Epley Manevrası

Yazar Yorum Yap 14.656
Epley Manevrası

Epley manevrası, “benign paroksismal pozisyonel vertigo” (BPPV) olarak bilinen vertigo tipi hafifletmek için basit bir tedavidir. Baş dönmesi, kulağın denge organındaki birikimlerden kaynaklanıyorsa, bir tedavi seçeneği olarak düşünülür.

100 kişiden yaklaşık 2’si hayatlarının bir noktasında BPPV’den etkilenmektedir. Daha sonra ayağa kalkıp başlarını kaldırdığında aniden baş dönmesi hissederler. Yatakta dönmek bile baş dönmesi hissettiriyor. Ayrıca mide bulantısı ve kafa kafaya bulanmış olabilirler.

Konumsal vertigo bazen semisirküler kanallardaki küçük tortulara bağlıdır. Yarı dairesel kanallar, kulağın denge organının bir parçasıdır (vestibüler sistem). Mevduat soruna neden oluyorsa, Epley manevrası düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu tedavi kafanı belirli bir sıraya takiben geri hafifçe eğirirken belli pozisyonlara getirmeyi içerir. Amaç, partiküllerin yarı dairesel kanallardan dışarı çıkartılması ve kulağın daha az hassas bir parçası haline getirilmesi. Epley manevrası bir doktor yardımı ile yapılır. Bu tedavi yaklaşımı servikal omurga (boyun) sorunları veya ciddi vertigo hastaları için uygun değildir.

Epley Manevrası
Epley Manevrası

Epley manevrası üzerine araştırma

Cochrane Collaboration – bir araştırmacı ağından – araştırmacılar, Epley manevrasıyla ilgili beş kaliteli çalışmayı analiz ettiler. Bu çalışmalara BPPV tanısı konan yaklaşık 300 erişkin katıldı. Tedavinin etkisi çok net olduğu için bu nispeten az sayıda katılımcı Epley manevrasının ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek için yeterliydi.

Araştırma, manevraların bu tür baş dönmelerinden kurtulma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor:

  • Epley manevralarını gerçekleştiren 100 kişiden 56’sı bir ila dört hafta sonra belirti göstermeye başladı.
  • Bu tedaviye yanıt vermeyen 100 kişiden 21’i.

Olası yan etkiler

Araştırmacılar Epley manevrasını takiben ciddi komplikasyonlarla karşılaşmadıkları için güvenliğini düşünüyorlardı. Ancak manevra kısa süreli baş dönmesi ve bulantıya neden olabilir.

Epley manevrası başarılı olsa bile, BPPV tekrar dönebilir. Ancak bu gerçekleşirse tedavi tekrar edilebilir.

Epley Manevrası Nasıl Yapılır?

Epley manevrası yapılış videosunu izleyebilirsiniz.

« Önceki konu
Sonraki konu »