayıpları yaşanmaması için plazmayı pıhtılaştırma vazifesi görürler. Kanın damarlarda normal akışının seyrini sürdürmesini sağlarlar.

Pembe – mor renkli hücrelerdir. Kan pulcukları olarak da bilinirler. Eozinofiller ise bir akyuvar türüdür ve lökositler başlığında incelenir. Lökositler, kendi içinde alt gruplara ayrılır. Agranülositler ve Granülositler. Agranülositler grubunda monosit ve lenfosit hücreleri bulunur. Granülositler grubunda ise Nötrofiller, Eozinofiller ve Bazofiller bulunur. Tüm lökosit hücreleri, savunma sisteminde görev alır ve bağışıklık sisteminin birer parçasıdır. Eozinofil hücreleri, bazofil ve monositlerin aksine, daha çok alerjen tehditlerine karşı savaşırlar. Bazofil ve monositler ise parazit özellikli mikro organizmalara karşı savunma oluştururlar. Eozinofillerin tüm akyuvar hücrelerine oranı %1 – 3 arasındadır. Eozinofillerin normal oranı, 1 mikro litre de 500 hücreden azdır. Bu oran, tam kan sayımı tahlili için normal seviye olarak değerlendirilir. 500 – 1500 arasındaki hücre eozinofil hücre sayısı yüksek, 1500 – 5000 arası çok yüksek, 5000 üstü bir sayı ise ileri derece yüksek bir seviyedir ve ciddi bir duruma işaret eder. Eozinofil hücreleri, metabolizma parazit ve alerjen kaynaklı bir hastalığın etkisi altında iken artar ve bu artış, vücudun bu türde bir tehditle savaşmaya başladığının belirtisidir. Astım ve saman nezlesi gibi benzeri alerjen rahatsızlıklar da eozinofil seviyelerinin artmasına neden olur. Eozinofil, kan tahlillerin de EO yada EOS olarak görülür.

EOS Yüksekliği

EOS Yüksekliği
EOS Yüksekliği

EOS yüksekliğinde ilk akla gelen ihtimal, vücudun parazit kaynaklı bir hastalıkla ya da alerjenlerle mücadele ediyor olduğudur. Bu ihtimal olasıdır ancak, eozinofil seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek potansiyel farklı durumlarda vardır. Otoimmun (bağışıklık sistemi bozuklukları) hastalıkları, bu tip hastalıklarda bağışıklık sistemi bozularak sağlıklı hücrelerle savaşmaya başlar, egzama türü cilt hastalıkları, amfetamin içeren laksatif (bağırsak hareketlerini hızlandırarak dışkılamayı kolaylaştıran ilaçlar) kullanımı, bağırsak kurdu, tenye ve şerit gibi boşaltım sistemi parazitleri, eklem iltihapları ve çeşitli inflamasyonlu hastalıklar eozinofil yüksekliğine sebep olur. Eozinofil hücrelerinin yüksek olmasına Eozinofili adı verilir.

EOS Düşüklüğü

EOS Düşüklüğü
EOS Düşüklüğü

Bazı durumlarda, EOS seviyeleri normalin altına düşer. Bu tablo, EOS düşüklüğüne işarettir. Sağlıklı bir metabolizma da, EOS ile birlikte diğer tüm akyuvar hücreleri de düşük olması beklenir. Herhangi bir hastalık durumu olmadığında, bu durum normaldir. Ancak bazı durumlar da bu düşüklüğün arkasında bazı sebepler yatmaktadır. Stres, yüksek kortizol ( stres hormonu olarak bilinir ) seviyesi, alkol zehirlenmesi, aşırı kortizol hormonu salgılanımı, buna bağlı olarak cushing sendromu, yada kortizon ilaçları kullanımı, düşük kan şekeri (hipoglisemi), karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, böbrek hastalıkları, doğum kontrol hapları kullanımı ve dışarıdan alınan östrojen hormonu da eozinofil seviyelerini düşürür. Eozinofil hücreleri, tüm diğer akyuvar hücreleri gibi bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu hücrelerin yüksek yada düşük olması ve bu durumun uzun müddet devam etmesi, metabolizmanın sağlıklı işleyişini bozacağından önem seviyesi yüksek derece de bir sorun teşkil eder. Yüksekliğe veya düşüklüğe neden olan sebeplerin tespit edilip giderilmesi, sağlıklı bir metabolizma ve bağışıklık sisteminin devamlılığı için gereklidir.

4 Yorum

  1. Avatar Sabahattin kapusuz

    Nötrofil 52 Lenfosit 40 Genç lenfosit 6 Eozofil 2 bu tahlil sonuclarını değerlendirirseniz memnun olurum.

  2. Avatar Zikri yaman

    Eos/yüzde değerim. 10, 07 yüksek çıktı normali 5 in altıymış wbc 6,42. Hgb 15,3. Tehlikeli bir durum varmıdır ne yapmalıyım

  3. İyi günler hocam Kantahlilimde eos% 7.7 diğeri eso# 0.6çokmu yüksektir ve kendiliğinden düşermi