Epilepsi Krizi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 903
Epilepsi Krizi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi ya da sara hastalığı beyindeki nöronların yani sinir hücrelerinin aktivitesindeki bozukluktan kaynaklanır.  Hastanın nöbetler geçirmesine sebep olan bu merkezi sinir sistemi hastalığında nöbetler hafif ya da orta derecede olabilir. Nöbetler birkaç saniye boş bakıştan ibaret olabilir, kas seğirmeleri şeklinde görülebilir ya da bilinç kaybolabilir.  Nöbetin yeri ve zamanı önceden bilinemeyeceği için kişiye zarar verebilir, kazalara yol açabilir. Bu nedenle derecesi ne olursa olsun mutlaka hasta tedavi altında olmalıdır.

Epilepsiye Neden Olan Faktörler

Epilepsinin sebebi tam bulunamamış olsa da aşağıda belirtilen faktörlerden etkilendiği bilinir.

*Doğumda beyne yeterince oksijen ulaşamamış olması

*Bazı enzimlerin eksikliği

*Beyin zarlarının iltihabı (menenjit)

*Beyin tümörleri

*Gebelik sırasında geçirilen hastalıklar

*Gebelikte annenin alkol, sigara gibi maddeler kullanması

*Trafik kazalarındaki beyin zedelenmeleri, travmalar

*Havale geçirilmesi bu faktörlerden bazılarıdır.

Epilepsi Nöbetleri

Vücudumuz beyin tarafından yönetilir. Beyin hücreleri kendi arasında elektriksel bağlantılarla iletişim kurar. Beklenmedik, ani elektrik boşalımlarının gerçekleşmesi epilepsinin sebebidir. Toplumda genellikle sara adıyla bilinen epilepsi dünya üzerinde 40 milyon kişide mevcuttur. Ülkemizdeki epilepsili kişilerin sayısı 700 bin kadardır. Saralı olmak delilik ya da zekâ anormalliği değildir. Epilepsi sadece beyin hücrelerindeki elektrik boşalmalarıdır. Epilepsi nöbetlerinde sınırlı bir süre içinde hastaların duygu, davranış, algılama veya hareketlerinde bozukluk oluşabilir.  Nöbetler sırasında hastalar ne yaptığının farkında olmaz ve sonradan hatırlamaz. Hastaların elleri, kolları istem dışı hareket edebilir ve hasta sersemler. Şuur kaybının olduğu nöbetlerde hastalar yere düşer, çırpınır ve vücutları kasılır. Bu sırada hastanın ağızdan dışarı köpük gelebilir, dilini ısırma ihtimali de vardır. Birkaç dakika süren nöbet sonrası hasta normale dönmektedir.

Nöbet Tetikleyiciler

Stres, uykusuzluk, yetersiz beslenme, kullanılan bazı ilaçlar, kan şekeri düşüklüğü, alkol tüketimi, uyarıcı ve uyuşturucu maddeler, diskolardaki gibi yanıp sönen ışıklar ya da flaş, ateşli hastalıklar tarafından epilepsi nöbetleri tetiklenebilir. Kadınlarda adet döneminde ya da sonrasında hormon değişiklikleri nedeniyle beyin kimyasının etkilenmesi mümkündür.

Kriz Sırasında Ne Yapılmalı?

Sara nöbeti geçiren hastaların kendisine zarar vermesi önlenmelidir. Çevredeki zarar verici, kesici eşyalar kaldırılmalıdır. Hasta nöbet geçirirken yakınındaki kişi hastanın vücudunu yan tarafa çevirmeli, başının altını bir yastıkla desteklemelidir.  Hastaların dilini ısırmasını engellemek için çeneleri açık tutulmalı, giysiler özellikle yaka kısmı gevşetilmelidir. Hastanın kriz sırasında ağzında besin varsa çıkarılmalıdır. Nöbet geçirmekte olan hastaları kendine getirebilmek için tokat atılması, su dökülmesi, kolonya sürülmesi hatalı davranışlardır. Hastanın başındaki kişi paniklememeli, hastayı da telaşlandırmamalıdır. Hastaya hiçbir ilaç verilmemeli, hastanın yaşadıkları gözlenmeli ve daha sonra gerekirse doktoruyla paylaşılmalıdır.

Epilepsi Tedavisi

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde sık görülen epilepsi yetişkinlerde inmenin ardından ikinci sıraya yerleşen bir nörolojik sorundur. Hastaların yaşam kalitelerini kötü etkileyen sara ya da epilepsinin tedavisi uzun sürelidir ve sürekli izlenmeyi gerektirir. Hastalığın teşhisinde hasta yakınları tarafından yapılan gözlemlerin doktora bilgi olarak verilmesi önemlidir. Nöbetlerin sıklığı, nöbet sırasındaki davranışlar teşhisi kolaylaştırır. Kesin tanı için bulgular değerlendirilmeli, tomografi, MR, EEG çekimleri ve bazı testler yapılmalıdır. Nöbetler ilaç tedavisiyle kontrol altına alınmakta, hastalar normal yaşantılarını sürdürmektedir. Ancak bazı hastalarda nöbetler uygun ilaçlar kullanılıyor olsa da kontrol altında tutulamayabilir. Tedaviye dirençli epilepsi hastalarında kullanılan ilaçlar değiştirilebilir. Son çare cerrahi tedavidir.

 

 

Etiketler